Strona główna | AktualnościDlaczego warto ocieplać budynki?

Dlaczego warto ocieplać budynki?

Termoizolacja budynków stała się w obecnych czasach rzeczą powszechną. Większość inwestorów, niezależnie od tego, czy budują jednorodzinny dom czy wznoszą całe osiedla, stosuje różnego rodzaju systemy ociepleniowe. Zastanówmy się więc, jakie są ich zalety.

Oszczędność energii

Mogłoby się wydawać, że zwyczajny, murowany dom powinien zapewnić mieszkańcom niezbędne ciepło. Niestety nie jest to taka prosta sprawa, bo prawa fizyki są nieubłagane… Chodzi tutaj o uciekającą energię cieplną, która w łatwy sposób przenika przez niezabezpieczone przegrody, tzn. ściany, dach, podłogę. To z kolei sprawia, że z czasem wewnątrz robi się po prostu zimno. Dlatego też niezbędne jest stosowanie dodatkowych systemów izolacyjnych, które ograniczają takie straty nawet do 50 %. "Normy energooszczędności budynków są regulowane konkretnymi ustawami. Przykładowo, dla ścian zewnętrznych wymagana wartość tzw. współczynnika przenikania ciepła wynosi obecnie (Uc(max) 0,25 W/m2K. Parametry te będą się jednak stopniowo zmieniać, osiągając: ≤0,23 W/m2K w 2017r. i ≤0,20 W/m2K w roku 2021. Oznacza to konieczność inwestowania w możliwie najszczelniejsze  systemy termoizolacyjne" - komentuje Radosław Marciniec technolog z firmy ARSANIT, producenta chemii budowlanej. Docelowo inwestycje takie są na szczęście bardzo opłacalne. Skutkują bowiem realnymi oszczędnościami, dzięki zmniejszaniu rachunków za energię cieplną, a także poprawą komfortu użytkowania domu. Warto również podkreślić, że nie tylko my będziemy tutaj na wygranej pozycji, ale też środowisko naturalne, chronione w ten sposób przed emisją CO2 do atmosfery.


Odświeżenie

Wykonanie termoizolacji ma jednocześnie pozytywny wpływ na sam wygląd budynku. Stara, często uszkodzona elewacja, po ociepleniu nabiera blasku i zyskuje drugie życie. A wszystko zaczyna się już na etapie przygotowania podłoża, które powinno zostać dokładnie oczyszczone przed finalnym montażem izolacji. W trakcie tych prac usuwamy wszelkie nierówności, które powstały na elewacji oraz, przy użyciu specjalistycznych preparatów, pozbywamy się niechcianych pleśni czy grzybów. Dzięki temu zyskujemy pewność, że mikroorganizmy nie zainfekują kolejnych warstw ocieplenia i tym samym, nie wpłyną na ostateczny wygląd ściany. A przyznajmy, że to właśnie odnowiona fasada jest najbardziej widocznym elementem metamorfozy. Na jej ostateczny wygląd wpływa przede wszystkim rodzaj użytego tynku, który jest jedną z części systemu, obok np. styropianu, podkładu gruntującego czy specjalistycznych klejów. "Dzięki ozdobnym wyprawom tynkarskim możemy nadać elewacji wyrazisty charakter. Najlepiej sprawdzą się tutaj produkty o strukturze baranka, drapanej, lub bardziej ozdobne, zawierające kolorowe kruszywa" - tynki mozaikowe, zalecane na cokoły budynków. - wyjaśnia Radosław Marciniec z ARSANIT. Zastosowanie takich wyrobów, opartych na silikonie, ochroni również nową ścianę przed agresywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, co jest ich dodatkowym atutem.


Oszczędności oraz efekt wizualny to niewątpliwie najbardziej "namacalne" zalety wynikające z zamontowania systemu izolacyjnego. Te, mniej dostrzegalne docenimy dopiero po czasie… kiedy zauważymy, że zdecydowanie wydłużyła się żywotność budynku.

Źródło i zdjęcia: Arsanit

CZYTAJ WIĘCEJ

Firma Arsanit wyróżniona Certyfikatem Odpowiedzialnego Przedsiębiorcy
Arsanit uhonorowany certyfikatem "Firma Godna Zaufania"
Arsanit uczestnikiem VII Śląskiego Forum Inwestycji, Budownictwa i Nieruchomości
JOKERFarb-AW EKO - ekologiczna farba gruntująca marki Arsanit
Firma Arsanit członkiem Śląskiej Izby Budownictwa



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej