Strona główna | AktualnościDobieramy fugę do białych płytek - trzy pomysły na niebanalny wystrój wnętrza
Dobieramy fugę do białych płytek - trzy pomysły na niebanalny wystrój wnętrza
Klasyczna biel często gości w aranżacji łazienek i kuchni, m.in. jako barwa ścian oraz posadzek. Jasne płytki optycznie powiększają wnętrze, dodają mu blasku i świeżości. Ich ważnym dopełnieniem są fugi, które mogą przesądzić o wyglądzie całej kompozycji. Jaki kolor spoin wybrać do białej okładziny, aby stworzyć estetyczne a zarazem nietuzinkowe pomieszczenie?
Piękno tkwi w szczegółach
Urządzając łazienkę i kuchnię, z dużą dbałością podchodzimy do wyboru materiałów wykończeniowych, mniej uwagi poświęcając spoinom. Tymczasem dobrze dobrana fuga stanowi ciekawy detal kompozycyjny i może zupełnie zmienić wygląd płytek, a nawet całej aranżacji. Szczególnie w przypadku białych okładzin ceramicznych, które są jak czyste płótno malarskie, zapraszające nas do eksperymentowania i szeregu twórczych rozwiązań. W zależności od gustu i pomysłu na wnętrze, możemy postawić na subtelne łączenia lub sięgnąć po wyraziste zestawienie.
Płytki i fugi w wersji total white
Biel jest ponadczasowa, modna i wdzięczna w aranżacji. Zastosowana w wersji total look daje wrażenie czystości oraz jednorodności. Łącząc białe płytki i fugi w tym samym odcieniu uzyskamy efekt niczym nieograniczonej powierzchni. Taki zestaw jest wyjątkowo pomocny w aranżacji mniejszych wnętrz - jednolita posadzka sprawia, że wydają się one większe, wyglądają elegancko i spójnie. Natomiast w przypadku średnich oraz dużych pomieszczeń, jasny total look podkreśla ich metraż - szczególnie, jeżeli postawimy na absolutny hit ostatnich sezonów - płytki wielkoformatowe. Ponadto, idealnie białe ściany czy podłoga stanowią bezpieczne tło dla pozostałych elementów wystroju. Pozostawiają przestrzeń dla odważnych, aranżacyjnych eksperymentów i wyrazistych dodatków. Możemy również konsekwentnie bazować na minimalistycznej estetyce, wprowadzając wyłącznie białe wyposażenie.
"Mimo wielu zalet aranżacyjnych, jasne fugi mogą budzić obawy dotyczące ich czyszczenia" - mówi Daria Bielska-Muszalik, kierownik produktu w firmie Sopro. "Fuga Sopro Saphir doskonale sprawdzi się w wilgotnych i mokrych pomieszczeniach, na ścianach oraz podłogach - nawet tych ogrzewanych czy narażonych na codzienne zabrudzenia, wynikające z charakteru powierzchni użytkowej. Dzięki technologii Hydrodur i efektowi perlenia, Sopro Saphir wykazuje zdolność do samooczyszczania i nie chłonie zanieczyszczeń. Dodatkowo, to rozwiązanie chroni przed przenikaniem wody oraz przeciwdziała rozwojowi pleśni i mikroorganizmów. To gwarancja czystej spoiny, odpornej na zabrudzenia i zmianę koloru" - dodaje ekspert Sopro.
Efektowna gra kontrastów
Klasyczny kontrast bieli i czerni zawsze prezentuje się interesująco. Jeżeli posłużymy się nim podczas wyboru koloru fug do jasnych płytek, wówczas efekt będzie stylowy, a zarazem oryginalny. Oprócz gry barw, możemy postawić na nietypowe formaty płytek, np. modne heksagony czy kafelki typu metro. Dynamiczne, zgeometryzowane powierzchnie w wersji black&white pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. To również pomysł na wystrój w stylu glamour czy retro. "Połączenie białych płytek i ciemnych spoin jest wyraziste, a przy tym wyjątkowo eleganckie. Dzięki niemu wyróżnimy pomieszczenie i nadamy mu nietuzinkowy charakter" - mówi ekspert firmy Sopro. "Jeżeli zależy nam na subtelnym kontraście bieli i czerni, zastosujmy jedno- lub dwumilimetrową spoinę - oczywiście jeśli profesjonalny glazurnik uzna to za możliwe. Sopro Saphir pozwala bowiem na wykonanie fug o szerokości od 1 do 6 mm- tak, aby jak najlepiej wpisywała się w zamysł aranżacyjny" - dodaje Daria Bielska-Muszalik.
Do wyboru, do koloru!
Wyobraźmy sobie aranżację, w której to nie płytki, ale fugi grają główną rolę. Dzięki szerokiej palecie kolorystycznej cementowej zaprawy Sopro Saphir teraz wizję możemy zamienić w rzeczywistość. Pamiętajmy jednak, że projekt posadzki czy ściany z krzykliwymi, kolorowymi łączeniami wymaga dużego wyczucia i doświadczenia w aranżacji przestrzeni. Jeżeli nie jesteśmy pewni doboru barw, warto zaufać wiedzy projektanta bądź architekta wnętrz.
"Nietuzinkowym, a zarazem ciekawym rozwiązaniem stanie się wykorzystanie kremów, beżo-brązów i szarości, które od lat święcą prawdziwe triumfy popularności! Takie zestawienia łączą subtelność z oryginalnością. Przełamują jednobarwną kompozycję bieli, a jednocześnie tworzą z nią harmonijne, pełne klasy zestawienia" - zauważa mówi Daria Bielska-Muszalik. "Formuła Color Protect, zastosowana w fudze Sopro Saphir sprawia, że kolory zaprawy są trwałe i na całej długości posiadają identyczny odcień. Co więcej, gładka i łatwa w pielęgnacji powierzchnia, wpływa na niezmienny, estetyczny wygląd fugi - nawet po latach eksploatacji" - dodaje ekspert Sopro. W tym przypadku warto zainspirować się naturą i dopełnić wnętrze motywem drewna, kamienia czy surowego betonu. Białe płytki i fugi w delikatnych barwach doskonale zagrają z takimi elementami, a jeśli dodamy do nich kilka odważnych akcentów kolorystycznych - powalający efekt końcowy mamy w kieszeni.
Źródło i zdjęcia: Sopro
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia