Domowe remonty - z ekipą czy bez?
Samodzielne wykonanie domowych remontów to źródło satysfakcji, a niejednokrotnie konkretnych korzyści finansowych. Czasem warto jednak zastanowić się nad zatrudnieniem fachowców. W czym mogą nam pomóc?
Przede wszystkim rozpoczęcie prac we własnym zakresie należy poprzedzić rzetelną oceną możliwości i potrzeb. Najważniejsze są oczywiście: wiedza, umiejętności oraz zaplecze materiałowe. Jednak, jeśli nie dysponujemy przy tym odpowiednią ilością wolnego czasu, przedsięwzięcie może przeciągać się w nieskończoność. Dlatego pierwszym impulsem do rozważenia ewentualnego wsparcia z zewnątrz może być prosta refleksja, że natłok obowiązków przerasta aktualne zdolności wykonawcze. Wskazane jest także zwrócenie uwagi na pewne detale, wpływające na sprawny przebieg robót.
Mówiąc o niezbędnej wiedzy czy umiejętnościach, warto podkreślić, że są one szczególnie pożądane przy niektórych kategoriach prac. Powszechnie przyjmuje się, że czynności związane z instalacjami gazowymi, wodno-kanalizacyjnymi czy, przynajmniej niektórymi elektrycznymi, powinny być wykonywane przez lub w konsultacji ze specjalistą. Chodzi przecież o finalne osiągnięcie zarówno funkcjonalnego, jak i bezpiecznego rozwiązania. Zdarza się jednak, że również "wykończeniówka" powierzchni ścian i podłóg wymaga konkretnych kwalifikacji.
"Do prawidłowego nałożenia farby lub tynku wystarczą na ogół podstawowe zdolności manualne oraz zastosowanie się do ogólnie przyjętych zaleceń wykonawczych" - mówi Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej, i dodaje: "Większe doświadczenie może się natomiast przydać przy wieloetapowych realizacjach związanych np. z renowacją i zabezpieczeniem konstrukcji balkonu, ociepleniem elewacji, a niekiedy nawet z kładzeniem płytek, parkietów itd. Doświadczenie takie może opłacić się już na etapie kompletowania materiałów".
Branżowi fachowcy korzystają często ze zniżek w hurtowniach budowlanych, co może wpłynąć korzystnie również na nasz budżet remontowy. Pamiętajmy jednak, że wówczas faktura wystawiana jest raczej właśnie na nich. Trzeba też z góry ustalić szczegóły rozliczeń za zakup towaru - zwrot za benzynę czy np. także za poświęcony czas. W każdym przypadku nieocenioną zaletą korzystania ze wsparcia zawodowców, jest ich znajomość aktualnych trendów i technologii, a przede wszystkim właściwości oraz parametrów produktów. Nie zaszkodzi więc choćby ograniczenie się do prośby zaprzyjaźnionych wykonawców o poradę, nawet jeśli wielu z nich przywiązuje się do określonych marek. Argumenty poparte wiedzą są ważniejsze od przyzwyczajeń.
Kolejny element remontowego niezbędnika stanowi sprzęt. Decyzja o samodzielnym działaniu wiąże się z potrzebą pozyskania niezbędnych narzędzi. Niektóre są na stanie większości domów, innych można poszukać u znajomych lub w profesjonalnych wypożyczalniach. Usługa z zewnątrz powinna z kolei nieść za sobą zapewnienie potrzebnego zaplecza. Przykładowo oferty cyklinowania podłóg rozpisane są często z uwzględnieniem: maszyn, lakierów, akcesoriów malarskich i samej pracy. Łatwo więc porównać ceny z kosztami ewentualnej samodzielnej realizacji. Nieco więcej trudności może przynieść dodanie do tego zestawienia rubryk: umiejętności i czas.
Stawiając na fachowców, musimy mieć pewność, że faktycznie znają się na rzeczy. Dlatego tak popularna jest praktyka poleceń przy wybieraniu ekipy remontowej. Niektóre zadania można spróbować podzielić między siebie a zatrudnione osoby, zwłaszcza, gdy remont jest planowo rozciągnięty w czasie. Należy jednak uważać, by każdy punkt harmonogramu robót był kompletnym, zamkniętym etapem całości i nie kolidował z pozostałymi. "Poszczególne prace powinny być realizowane w jednym, konsekwentnym ciągu wykonawczym, zapewniającym optymalne wykorzystanie materiałów oraz uzyskanie jednolitego efektu wizualnego" - dodaje Marek Zając z Bolix. A decyzja o tym, kto będzie odpowiadał za ich przebieg to zawsze wynik indywidualnej analizy licznych czynników.
Źródło i zdjęcia: Bolix
CZYTAJ WIĘCEJ
Przeglądy, konserwacja i remonty elewacji
Sposób na mokre tynki. Co zrobić, aby przyspieszyć prace remontowe
Jak przestrzegać zasad BHP w czasie prac remontowych?
Wyremontuj elewację i nie płać podatku!
Jak przygotować mieszkanie do remontu?
Planujesz remont? Wskazówki dla domowych fachowców
Łazienka do remontu - poradnik dla domowych fachowców
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tapety z włókna szklanego
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia