Strona główna | AktualnościDrewnochron: Jak przygotować drewniany domek letniskowy na sezon jesienno-zimowy?
Drewnochron: Jak przygotować drewniany domek letniskowy na sezon jesienno-zimowy?
Czy wasz drewniany domek letniskowy jest gotowy na kolejny sezon jesienno-zimowy? Jeśli przeprowadziliście już gruntowne porządki w całym domku, zadbaliście o zabezpieczenie wnętrza, ochronę mebli, szaf, szafek, przedmiotów przed wilgocią i pojawieniem się grzybów oraz szkodników, czas na zabezpieczenie części zewnętrznej. Marka Drewnochron podpowiada, jak skutecznie zabezpieczyć drewniane elementy domku, eksponowane na zewnątrz, m.in. elewację.
Domki letniskowe za miastem to wymarzone miejsce do wypoczynku i relaksu. Proste, lekkie drewniane konstrukcje idealnie komponują się z naturalnym charakterem ogrodu i nadają przestrzeni walor estetyczny. Najczęściej spotykamy domki stacjonarne o powierzchni do 30 m2, ze spadzistym lub prostym dachem, elewacją z desek w jasnych kolorach, dużymi oknami, zadaszonym tarasem lub werandą. Jak każdy obiekt architektury wykonany z drewna, również drewniane, przytulne chatki wymagają odpowiedniego zabezpieczenia na zewnątrz, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Z pomocą przychodzi linia preparatów Impregnat Extra Powłokotwórczy marki Drewnochron, które dzięki m.in. innowacyjnej technologii Aqua Stop System zapewniają ochronę drewnu do 7 lat.
Na co narażony jest drewniany domek letniskowy podczas jesieni i zimy?
Drewniane domki letniskowe w okresie jesienno-zimowym narażone są na działanie trudnych warunków atmosferycznych oraz wpływ szkodników, przez co mogą szybko uleć degradacji i zniszczeniu. Jeśli nawet konstrukcja wykonana jest z solidnego drewna, jak modrzew syberyjski czy sosna, która jest wytrzymała, sprężysta i nie pęka zbyt szybko drewno eksponowane na zewnątrz ulega niszczącemu działaniu niskich temperatur, promieniowaniu UV, silnych wiatrów, deszczu, wilgoci.
Drewno to materiał naturalny, który stale "pracuje", co oznacza, że dostosowuje swoją objętość do warunków otoczenia. Śnieg i woda opadowa wnikają w strukturę drewna i zamarzają, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Powoduje to zmniejszenie rozmiarów drewna, kurczenie i w efekcie pękanie i wypaczenie się materiału.
Gdy nie ma mrozu, wchodząca w drewno wilgoć powoduje z kolei jego pęcznienie, jak również stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów i glonów. Na degradację spowodowaną wilgocią narażone są głównie domki, które znajdują się w pobliżu jezior, rzek, nad morzem, czyli tam gdzie najczęściej się jej buduje.
Extra ochrona, dzięki preparatom marki Drewnochron
Aby zapewnić skuteczną ochronę drewna przed niszczącymi wpływami zewnętrznymi, należy wzmocnić materiał impregnacją. Impregnat Extra Powłokotwórczy marki Drewnochron to specjalistyczny preparat przeznaczony do ochronnego i dekoracyjnego malowania drewna na zewnątrz, m.in. domków letniskowych, elewacji, tarasów, konstrukcji dachów, drzwi, okien. Głęboko wnika w strukturę drewna, zabezpieczając ją przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych, jak i grzybów oraz pleśni.
Dzięki innowacyjnej technologii Aqua Stop System, opartej na zastosowaniu specjalnych, odpychających wodę cząsteczek oligomerycznych, Impregnat Extra Powłokotwórczy perfekcyjnie zabezpiecza powierzchnię drewna przed wnikaniem wody. Stosując produkt marki Drewnochron, mamy więc szansę zapobiec degradacji drewna, opóźnić jego proces starzenia oraz wydobyć również jego walory estetyczne, jak naturalne usłojenie.
Impregnat Extra Powłokotwórczy stosowany na surowe drewno wymaga zagruntowania środkiem Drewnochron Impregnat Grunt R, który daje pełną ochronę biologiczną drewna. Produkt chroni drewno do 7 lat.
Samodzielna impregnacja drewna - o czym warto pamiętać?
Impregnację można przeprowadzić samodzielnie, pamiętając o odpowiednim przygotowaniu podłoża i dokładnym wykonywaniu poszczególnych etapów pracy.
- Powierzchnia przeznaczona do malowania powinna być czysta, sucha i odtłuszczona, inaczej impregnat Extra Powłokotwórczy nie wniknie w drewno i nie będzie go chronił.
- Powierzchnia powinna zostać również dobrze przeszlifowana i odpylona przed malowaniem, aby była gładka. Ułatwi to aplikację impregnatu i uwidoczni naturalny rysunek drewna.
- Surowe drewno należy zagruntować Drewnochron Impregnat GruntR, aby zapewnić kompletną ochronę drewna.
- Impregnat Extra Powłokotwórczy przed i w trakcie malowania należy bardzo dokładnie wymieszać, aby uzyskać jednolity kolor. Aplikuje się go na powierzchnię przy pomocy pędzla. Aby uzyskać długotrwałe zabezpieczenie surowego drewna, należy nanieść 1 do 2 warstwy Drewnochron Impregnat GruntR, a następnie 2 warstwy Impregnatu Extra Powłokotwórczego. Impregnowanie należy przeprowadzać w temperaturze podłoża i otoczenia +5 do +30 °C. Podwyższona wilgotność i niska temperatura powodują wydłużenie czasu schnięcia.
Źródło i zdjęcie: Drewnochron
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia