Duże pomieszczenia - jakie kolory farb wybrać?
Dekorowanie dużych pomieszczeń to prawdziwe wyzwanie. Takie pokoje mogą wydawać się nieprzyjazne i zimne, prawie jak miejsca użyteczności publicznej. Należy bardzo dokładnie przemyśleć poszczególne elementy aranżacji, by całość była spójna i tworzyła odpowiedni klimat.
Farba jest łatwym i niedrogim sposobem, aby oszukać oko i sprawić, by pokój wydawał się mniejszy i bardziej przytulny niż jest w rzeczywistości. Biorąc pod uwagę jak barwy są w stanie manipulować klimatem przestrzeni, nawet duże pokoje mogą stać się przyjazne i ciepłe.Obniżamy wnętrze
Dekorując mieszkanie należy pamiętać, że kolor sufitu jest tak samo ważny jak kolor ścian, zwłaszcza, gdy staramy się stworzyć kameralną atmosferę. W wysokich pokojach warto pomalować sufit barwą ciemniejszą od tej, której użylibyśmy w pokoju małym lub średniej wielkości. Zamiast tradycyjnego, białego sufitu zdecyduj się na pastelową lub jaśniejszą wersję swojej farby ściennej. Ten zabieg optycznie obniży wnętrze. Jeśli pomieszczenie jest naprawdę wysokie, możesz również zdecydować się na głęboki, ciemny kolor.
Nie tylko zmniejszy on wizualnie odległość między sufitem, a resztą elementów aranżacji, lecz będzie również stanowić jej integralną część. Dobrym pomysłem jest również montowanie dekoracji bezpośrednio na suficie, jak kasetony, drewniane panele, czy poprzeczne belki.
W naszej aranżacji obniżyliśmy wnętrze stosując to ostatnie rozwiązanie - dekorację sufitu ciemnym, surowym drewnem. Dobrą kompozycję tworzy ono w połączeniu z ciepłym, naturalnym, kolorem ścian malowanym farbą Śnieżka Satynowa 510 Spokojne Chwile.
Tworzymy klimat
Kto nie marzy o dużej przestronnej kuchni? Chyba każdy z nas chciałby mieć dużo przestrzeni do przygotowywania posiłków i jedzenia ich wspólnie z rodziną. Przestronna kuchnia to jednak kolejne wyzwanie aranżacyjne. Jak ją urządzić, by miała ciepły, przytulny klimat? Z pomocą przychodzi odpowiednia kolorystyka zastosowanych materiałów.
Oprócz tego, że dobrym wyborem jest drewno jako materiał, z którego zrobiona jest zabudowa kuchenna, przyjazną atmosferę dodatkowo stworzy pomalowanie ścian w dwóch, korespondujących ze sobą kolorach. Wizualnie zmniejszy to kuchnię, zwłaszcza jeśli jedna z barw będzie ciemniejsza.
Do malowania kuchni idealnie nadaje się farba lateksowa z dodatkiem silikonu Śnieżka Kuchnia-Łazienka, która jest odporna na wilgoć oraz szorowanie i zmywanie. W widocznej propozycji zastosowaliśmy dwa kolory: Śnieżka Kuchnia-Łazienka 806M Cynamonowa Świeca i Śnieżka Kuchnia-Łazienka 805M Grota Solna.
Akcentujemy detale
Ciekawym pomysłem na malowanie dużych pokoi jest rezygnacja z jednolitej barwy wszystkich ścian na rzecz akcentowania ciemnym kolorem mniejszych fragmentów ich powierzchni. Ciemny kolor absorbuje światło, jednocześnie odwracając uwagę od ogromu przestrzeni. Można stosować wąskie lub szerokie pasy głębokiego koloru na jasnej barwie, pomalować tylko jedną ze ścian, bądź zaznaczać intensywnym kolorem gzymsy lub inne pionowe powierzchnie.
Duży pokój z dużymi oknami, a tym samym z dużą ilością naturalnego światła, jest bardzo dobrym miejscem na takie eksperymenty. Zabawa kolorem na zasadzie kontrastów i akcentów czyni przestrzeń atrakcyjną wizualnie, a sam kolor ścian staje równie ważny w przestrzeni jak obraz, czy grafika wisząca na ścianie. Jeśli jesteś gotowy na tego typu zmianę w swoim domu, zastosuj lateksową, zmywalną farbę Śnieżka Barwy Natury 124 Bukiet Róż.
Wykorzystujemy optyczne triki
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, odpowiednie kolory i miejsce ich zastosowania optycznie modelują przestrzeń. Możemy nie tylko obniżyć sufit, zmniejszyć wnętrze, czy sterować jego wizualną temperaturą. Możemy również stosować inne triki. Np. za pomocą koloru możemy skrócić i zmniejszyć ściany.
Możemy malować ściany dwoma kolorami, dzieląc przestrzeń ściany poziomo, co obniży wysokie mury. Szeroką ścianę skutecznie wyszczuplimy malując ją w dwa kolory nakładane obok siebie trzema pasami, gdzie w środku użyjemy najjaśniejszego z odcieni, a po bokach ciemniejszy. W widocznej aranżacji mamy do czynienia z szeroką i wysoką ścianą okien, w której zatopiony jest element muru. Ściana niewątpliwie jest duża. Jednak dzięki użyciu farby Śnieżka Satynowa w kolorze 551 Aksamitna Czekolada, wizualnie zmniejszyliśmy jej gabaryty.
Duże przestrzenie to trudne pole do projektowania, ale w łatwy sposób można je modelować kolorem. Wystarczy poznać parę sztuczek, a nawet największy pokój będzie mógł stać się przytulny i ciepły.
Źródło i zdjęcia: Śnieżka
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia