Strona główna | Krok po krokuEfektowne ściany: wzory dekoracyjne, które możesz wykonać samodzielnie

Efektowne ściany: wzory dekoracyjne, które możesz wykonać samodzielnie

Jeśli znudziły Ci się klasyczne, matowe ściany, czas poszukać rozwiązania, które wniesie do mieszkania powiew świeżości. Efekty i wzory dekoracyjne to doskonały sposób na niebanalny wygląd wnętrza. Wbrew pozorom ich wykonanie wcale nie jest takie trudne. W zadaniu tym pomoże nam marka Malfarb.

 W jaki sposób ożywić klasyczną, matową ścianę? To pytanie często pada z ust osób, które poszukują ciekawych i niebanalnych sposób na ożywienie wnętrza. Jednym z rozwiązań może okazać się wykorzystanie ściennych dekoracyjnych efektów oraz wzorów, które wbrew pozorom możemy stworzyć samodzielnie: "Jeśli znudziły nam się tradycyjne ściany, zastosowanie efektów dekoracyjnych okaże się strzałem w dziesiątkę. W zależności od wybranego przez nas motywu możemy w ten sposób bardzo skutecznie zmienić wygląd i charakter pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że efektów dekoracyjnych lepiej nie stosować w małych i ciemnych pomieszczeniach, gdyż rezultat będzie mało przyjemny, a czasem nawet przytłaczający. Z tego samego powodu unikajmy nadmiaru w stosowaniu zdobniczych motywów - wystarczy, że wybranym efektem udekorujemy pojedynczą ścianę, jej fragment lub np. kolumnę lub inny element, który chcemy podkreślić" - wyjaśnia Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.

Funkcja zdobnicza to nie jedyna zaleta efektów dekoracyjnych. Odpowiednio wykorzystane potrafią skutecznie ukryć niedoskonałości ścian, a nawet i wizualnie skorygować kształt pomieszczenia. Na przykład zastosowanie pionowych pasów sprawi, że wnętrze będzie optycznie wyższe, a z kolei wykorzystanie poziomych linii da efekt "poszerzenia" pokoju.

Poznajmy zatem kilka prostych w realizacji, ale jednocześnie dalekich od banału wzorów i efektów dekoracyjnych. Do ich wykonania potrzebować będziemy dobrej emulsji do ścian - takiej, jak np. Malfarb Pastel Color - oraz narzędzi, które zależeć będą od rodzaju wybranego efektu.

Proste wzory

Proste pasy na ścianie lub nieskomplikowane, geometryczne wzory (np. romby, okręgi lub trójkąty) to pomysł dobry w nowoczesnych ascetycznych wnętrzach - szczególnie, jeśli do stworzenia motywu wykorzystamy kolor kontrastujący z barwą ściany. Jednakże podobne motywy z powodzeniem sprawdzą się także w bardziej klasycznych aranżacjach np. kompozycja beżowych i brązowych barw stworzy przyjemną, spokojną atmosferę w pomieszczeniu.

Przygotowanie tego efektu jest naprawdę proste. Najpierw na wybrany kolor malujemy powierzchnię całej ściany. Następnie za pomocą taśmy malarskiej wytyczamy wybrany przez nas wzór. Powstały w ten sposób szablon pokrywamy inną barwą. Po zakończeniu malowania pozostaje nam delikatne oderwanie taśmy.

Efektowna, geometryczna kompozycja

Jeśli nie brakuje nam wprawy i czasu, możemy pokusić się też o nieco bardziej skomplikowaną, geometryczna kompozycję, zbudowaną z niewielkich kwadratów. Końcowy efekt przestrzenności na pewno zrobi na naszych gościach spore wrażenie.

Pierwszym krok to przygotowanie podkładu kolorystycznego i pomalowanie ściany wybranym kolorem. Następnie za pomocą ołówka wyznaczamy krawędzie kwadratów. Tak przygotowany szablon wypełniamy innym kolorem niż barwa ścian. Na koniec zostaje nam najtrudniejsze zadanie czyli narysowanie konturów. Możemy zrobić to pędzelkiem z długim włosiem, ale wymagać to będzie sporej wprawy i "pewnej ręki". Najlepiej więc pomóc sobie taśma malarską. Przyklejanie, malowanie i odklejanie taśmy będzie czasochłonne, ale efekt jest tego naprawdę warty.

Wzory rodem z natury

Motywy florystyczne - m.in. kwiaty lub liście - sprawdzą się przede wszystkim w kameralnych, tradycyjnych wnętrzach. Będą także dobrym wyborem do pomieszczeń utrzymanych w rustykalnej stylistyce. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wykorzystali je także w pokoju dziecka. Radosne, zielone kwiaty na zielonym tle zdecydowanie poprawią humor maluchowi.

Aby stworzyć taki efekt, możemy wykorzystać np. gotowy szablon malarski. Pracę rozpocznijmy od przygotowania podkładu kolorystycznego. Następnie do wyschniętej powierzchni przyłóżmy szablon, wypełnijmy go wybraną barwą, a następnie odejmijmy od ściany. Czynność trzeba powtórzyć co najmniej kilka razy, pamiętając o równomiernym rozmieszczeniu wzoru.

Pogodne kompozycje dla malucha

Od pewnego czasu bardzo modne są także pojedyncze, wyraziste motywy, prowadzone na długości całej ściany - np. załamujące się linie, motywy roślinne lub inne dowolnie wybrane wzory. Jeśli sięgniemy po pogodną tematykę - np. chmury lub tęczę - takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się w pokoju malucha.

Aby uzyskać podobny efekt, najpierw malujemy ścianę jednym kolorem i czekamy aż całość przeschnie. Następnie za pomocą miękkiego ołówka delikatnie wyznaczamy kontury tęczy oraz chmur. Tak powstały wzór ostrożnie wypełniamy wybranym przez nas kolorem. Praca ta wymaga nieco wysiłku i wprawy, ale efekt końcowy z pewnością nas zadowoli.

Impresyjny dekor

Jeśli jesteśmy miłośnikami malarstwa mistrzów impresjonizmu takich, jak np. Seurat, możemy pokusić się o wprowadzenie do pomieszczenia bardzo fantazyjnego wzoru.

Żeby go uzyskać, potrzebować będziemy dwóch pędzli okrągłych o średnicy około 50 cm. Pracę rozpoczynamy od przygotowana podkładu, czyli pomalowania ściany na wybrany kolor. Następnie końcówki pędzli okrągłych moczymy w dwóch różnych barwach, a następnie przykładamy do ściany pod kątem 90 stopni (technika ta nazywana jest fachowo tepowaniem) i systematycznie pokrywany wybraną powierzchnię ściany. Podczas malowania należy pamiętać o odświeżaniu kolorów.

Kamienne tarasy

Efekt ten polecany jest przede wszystkim do gustownych, klasycznych wnętrz. Sprawdzi się jednak także np. w pomieszczeniach utrzymanych w stylu eko.

Do jego przygotowania potrzebować będziemy poza farbą także płaskiego pędzelka oraz plastikow szpachelki, tzw. japonka. Pierwszym zadaniem jest oczywiście stworzenie podkładu kolorystycznego. Następnie na przesunięte podłoże nanosimy płaskim pędzelkiem farbę w innym kolorze, po czym - zanim emulsja wyschnie - rozcieramy ją szpachelką w taki sposób, aby powstały przeplatające się, kamienne żyłki.











Źródło i zdjęcia: Malfarb

CZYTAJ WIĘCEJ

Farby dekoracyjne Francesco Guardi
Dekoracyjne tynki kwarcowe
Dekoracyjne tynki wapienne
Jakie efekty dekoracyjne do ścian? Podpowiada Baumit...
Efekty dekoracyjne Tikkurila - wnętrze dla indywidualisty
Malowanie dla każdego. Jak samodzielnie udekorować ściany w domu?
Brokat na ścianie ciekawym efektem dekoracyjnym



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej