Ekologia w budownictwie
Ekologia od fundamentów - moda, znak czasu, konieczność, a może zwykła potrzeba życia w zgodzie z naturą? W naszych domach stosujemy coraz więcej proekologicznych rozwiązań. Jakie oblicza ma ten współczesny trend budowlany i aranżacyjny?
Jednym z widocznych przejawów kształtowania przyjaznego dla środowiska otoczenia domowego, jest powrót do materiałów budowlanych pochodzenia naturalnego. Odpowiednio obrobione, zapewniają trwały, funkcjonalny, wygodny, a także bardzo urokliwy efekt końcowy. Kolejne projekty coraz odważniej wykorzystują więc kamień, drewno, cegłę, glinę czy szkło. Umiejętnie łączą przy tym walory tych tradycyjnych budulców z potencjałem rozmaitych nowinek technologicznych.
Współczesna technika pozwala nam też z powodzeniem opierać remont czy budowę na przetworzonych surowcach z odzysku. Z drugiej strony, niektórzy użytkownicy postrzegają ekologiczne trendy przede wszystkim w kontekście estetyki. Zamiast wytworów świata przyrody wybierają, łatwiejsze w montażu czy aplikacji, materiały imitujące ich wygląd. Jednak również w tym przypadku, często czerpią z naturalnych źródeł, na których obecnie bazuje wiele farb, tynków i innych produktów wykończeniowych.
Kampanie informacyjne, promujące działania proekologiczne, często zwracają uwagę, że ich rzeczywistym, finalnym beneficjentem jest człowiek. Niektóre korzyści przychodzą dość szybko i mają bardzo wymierny charakter. "Dzisiejsze standardy budownictwa kładą ogromny nacisk na zagadnienie energooszczędności, a jednym z jej wyznaczników jest skuteczna termoizolacja obiektu" - podkreśla Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej, i dodaje: "Szczelne okna i kompleksowo ocieplone ściany redukują zużycie energii cieplnej w skali całego roku, wpływając na widoczne zmniejszenie domowych rachunków".
To także prosta droga do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Prosta, ale nie jedyna. Na naszej mapie energooszczędności stopniowo pojawiają się np. kolejne inwestycje w kolektory słoneczne. To dość kosztowne przedsięwzięcia, jednak przynoszą długofalowe zyski, a poza tym - można ubiegać się o dotacje. Jak wynika z raportu Home Broker, najchętniej korzystają z nich właściciele nieruchomości na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce. Kolejną metodą zapobiegania marnotrawstwu energii, jest instalacja urządzeń kontrolujących jej zużycie. Ale najlepszymi strażnikami zawsze będą sami użytkownicy. Rozsądne gospodarowanie zasobami wody bieżącej, stosowanie energooszczędnych żarówek i innych sprzętów to elementy naszych codziennych zwyczajów, które decydują o indywidualnym oraz globalnym wymiarze troski o środowisko.
Aby nasze wysiłki były jeszcze bardziej efektywne, warto zwracać uwagę, czy równie odpowiedzialne zabiegi są też przedmiotem zainteresowania podmiotów dostarczających nam surowce i wszystkie elementy wyposażenia mieszkania. Ekologiczne materiały budowlane to przecież takie, które powstają w sposób możliwie przyjazny dla natury. Przetwarzanie wielu z nich pochłania ogromne pokłady energii, powodując zwiększone wydzielanie dwutlenku węgla. Wiąże się także z ryzykiem powstawania innych niepożądanych ubocznych produktów i zanieczyszczeń.
Praktycznie w każdej branży funkcjonuje szereg norm i zaleceń, weryfikujących poszczególne etapy procesów produkcyjnych. Wytwórcy unowocześniają parki maszynowe, wdrażają innowacyjne programy, optymalizują pracę, a swoje osiągnięcia potwierdzają certyfikatami czy prestiżowymi wyróżnieniami. By wzmocnić swoją wiarygodność, niektórzy z własnej woli poddają się procedurom kontrolnym i angażują się w ekologiczne inicjatywy.
"Możliwość określenia swojej firmy mianem przyjaznej dla środowiska to w przemyśle dopiero finalny etap szeregu długofalowych przedsięwzięć, takich jak: modernizacja i usprawnianie linii produkcyjnych, instalowanie oczyszczalni, segregacja i zmniejszenie wytwarzania odpadów, odprowadzanie wód deszczowych, eliminacja jednorazowych opakowań dla półfabrykatów, redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza" - dodaje Marek Zając z firmy Bolix. Bo dbałość o otoczenie stanowi stały, wieloetapowy i często mozolny proces. Łatwo jest niszczyć, znacznie trudniej naprawiać wyrządzone szkody.
Źródło i zdjęcie: Bolix
CZYTAJ WIĘCEJ
Proekologiczne technologie Rockwool
Ekologiczne wnętrza
Ekologiczna farba do wnętrz
Ekologia w służbie wymalowań
Polskie szkoły nie są eko
Ekotrendy - kolekcja odcieni z Katalogu Inspiracji Tikkurila
Dom ekologiczny znaczy ekonomiczny
Architektura ekologicznie zaangażowana
JOKERFarb-AW EKO - ekologiczna farba gruntująca marki Arsanit
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia