Elewacja wizytówką domu
Nic tak nie wyróżnia domu, jak estetycznie wykończona i zadbana elewacja. Co zrobić, aby to właśnie nasz dom wyróżniał się wśród sąsiednich budynków?
Baza
Zanim przejdziemy do wybierania koloru farby, warto pomyśleć też o przyszłej funkcjonalności elewacji, która tworzy na budynku znacznie więcej niż tylko atrakcyjną oprawę wizualną. Na pewno niezbędnym elementem będzie tutaj izolacja termiczna - ma ona przede wszystkim za zadanie ograniczać straty cieplne, które następują dość intensywnie właśnie przez ściany. Dzięki dobrze dobranemu ociepleniu możemy znacząco obniżyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu. Jednak komponowanie pojedynczych produktów izolacji może okazać się czasochłonne i zgubne. Lepiej więc zdecydować się na certyfikowane, całościowe systemy ociepleń. Ich komponenty tworzone i badane są pod kątem dopasowania chemicznego, co daje pewność, że rozwiązanie systemowe tego typu będzie nam służyło latami, a nasza elewacja nie będzie wymagała niespodziewanych, kompleksowych remontów. Zazwyczaj ostatnią z warstw takiego systemu ociepleń jest tynk - to on należy do grupy produktów, które jednocześnie służą do nadania naszemu domowi finalnego, wyróżniającego się wyglądu.
Dekoracja
Dekoracyjne wyprawy tynkarskie są znakomitym sposobem na podkreślenie charakteru budynku. Nadają ścianom unikatowej faktury, która może odzwierciedlać bardzo indywidualne estetyczne wizje mieszkańców domu. "Na rynku dostępne są m.in. produkty z uziarnieniem w postaci baranka (tzw. struktura pełna) oraz kornika (tzw. struktura szarpana). Dzięki użyciu różnego rodzaju narzędzi do nakładania tynku, takich jak metalowa paca czy specjalne grzebienie, jesteśmy w stanie uzyskać niezwykle oryginalne efekty dekoracyjne" - opowiada Radosław Marciniec, technolog z firmy ARSANIT, producenta chemii budowlanej.
Można iść o krok dalej i pokryć elewację (choćby częściowo) specjalnym tynkiem mozaikowym. Taka powłoka zdecydowanie przykuwa uwagę, dzięki zawartości drobnego, różnokolorowego kruszywa. "Mozaika daje możliwość uzyskania wielu efektów kolorystycznych. Co więcej, można do takiego produktu dosypać specjalny dodatek w postaci brokatu i wzmocnić tym samym ostateczny efekt wizualny, który szczególnie atrakcyjnie prezentuje się przy dobrym oświetleniu" - dodaje Radosław Marciniec z ARSANIT.
Inną, bardziej klasyczną opcją, jest połączenie tynku i farby fasadowej. Nie oznacza to jednak nudy, bowiem i tutaj można poeksperymentować z kolorem. Czasem warto np. odstawić na bok pospolite odcienie żółci czy brązu i zdecydować się na coś bardziej oryginalnego. Wybierając kolor na ściany, dopasujmy go jednak do całego przyjętego stylu, uwzględniając także wnętrza. Jeżeli nasze przestrzenie należą do tych surowych i minimalistycznych, można pokusić się o grafitowe barwy, podkreślające mocny charakter domu. Ważne jednak, aby pamiętać przy tym o aspektach praktycznych.
"Jeżeli ściany budynku narażone są na silne promieniowanie, nie powinniśmy wybierać ciemnych farb o HBW < 20 (współczynnik odbicia światła rozproszonego). Słońce powoduje, że na takiej powierzchni mogą z czasem pojawić się przebarwienia lub co gorsze, pęknięcia" - komentuje technolog firmy ARSANIT.
Konserwacja
Aby długo cieszyć się widokiem naszej efektownej elewacji, powinniśmy także zadbać o jej konserwację i czyszczenie. Przydadzą nam się tutaj np. specjalne lakierobejce do tynków mozaikowych, które przedłużają ich żywotność. Nie zapominajmy również o rutynowej czynności, jaką jest czyszczenie ścian wodą ze specjalnymi preparatami antybakteryjnymi. Pomogą one w zwalczaniu zanieczyszczeń mikrobiologicznych
Stworzenie fasady, która swoim wyglądem zachwyca przechodniów nie wydaje się więc sztuką nadzwyczaj trudną. Wystarczy pamiętać o trzech najważniejszych aspektach: zapewnieniu trwałej, solidnej bazy, dobraniu struktury i koloru powłoki dopasowanej do naszego indywidulanego stylu oraz o zabezpieczeniu, a także regularnym kontrolowaniu stanu elewacji i w razie potrzeby podjęciu niezwłocznych działań naprawczych.
Źródło i zdjęcie: Arsanit
CZYTAJ WIĘCEJ
Jak należy dbać o elewację domu?
Zadbana elewacja (po)może sprzedać dom
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia