Strona główna | AktualnościEnergia kolorów, czyli barwy poprawiające samopoczucie

Energia kolorów, czyli barwy poprawiające samopoczucie

Każdy z nas ma swoje ulubione kolory, które towarzyszą nam na co dzień na poszczególnych elementach garderoby, czy bliskich przedmiotach. Te kolory oddają to, jacy jesteśmy. Urządzając dom lub mieszkanie warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie palety barw, z którą będziemy mieć styczność każdego dnia. Kolory pomieszczeń w domu są bowiem nie tylko bezpośrednim odzwierciedleniem osobowości jego mieszkańców. Kolor pokoju może również wpływać na nasz nastrój, a tym samym na nasze życie.

Poszczególne barwy na każdego działają w różny sposób, jednak niektóre kolory lub grupy kolorów wywołują podobną reakcję u większości ludzi. Ważne jest, aby mądrze operować kolorem dekorując własną przestrzeń.

Nie ma konieczności ślepego podążania za trendami, aby pięknie urządzić dom, ponieważ moda na poszczególne odcienie przychodzi i odchodzi bardzo szybko, zmienia się z każdym sezonem. To czynnik ludzki ma najistotniejszy wpływ na piękno wnętrz. To mieszkańcy dodają im tego piękna, wybierając barwy opisujące ich osobowości. Do stworzenia upragnionej atmosfery jedynym krokiem jest umiejętne dobranie kombinacji odcieni.

Prawdziwa siła koloru

Kolor ma moc. Może optycznie zmieniać kształty i wielkość mebli, jak również kształt i wielkość samego pomieszczenia. Kolor reguluje temperaturę wnętrza oraz manipuluje oświetleniem. I co najważniejsze ludzkim samopoczuciem. Jak robić to samemu? Wystarczy znać kilka podstawowych informacji na temat barw i ich oddziaływania, a dalsza praca nad aranżacją będzie już tylko przyjemnością.

Szczęście jest żółte

Żółty to kolor słońca. Kojarzy się z radością, a przebywanie w żółtych pomieszczeniach podnosi na duchu. To kolor, który w łatwy sposób wnosi do wnętrza jasność i ciepło. Stymuluje umysł, intelekt, emocje i ułatwia wyrażanie myśli, a przede wszystkim zachęca do optymizmu. Żółty i jego odcienie to doskonały wybór do kuchni, jadalni i łazienki.

Zrelaksuj się na niebiesko

Niebieski ma wpływ na nasz umysł i ciało. Obniża ciśnienie krwi, spowalnia oddech i tętno. Dlatego uważa się, że błękit uspokaja i relaksuje, a nawet łagodzi bóle głowy. Zalecany jest do sypialni i łazienki. Jeśli ma być podstawowym kolorem pokoju, należy zrównoważyć go ciepłymi odcieniami mebli lub tkanin, np. pomarańczowymi lub żółtymi.


Witalność w kolorze pomarańczy

Pomarańczowy wspomaga procesy twórcze i otwiera umysł na nowe pomysły. Uwalnia emocje i odnawia zainteresowanie życiem. Jest synonimem wewnętrznej siły, niezależności i szczęścia oraz naturalnym antydepresantem.


Pomarańczowy to kolor zabawy i towarzyskości. Idealnie nadaje się do kreatywnych przestrzeni, w których spotykają się ludzie aktywnie spędzający czas. Zatem salon, bawialnia to najbardziej trafione miejsca. Kolor ten również stymuluje apetyt, więc jest mile widziany w jadalni.

Pobudź zmysły czerwienią

Czerwony to kolor życia i ciała. To potężny ładunek energii, który podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza oddech i bicie serca. Czerwień jest najbardziej intensywnym kolorem z całej palety barw. Pompuje adrenalinę jak żaden inny odcień. Warto go wybrać, jeśli chcemy budzić emocje. W salonie lub jadalni czerwona barwa przyciąga do siebie ludzi, stymuluje rozmowę i dodaje elegancji.


Zielony spokój

Kolor zielony to kolor natury. Pomaga nam połączyć się z innymi i ze światem przyrody. To barwa równowagi, dająca poczucie relaksu i przestrzeni. Redukuje stres i koi skołatane nerwy. Zielony jest uważany za najmilszy kolor dla oka. Jako połączenie relaksującej jakości błękitu i radości żółtego, zielony nadaje się do niemal każdego pomieszczenia w domu. W kuchni zielony tonuje klimat, a w pokoju dziennym zachęca do wspólnej aktywności. Stosowany jako główny kolor aranżacji, ma działanie uspokajające. Wspomaga odpoczynek, dlatego jest najlepszym wyborem w sypialni.


Buduj atmosferę kolorem

Znajomość właściwości poszczególnych barw jest dobrym punktem wyjścia w poszukiwaniu farb do  domu. Kolor, jako jeden z głównych czynników aranżacji, nadaje klimat przestrzeni i ma moc manipulowania uczuciami. Przy podejmowaniu decyzji o kolorystyce wnętrz, ważne jest, aby dobrze zastanowić się nad tym, jakie uczucia chcemy wywołać. A potem po prostu zacząć malować.

Źródło i zdjęcia: Śnieżka

CZYTAJ WIĘCEJ

Śnieżka SA: wybór kolorystki wnętrza ma znaczenie dla naszego samopoczucia
Barwy na dobre samopoczucie. Kolorystyczne motywy na jesienny spadek nastroju



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej