Strona główna | AktualnościEnergooszczędna i ekologiczna produkcja w firmie Bolix

Energooszczędna i ekologiczna produkcja w firmie Bolix

W firmie Bolix wdrożono innowacyjny, prototypowy system odzysku ciepła i oczyszczania spalin, który zapewnia oszczędność ponad 25% energii niezbędnej do ogrzania zakładu.

Nowa inicjatywa na rzecz dalszej optymalizacji zużycia energii cieplnej i obniżania emisji spalin to element globalnego trendu - dążenia do efektywnej, ale racjonalnej pracy obiektów przemysłowych. Producent materiałów budowlanych z Żywca postawił na własne zasoby, wykorzystując do tego potencjał ciepła odpadowego z urządzeń  produkcyjnych. Zautomatyzowany system odzysku ciepła ze spalin wylotowych z suszarni piasku już przynosi wymierne korzyści przy ogrzewaniu całego kompleksu.

"Innowacyjny układ odzysku ciepła polega na tym, że ciepło odzyskane w instalacji bezprzeponowego schładzania i oczyszczania spalin jest przekazywane do wody obiegowej w układzie centralnego ogrzewania" - informuje dr inż. Piotr Ostrowski z Politechniki Śląskiej, autor projektu.


Niekonwencjonalny wymiennik ciepła odzyskuje nawet 3 razy więcej mocy niż jego standardowy odpowiednik. Dzięki tej technologii zakład oszczędza ponad 25% energii potrzebnej do ogrzewania obiektów i chroni środowisko. Ten innowacyjny i prototypowy sposób odzyskiwania oraz wykorzystania ciepła odpadowego, który zainstalowano w firmie Bolix, chroniony jest polskimi patentami.

Źródło i zdjęcia: Bolix

CZYTAJ WIĘCEJ

Bolix Kamienica - systemy dla elewacji
Porady firmy Bolix: co zrobić, gdy w domu zimno?
Bolix radzi: jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?
Firma Bolix wśród Liderów Polskiego Biznesu
Farba Bolix Sonata Acryl White
Klej dyspersyjny Bolix KD - ekstremalna trwałość
Medal Europejski dla nowych farb Bolix
Ekologiczna chemia budowlana firmy Sopro
Nowa linia produktów ECO



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej