Strona główna | AktualnościEnergooszczędność bez tajemnic. Rozkładamy bilans energetyczny domu na czynniki pierwsze
Energooszczędność bez tajemnic. Rozkładamy bilans energetyczny domu na czynniki pierwsze
Ograniczanie zużycia energii to temat, który zyskuje na znaczeniu z dnia na dzień - zwłaszcza, jeśli pod uwagę weźmiemy systematycznie rosnące ceny energii. Największy potencjał oszczędzania posiadają budynki - ich ogrzewanie pochłania w Polsce średnio 70% wszystkich kosztów eksploatacyjnych. Gdzie leży klucz do ciepłych i oszczędnych w eksploatacji domów? Eksperci firmy Paroc rozkładają bilans energetyczny domu na czynniki pierwsze.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego każdy nowo powstający, sprzedawany bądź wynajmowany budynek musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej - swoistą dokumentację opisującą stopień jego energochłonności. Na świadectwo składają się 3 podstawowe wartości, które określają zapotrzebowanie na energię pod różnym kątem. Wartości te to energia użytkowa, energia końcowa i energia pierwotna.
Energia użytkowa, czyli zadbaj o szczelność domu
Wskaźnik energii użytkowej (EUCO), określa ilość ciepła potrzebnego do utrzymania obliczeniowej temperatury powietrza w pomieszczeniach wewnętrznych (ogrzewanie + wentylacja), energię potrzebną do przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także energię wykorzystywaną do chłodzenia, o ile dom posiada klimatyzację.
Wskaźnik ten, mówiąc najogólniej, określa ilość ciepła, jaka trafia z systemu grzewczego do wnętrza budynku, po uwzględnieniu wszelkich strat wynikających z istnienia mostków termicznych. W tym ujęciu na pierwszym miejscu stawia się więc jakość konstrukcyjną obiektu. Szczelne ściany, dachy, okna i drzwi przekładają się na małe ilości ciepła tracone przez przegrody zewnętrzne budynku, co z kolei znajduje potwierdzenie w niskim współczynniku energii końcowej.
Jeżeli chodzi o utrzymanie ciepła wewnątrz budynku, szczególnie należy uważać na dachy - podpowiada Adam Buszko z firmy Paroc, producenta izolacji budowlanych z wełny kamiennej. "Szacuje się, że przez połać dachową ucieka nawet 25-30% energii wykorzystywanej do ogrzewania. Zjawisku można zapobiec lub znacząco ograniczyć, stosując odpowiedniej grubości ocieplenie. Dla dachów skośnych za optimum przyjmuje się wykorzystanie płyt z wełny kamiennej o grubości 22-25 cm, najlepiej w układzie dwuwarstwowym" - wyjaśnia.
Energia końcowa, czyli pamiętaj o roli instalacji
Wskaźnik energii końcowej (EK), podobnie jak wskaźnik energii użytkowej, informuje o rocznym zapotrzebowaniu na energię do ogrzania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej, lecz dodatkowo uwzględnia przy tym sprawność instalacji grzewczej oraz możliwe straty ciepła z układu.
Energia końcowa to wskaźnik istotny z punktu widzenia użytkownika budynku - ma on bowiem najbardziej bezpośrednie przełożenie na faktyczne koszty w postaci comiesięcznych rachunków za ogrzewanie. Parametr ten możemy poprawić, dbając o odpowiednie zabezpieczenie instalacji grzewczej.
Michał Nękanowicz, który w firmie Paroc Polska zajmuje się tematyką izolacji technicznych, podkreśla, że transport ciepła kosztuje, a jego koszt zależy m.in. od poprawnie zaprojektowanej i wykonanej instalacji. "Wskaźnik EK, który w niewielkim stopniu przekracza wartość wskaźnika energii użytkowej, sugeruje energooszczędne ogrzewanie, na które składa się wydajna pompa ciepła lub kocioł grzewczy, sprawny system termostatyczny oraz odpowiednio zaizolowane instalacje. Ma to bezpośrednie przełożenie na faktyczne koszty eksploatacji budynku" - wyjaśnia.
Energia pierwotna, czyli ogrzewaj z poszanowaniem dla środowiska
Wskaźnik energii pierwotnej (EP) określa ilość energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł kopalnianych, wymaganej do pokrycia zapotrzebowania na energię końcową w ujęciu rocznym. Jest to umowna wielkość, która uwzględnia przebieg całego procesu pozyskania, konwersji i dostarczenia energii - od producenta aż do finalnego użytkownika.
Energię pierwotną oblicza się, mnożąc wartość wskaźnika EK przez tzw. współczynnik nakładu wytworzenia energii. Im pozyskanie danego paliwa jest mniej kosztowne i szkodliwe dla środowiska, tym współczynnik jest mniejszy. Zależnie od rodzaju stosowanego paliwa, EP może być większa od EK od 10% (gaz) do aż 300% (prąd elektryczny). W niektórych przypadkach - np. biomasy w postaci drewna lub peletów - współczynnik nakładu wytworzenia energii wynosi mniej niż 1.
"Energia pierwotna to pojęcie ważne z punktu widzenia strategii zrównoważonego rozwoju i zielonego budownictwa - wyjaśnia Adam Buszko. - Sam wskaźnik nie informuje o jakości i stopniu izolacyjności przegród budynku ani o wydajności systemu grzewczego, aczkolwiek jego niska wartość może sygnalizować użytkowanie energii z poszanowaniem środowiska i zasobów naturalnych" - dodaje ekspert Paroc.
Po pierwsze - ogranicz straty!
Bilans energetyczny budynku można porównać do naczynia, do którego ciągle dolewamy wody. Jeżeli jest ono dziurawe, nie pomoże ani najczystsza ciecz, ani kran, który ją dostarcza. Dlatego w kontekście energooszczędności tak istotna jest właściwa kolejność działań. Bo lepiej jest najpierw ograniczyć straty, a dopiero potem zadbać o wydajniejszy sposób na pozyskanie ciepła.
Źródło i zdjęcia: Paroc
CZYTAJ WIĘCEJ
Czy jesteśmy skazani na życie w energooszczędnych bunkrach?
Domy energooszczędne coraz popularniejsze
Energooszczędność w wielkim wymiarze - technologia ociepleń ETIXX
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tapety z włókna szklanego
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia