Europejska Fasada Roku - międzynarodowa odsłona konkursu firmy Baumit
Rozpoczęła się batalia o tytuł Fasady Roku 2015. W zmaganiach o główne nagrody walczyć będą najlepsze tegoroczne elewacje wykończone materiałami firmy Baumit. Jednak poza sukcesem na rynku lokalnym na zwycięzców czeka klucz otwierający przed nimi drzwi do międzynarodowej sławy. Laureaci dołączą bowiem do znakomitej obsady konkursu Baumit Life Challenge, który po raz drugi wyłoni najlepsze elewacje starego kontynentu.
Konkurs Fasada Roku organizowany jest w wielu krajach europejskich, w których firma Baumit posiada swoje przedstawicielstwo. Rosnąca popularność plebiscytu sprawiła, że w 2014 r. doczekał się on międzynarodowej odsłony w postaci Baumit Life Challenge. W pierwszej jego edycji zaciętą rywalizację o prestiżowy tytuł Europejskiej Fasady Roku stoczyło 237 obiektów z 21 krajów, w tym m.in. z Polski, Czech, Węgier, Bułgarii czy Słowacji. Najlepsi z najlepszych
Reguły konkursu są proste. Z każdego kraju zgłaszanych jest po 6 obiektów w każdej z 5 kategorii: "Budynek jednorodzinny nowy", "Budynek wielorodzinny nowy", "Budynek niemieszkalny", "Budynek po termomodernizacji" oraz "Budynek po renowacji". Zasada typowania obiektów do Life Challenge jest następująca - kwalifikację otrzymują zwycięzcy krajowych konkursów Fasada Roku 2014 i 2015 oraz po 4 inne obiekty w każdej kategorii, wyróżniające się atrybutami poszukiwanymi przez międzynarodowe grono Jury.
W pierwszym etapie plebiscytu, czyli między 29.02 a 22.03.2016 r., Jury Life Challenge złożone z wybitnych architektów z całej Europy wyselekcjonuje on-line 30 obiektów (po 6 z każdej z 5 kategorii), które pozostaną w grze o końcowe zwycięstwo. Z tego grona Kapituła Konkursu wyłoni najlepszych w swoich grupach. Warto zaznaczyć, że w składzie Jury drugiej edycji plebiscytu nie zabraknie również reprezentanta naszego kraju. Polskim akcentem będzie udział w obradach Piotra Kostki, Prezesa Poznańskiego Oddziału SARP, prowadzącego wraz z Hanną Kurka pracownię projektową "Kostka & Kurka Architekci". Wielka Gala Finałowa Baumit Life Challenge Awards odbędzie się 2 czerwca 2016 roku w wypełnionej wspaniałą architekturą stolicy Hiszpanii - w Madrycie.
Sława na wyciągnięcie ręki
"Z wielkim zaciekawieniem czekamy na rozstrzygnięcie drugiej edycji konkursu Baumit Life Challenge, która już niedługo wyłoni Europejskie Fasady Roku. Międzynarodowa formuła plebiscytu to odzwierciedlenie międzynarodowej struktury firmy Baumit, która działa w wielu krajach. W etapach lokalnych z roku na rok biorą udział coraz ciekawsze obiekty wykonane z ogromną starannością i pomysłem, co świadczy o wysokim poziomie konkursu. Baumit Life Challenge to klucz do sukcesu dla autorów projektów, którzy mogą zaprezentować siebie oraz swoje prace poza granicami naszego kraju" - mówi Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu w firmie Baumit.
Projekty nagrodzone w pierwszej edycji konkursu Baumit
Polska na Baumit Life Challenge
W pierwszej odsłonie konkursu o tytuł Europejskiej Fasady Roku walczyły dwa projekty z Polski: wielorodzinna zabudowa mieszkalna z Poznania (ul. Inflancka) zaprojektowana przez Przedsiębiorstwo ARI Sp. z o.o. oraz jednorodzinny budynek mieszkalny z Jastrzębia (ul. Ptaków Leśnych) autorstwa pracowni Formo 3 Maciej Beczak. Obie realizacje dotarły do ścisłego finału, w którym miejsce zarezerwowane było wyłącznie dla najlepszych.
W drugiej edycji Bumit Life Challenge architekt Maciej Beczak będzie miał szansę ponownie rywalizować o laury na arenie międzynarodowej. Jego projekt domu jednorodzinnego w Konstancinie-Jeziornie zdobył główną nagrodę w konkursie Fasada Roku 2014. Tym samym jest to druga nominacja projektu realizowanego przez Beczak & Beczak Architekci do międzynarodowego plebiscytu. Oryginalny pomysł oraz nowoczesne wykończenie, które już zostały docenione w konkursie dają nadzieję, że tym razem obiekt i jego projektanci zawalczą o jeszcze wyższą lokatę.
Szansa na sukces
By zdobyć możliwość pokazania siebie i swojego projektu na międzynarodowej arenie, wystarczy do 31.12.2015 r. zgłosić do konkursu Fasada Roku obiekt, którego elewacja wykonana została przy użyciu materiałów firmy Baumit i prace wykończeniowe zakończone zostały w roku 2015. Obiekty, którym Jury konkursu Fasada Roku przyzna Nagrodę Główną otrzymają jednocześnie bilet do Life Challenge i będą ponownie oceniane przez międzynarodowe Jury. Zgłoszeń do Fasady Roku 2015 dokonać można wyłącznie za pomocą internetowego formularza dostępnego na stronie www.fasadaroku.pl.
Źródło i zdjęcia: Baumit
CZYTAJ WIĘCEJ
Elewacja z efektami specjalnymi - Baumit Design Life w nowej odsłonie
IX edycja konkursu Baumit Fasada Roku wystartowała
Zdrowe materiały, czyli jakie? Przełomowy projekt badawczy firmy Baumit
Akcja ColorLove Przedszkole - Baumit pomaluje fasady wybranych przedszkoli
Nowoczesna logistyka zaopatrzeniowa w firmie Baumit
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia