Strona główna | RealizacjeFachowcy i Wyspiański na Mogilskim

Fachowcy i Wyspiański na Mogilskim

Początek czerwca przyniesie metamorfozę Ronda Mogilskiego. 85 m2 murku w przejściu podziemnym zamieni się w ogromną mozaikę inspirowaną twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Jednak aby układający mogli przystąpić do dekorowania, a "Mozaika na Mogilskim" na długie lata była ozdobą i atrakcją Krakowa, fachowcy firmy ATLAS musieli najpierw profesjonalnie przygotować miejsce pracy.

Przed rozpoczęciem nakładania mozaiki konieczne było przygotowanie powierzchni murku. W tym celu w poniedziałkowy ranek, 20 maja, na Rondzie pojawiła się grupa autoryzowanych glazurników ATLASA z Krakowa, wspartych przez kolegów ze Śląska. Fachowcy usunęli starą powłokę farby kauczukowej i wykonali specjalną hydroizolację preparatem ATLAS Woder Duo, przekazanym przez łódzką firmę w ramach wsparcia projektu. Produkt ten jest idealnym rozwiązaniem dla "Mozaiki". Tworzy barierę przeciw wilgoci, szczelnie zabezpieczając m.in. płytki montowane na tarasach czy balkonach naszych domów.


"Przygotowanie powierzchni to podstawa" - tłumaczył w trakcie pracy Mirosław Kwiatkowski, trener-szkoleniowiec, autoryzowany glazurnik ATLASA. "Rondo Mogilskie jest miejscem, gdzie na mozaikę będą oddziaływały liczne czynniki - m.in. temperatura i zanieczyszczenia, a więc i woda w różnym stanie skupienia i o różnym składzie. Aby praca artystów nie poszła na marne, a mozaika długo zdobiła Kraków, podłoże, na którym znajdzie się dekoracja, musi być przygotowane profesjonalnie".


"Wyspiański na Mogilskim 2013" jest kontynuacją zeszłorocznej akcji, kiedy ozdobiono murek w przejściu podziemnym pod Rondem Mogilskim. To element większego projektu - "Galerii Mogilskiej", której pomysłodawcą jest Małgorzata Jantos, a współorganizatorem artysta Lubosz Karwat, prywatnie i zawodowo wielki pasjonat mozaiki. W tym roku, w dniach 1-8 czerwca br., organizatorzy i wolontariusze (krakowianie, miłośnicy sztuki, street-artu) ozdobią przeciwległą ścianka. Dekoracja, inspirowana pracami Wyspiańskiego, zostanie ułożona tzw. techniką bezpośrednią - każdy element będzie ręcznie docięty zgodnie z projektem, a następnie przyklejony do powierzchni murku.


"ATLAS wspiera fachowców nie tylko na budowach, przy remontach. Wspieramy także fachowców - artystów, którzy łączą talent i umiejętności z oryginalną wizją i ogromną pasją do tworzenia" - opowiada Jacek Michalak, wiceprezes firmy ATLAS i prezes łódzkiej galerii Atlas Sztuki. "Projekt "Mozaiki Mogilskie" to inicjatywa właśnie takich fachowców. A my cieszymy się, że możemy im pomóc, przekazując odpowiednie produkty do realizacji ich dzieł".


Łódzka firma przekaże również produkty do ułożenia samej mozaiki: zaprawę klejową ATLAS Plus i fugę ATLAS Artis w kolorze szarym, dostosowanym do projektu i wizji autorów. Analogicznie, w dekorowaniu murku specjalnie przygotowanymi fragmentami płytek wezmą udział autoryzowani glazurnicy ATLASA. Ich wiedza i umiejętności będą bezcenne przy tak misternej pracy. Do wspólnej realizacji projektu zaproszeni są wszyscy, których pasją jest sztuka, street-art i miasto Kraków.


"Mozaika pozwoli nam zamienić szare, smutne, betonowe mury w niezwykłą dekorację przestrzeni miejskiej. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia ludzi kochających sztukę, takich jak choćby pracownicy i wykonawcy ATLASA" - opowiada Lubosz Karwat. "Zeszłoroczna akcja pokazała nam, że krakowianie z entuzjazmem przyjmują wszelkie projekty, które upiększają ich miasto, a środowisko artystów zajmujących się mozaiką artystyczną nie tylko z Polski, ale i Europy, było nią żywo zainteresowane".

"Wyspiański na Mogilskim" jest wyrazem wsparcia dla akcji "Ratujmy Mozaiki". Jej celem jest ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego - niszczejących dzieł sztuki w całej Polsce. Pomysłodawcy pragną zwrócić szczególną uwagę na mozaiki jako oryginalne dekoracje plastyczne zdobiące elewacje, wnętrza kawiarni, sklepów, podwórek, klatek schodowych, i pomóc im odzyskać dawny blask.

Źródło i zdjęcia: ATLAS

CZYTAJ WIĘCEJ

ATLAS w Stowarzyszeniu na Rzecz Systemów Ociepleń
Wysokoelastyczne kleje ATLAS PLUS na Rondzie Mogilskim w Krakowie
GRUPA ATLAS Liderem Filantropii 2012
ATLAS członkiem Global Compact
ATLAS świętował na Gali Superbrands
ATLAS Filarem Polskiej Gospodarki
ATLAS głównym udziałowcem firmy FOX
Kosmiczna reklama firmy ATLAS



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej