Strona główna | RealizacjeTynki w apartamentach

Tynki w apartamentach

„Puławska 111” to siedmiopiętrowy budynek, w którym zaplanowano 120 apartamentów, 6 lokali usługowych na parterze budynku oraz dwupoziomowy garaż podziemny na 140 miejsc postojowych. Na uwagę zasługuje zaprojektowany przestronny hol wejściowy. Do realizacji inwestycji przewidziano zastosowanie materiałów wysokiej jakości, a także naturalnych materiałów wykończeniowych: granitu, piaskowca oraz drewna.

Widok budynku od strony ul. Puławskiej
Fot. TYNKI


Budowa prestiżowego dla inwestora – ECC River View – apartamentowca „Puławska 111”, przebiega zgodnie z harmonogramem. Uroczyste zakończenie prac przy konstrukcji żelbetowej obiektu zorganizowało kierownictwo budowy z firmy Karmar – generalnego wykonawcy – 2 września 2010.

Rok po rozpoczęciu prac przy budynku, w październiku 2010 roku przystąpiono do wykonywania tynków wewnętrznych. Wykonywano je zgodnie z wytycznymi do obróbki fabrycznie przygotowanych mieszanek tynkarskich. Według opracowania w pierwszej kolejności należy wykonywać tynki wewnętrzne, przed jastrychami i tynkami zewnętrznymi, uzyskuje się wtedy lepszą jakość tynków i skraca czas ich schnięcia.


Usuwanie nadmiaru tynku

W zimnych okresach należy pamiętać o tym, że temperatura w tynkowanych pomieszczeniach powinna wynosić min. +5°C, a podłoże nie powinno być zmarznięte. W przeciwnym wypadku może dojść do odparzenia tynków lub ich rozwarstwienia. Dlatego też podczas wykonywania tynków wewnętrznych w budynku przy ul. Puławskiej 111 ekipy wykorzystywały olejowe nagrzewnice, które podnosiły temperaturę w pomieszczaniu i pozwalały na prawidłowe schnięcie tynków.


Ręczne wygładzanie nierówności

Podłoże tynkarskie ma wpływ na wybór materiału tynkarskiego oraz grubość tynku. Przed przystąpieniem do prac tynkarskich zlikwidowano większe nierówności na ścianach. Szczególną uwagę zwrócono również na prawidłowe wykonanie szczelin dylatacyjnych.


Wzmocnienie narożników przy oknach profilami i siatką

Do wykonania tynków wewnętrznych w pomieszczeniach mieszkalnych zastosowano maszynowe tynki gipsowe firmy Knauf.

Zalety materiałów gipsowych:
  • należą do najzdrowszych materiałów budowlanych – nie zawierają żadnych szkodliwych domieszek,
  • zapewniają pomieszczeniom przyjazny mikroklimat – wchłaniając lub oddając nadmiar wilgoci,
  • posiadają wysokie właściwości ogniochronne,
  • nadają się na wszystkie podłoża mineralne,
  • tynki gipsowe są dość gładkie i mniej narażone na powstawanie mikropęknięć, spowodowanych skurczem materiału,
  • ich nanoszenie jest łatwe,
  • są tanie.
Na kondygnacjach podziemnych, w garażach zastosowano natomiast tynki cementowo-wapienne o charakterystycznej strukturze „baranka”.


Charakterystyczna struktura tynków w garażach

Zakończenie prac przy budynku planowane jest na maj 2011 roku. Nad ich prawidłowym przebiegiem oraz bezpieczeństwem pracowników podczas wykonywania prac czuwa kierownik Piotr Saulewicz. Do jego obowiązków należy także nadzorowanie, czy wykorzystywane są właściwe materiały, zarówno pod kątem jakościowym, jak również pod kątem zgodności z projektem.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Karmar
Źródło: Tynki, nr 1 (10) 2011
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej