Farby i tynki w systemach ociepleń
Remonty w sektorze budownictwa kojarzą się zwykle z długim i bardzo kosztownym okresem. Dobór odpowiednich materiałów jest zawsze kluczowy. Aby skutecznie obniżyć koszty związane z ogrzewaniem domu, zdecydowanie warto zainwestować w jego ocieplenie. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie wełny, bądź styropianu, które jest także formą wykończenia w postaci tynku. Wisienką na torcie jest wybór koloru oraz odpowiedniej farby. O niezbędnych materiałach opowiada Piotr Nowacki, brand manager marki Dekoral Professional.
Jak dobrać odpowiedni tynk?
Jeżeli system dociepleń naszego domu został wykonany na bazie styropianu, wówczas z powodzeniem możemy stosować najróżniejsze tynki: akrylowe, silikonowe lub silikonowo-silikatowe. W przypadku, gdy podłoże zostało przygotowane z wykorzystaniem wełny mineralnej, wskazane jest użycie tynku silikonowego oferującego najlepsze parametry odprowadzania ewentualnej wilgoci z warstwy ocieplenia, np. Akrys 3000 Silikon.
Do domów w pobliżu lasów, parków, zbiorników wodnych polecany jest tynk silikatowy lub silikatowo-silikonowy. Idealnie współgra z mikrosystemem, nie dopuszczając do porostu mszaków i innych roślin na fasadzie, dzięki bardzo dobrej paroprzepuszczalności. Jeśli budynek znajduje się na terenach o silnie zanieczyszczonym powietrzu, najlepsze rozwiązanie to tynk silikonowy z efektem tzw. "samooczyszczenia", czyli usuwania zabrudzeń np. kurzu przez wodę deszczową. Natomiast, jeśli zależy nam na ekonomicznym rozwiązaniu - rekomendowany jest zestaw, w skład którego wchodzi tynk akrylowy, jakim jest Akrys 3000 Akryl. W formach akrylowych warto szukać tych wzmacnianych silikonami lub woskami syntetycznymi, które ograniczają wnikanie brudu niesionego z wodą opadową.
Jaki tynk stosować na zewnątrz, a jaki do wnętrza budynku?
W ofercie Dekoral Professional znajdziemy idealne rozwiązania do zastosowania na zewnątrz w postaci masy tynkarskiej Akrys 3000 Silikon oraz wersji łączącej oba rozwiązania - Akrys 3000 S-S Freestyle. Zarówno na zewnątrz, jak i do środka poleca się Akrys 3000 Mineral, który ma uniwersalne właściwości. W przypadku jego zastosowania na fasadę budynku rekomenduje się zabezpieczenie farbą fasadową. Może być to Akrylit 3000 Siloxan lub Farba Silikonowa marki Dekoral Professional. Portfolio produktów jest szerokie i z pewnością satysfakcjonujące zarówno dla specjalisty, jak i amatora w dziedzinie wykończenia.
Po co tynkować?
Ocieplenie budynku pomaga zmniejszyć koszty eksploatacji systemów grzewczych oraz rachunki. Aby jednak było skuteczne i spełniało swoją rolę, niezbędne jest położenie na nie warstwy ochronnej, jaką bezsprzecznie jest tynk. Rozmaitość rodzajów oraz zastosowań, które ewoluują na rynku jest ogromna. Zatem nałożenie tynku jest elementem warunkującym powodzenie aspektu ekonomicznego oraz ergonomicznego. Jest koniecznością, która przy dobrym i rzetelnym zastosowaniu gwarantuje nam częściowy zwrot inwestycji, jaką jest ocieplenie budynku.
Naturalność czy kolor?
"Goły" tynk, nawet perfekcyjnie położony, przywodzi na myśl skojarzenie, iż nieruchomość nie została ukończona. Stąd też stosuje się farby, które dzięki szerokiej gamie kolorów potrafią zmienić oblicze każdego budynku.
Jak wybierać odpowiednią barwę?
Wybierając kolor elewacji pod uwagę trzeba wziąć m.in. takie czynniki jak najbliższa architektura, wielkość sąsiadujących budynków, kolorystyka ich elewacji, a także roślinność rosnąca w pobliżu naszego domu. Należy pamiętać o kilku generalnych zasadach, których przestrzeganie zapewni efekt końcowy zgodny z naszymi oczekiwaniami. Nie można zapomnieć przy tym o indywidualnym guście. O czym należy pamiętać?
- kolor wybieramy w świetle dziennym, naturalnym - barwa z próbnika może znacznie odbiegać od rzeczywistości,
- jasne kolory stosujemy, gdy chcemy optycznie powiększyć budynek lub pomieszczenie. Ciemne kolory odwrotnie, gdy chcemy zmniejszyć.
- pamiętajmy, że jeśli mamy już elementy w innych kolorach, dobrze byłoby dobrać podobny odcień, który delikatnie kontrastowałby z aktualnym (np. z oknami).
Źródło i zdjęcie: Dekoral
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia