Strona główna | AktualnościGdzie stosowana jest termowizja?

Gdzie stosowana jest termowizja?

Termowizja, inaczej zwana termografią, jest bezinwazyjną metodą badawczą polegającą na zobrazowaniu rejestracji obrazu otrzymanego z kamery i interpretacji rozkładu temperatury danej powierzchni badanego budynku.

Jak dokładnie wygląda badanie termowizyjne? Kamera termowizyjna odbiera promieniowanie podczerwone wysyłane przez obiekt, które następnie zamieniane jest na impulsy elektryczne. Z kolei moc promieniowania zależy od temperatury obiektu, stąd właśnie wyniki badań, które przedstawione są w formie powierzchownych rozkładów temperatury. Oznaczone są przydzielonymi kolorami i można je odczytać na podstawie umieszczonej na termogramie skali barwnej.

Uzyskane obrazy z badania termowizyjnego nazywa się właśnie termografami. W celu dokładniejszego określenia temperatury badanego obiektu korzysta się ze specjalnego programu, np. Irwin Report 5.3.1 firmy FLIR SYSTEMS AB do analizy termogramów. Na obraz uzyskany za pomocą kamery termowizyjnej wpływają takie czynniki jak temperatura badanego obiektu, widmowy zakres czułości aparatury termograficznej, emisyjność materiałów i geometria badanego obiektu.

Promieniowanie podczerwone emituje każdy obiekt o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego i zajmuje w widmie fal elektromagnetycznych zakres długości fal od 0,78 do 1000 m. W termografii najczęściej wykorzystuje się przedział długości fal krótkofalowych (SWB) od 3 - 5 m lub od 8 - 12 m, które dotyczą z kolei fal długofalowych (LWB). Wybór wspomnianych zakresów związany jest z właściwościami emisyjnymi badanych obiektów i dobrą transmisją atmosfery w tych przedziałach długości fal. Aby specjalista mógł określić temperaturę budynku, musi wprowadzić do obliczeń pewne dane, a w ich skład wchodzi współczynnik emisyjności, temperatura atmosfery i odbitego od obiektu promieniowania otoczenia oraz odległość obiektu.

Właściwie prawidłowe zrobienie zdjęć termowizyjnych budynku jest dopiero pierwszym etapem badań. Bardzo ważna jest tu rzetelna analiza i interpretacja uzyskanych z badania termogramów, dlatego tak ważne jest również wybranie odpowiedniej firmy, dysponującej zespołem profesjonalistów.

Źródło i zdjęcie: Certenergia
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej