Gładź gipsowa a polimerowa przy wykańczaniu ścian
Na dobór gładzi szpachlowej do wykonania warstwy wykończeniowej duży wpływ mają indywidualne przyzwyczajenia wykonawców. Produkty dostępne obecnie na rynku różnią się wieloma parametrami, które decydują o ich właściwościach. Nie wszystkie są powszechnie znane a warto je sprawdzić przed wyborem rodzaju gładzi.
Gładź szpachlowa powszechnie stosowana jest do wykonania warstwy wykończeniowej na ścianach wewnątrz budynków. Należy ją nakładać w warstwach o grubości nie większej niż 1 mm. Celem zastosowania jest uzyskanie gładkiej powierzchni ściany. Efekt ten można uzyskać na wiele sposobów, stosując różne produkty oraz techniki nakładania i wykończenia powierzchni.
Różnice pomiędzy gładzią gipsową a polimerową
Najważniejszą różnicę stanowi zastosowane spoiwo. W przypadku gładzi gipsowej jest to głównie gips, natomiast w przypadku gładzi polimerowej - polimer, czyli dyspersja na bazie polioctanu winylu. Przykładem mogą być produkty oferowane przez Greinplast: gładź gipsowa GG z dodatkiem polimeru oraz gładź polimerowa GP. Wypełniaczem w obu produktach jest węglan magnezu. W przypadku gładzi GP użyta mączka jest drobniejsza. Zaletą obu produktów jest komfort pracy - są łatwe w nakładaniu i szlifowaniu.
Należy pamiętać, że gips użyty jako spoiwo w gładzi, jest wrażliwy na jakość wody z którą się go rozrabia. Bardzo ważne jest aby była ona czysta. Istotna jest też dbałość o czystość narzędzi, o co niestety nie jest łatwo w warunkach budowy. Jeśli nie zadbamy należycie o higienę pracy, gips będzie tracił swoje parametry i wiązał szybciej. Na skrócenie czasu wiązania duży wpływ ma też wilgotność oraz niska temperatura. Gips który zwiąże w niesprzyjających warunkach jest słabszy. W warunkach laboratoryjnych czas otwarty pracy wynosi 3 h, jednak na budowie zmniejsza się on nawet dwukrotnie. Niesprzyjające warunki, o których wspomniano wcześniej, mogą ten czas jeszcze skrócić.
W gładzi polimerowej GP czynnikiem wiążącym jest wyłącznie polimer - nie zastosowano tutaj gipsu. Główną różnicą w parametrach roboczych jest to, że brak wiązania pozwala na dłuższy czas otwarty pracy. Gładź nie wiąże, tylko wysycha. Dlatego też czas przydatności do użycia po rozrobieniu jest długi (minimum 24h), a zależy on głównie od warunków przechowywania. Rozrobioną gładź można więc z powodzeniem użyć na drugi dzień jeżeli przechowamy ją w szczelnym opakowaniu.
Nakładanie i właściwości gładzi
Zarówno gładź gipsowa jak i polimerowa stosowane są do wykonania warstwy wykończeniowej na ścianach i sufitach. Jeśli w ścianie występują większe ubytki, zaleca się miejscowe zastosowanie szpachli gipsowej. Szpachla gipsowa “Start” (Greinplast SGS) może być nakładana w warstwach o grubości 1-30 mm. Do spoinowania płyt G-K można użyć szpachli gipsowej twardej (Greinplast SGT) z użyciem materiału zbrojącego, bądź gotowej masy szpachlowej polimerowej (Greinplast SAS) z taśmą papierową. Do wykonania ostatniej warstwy, oprócz produktów sypkich, można zastosować również gotowe masy szpachlowe Greinplast SA, SAS, SW bądź SWP w zależności od preferencji wykonawcy.
Trzeba jasno zasygnalizować, że na wybór gładzi bądź masy do wykonania warstwy wykończeniowej największy wpływ mają indywidualne preferencje i przyzwyczajenia wykonawców. Są one bardzo różne, stąd szeroka oferta gładzi i szpachli na rynku. Zauważalny jest trend przechodzenia na gotowe masy bądź gładzie polimerowe, ze względu na większą stabilność parametrów użytkowych oraz wygodę i komfort pracy. Właśnie te cechy rekompensują wyższą cenę oraz powodują, że udział w rynku gładzi gipsowych, mimo że wciąż przeważający, systematycznie się zmniejsza.
Źródło i zdjęcia: Greinplast
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia