Gładź gipsowa - kilka prostych rad jak jej używać
Nakładanie gładzi jest ostatnim etapem remontu ścian, pomaga wygładzić chropowate powierzchnie tynku lub betonu. Stanowi również podłoże pod warstwy dekoracyjne - tapety lub farby. Stosowanie gładzi nie jest trudne, jednak wymaga dokładności i wprawy. Podpowiadamy jak stosować ją samodzielnie.
Na rynku istnieją 4 rodzaje gładzi szpachlowych: cementowe, wapienne, polimerowe oraz gipsowe. Ta ostatnia charakteryzuje się największym stopniem gładkości i wykorzystywana jest jako podkład pod kolejne warstwy farby i tapety. Można ją stosować na tynki cementowe, cementowo-wapienne, powierzchnie betonowe i płyty kartonowo-gipsowe. W składzie gładzi gipsowej znajduje się - jak sama nazwa wskazuje - gips. Może być naturalny lub syntetyczny o niskiej granulacji. Gładź syntetyczna jest dostępna w formie proszku, który należy rozrobić z wodą w proporcjach opisanych na opakowaniu. Z kolei gładzie z naturalnym gipsem są dostępne w formie gotowej do użycia, mają bielszy odcień, a wykończenia można robić na mokro, dzięki czemu unikamy szlifowania i pyłków. Minusem jest jednak dłuższy czas wiązania, a do tego są mniej trwałe.
Zadbaj o otoczenie
Gładź gipsowa jest materiałem, który bardzo łatwo pozostawia zabrudzenia. Niestety, są one trudne do usunięcia. Dlatego podczas remontu należy pozbyć się wszystkich zbędnych przedmiotów z pomieszczenia, a jeśli jest to niemożliwe lub trudne w wykonaniu, należy je solidnie zabezpieczyć. Posłuży nam w tym folia malarska i taśma klejąca. Folią ochraniamy, m.in. meble, okna, futryny, natomiast taśmą zabezpieczamy wszelkie listwy i podłogi wzdłuż ścian. Bardzo ważne jest zabezpieczenie metalowych elementów - gips powoduje ich korozję. W takim wypadku należy całkowicie odizolować je od gładzi, lub w ostateczności pomalować je farbą antykorozyjną.
Przygotowanie podłoża
Przed przystąpieniem do prac należy pozbyć się starych warstw malarskich (o ile są) za pomocą szpachelki lub szczotki drucianej. Dla ułatwienia ściany można zwilżyć wodą, dzięki czemu stare powłoki będą schodzić znacznie szybciej, a ściana nie będzie się tak mocno pylić. Nieuniknione jest też powstanie ubytków i uszkodzeń podczas zdzierania farby.
"Na tym etapie oceniamy równość ścian i zakres potrzebnych napraw. Gładź stosuje się na oczyszczone i wstępnie wyrównane powierzchnie, dlatego jeśli na ścianie powstały dziury, wgniecenia, rysy i uszkodzenia, będzie konieczne wypełnienie ich za pomocą masy szpachlowej. W przypadku rys i pęknięć musimy je poszerzyć, celem równego wypełnienia. Nierówności ścian sprawdzamy za pomocą poziomicy. Mniejsze można wyrównać masą szpachlową, na większe warto zastosować tynk. W przypadku narożników, na nałożoną wcześniej warstwę, przykładamy profil narożnikowy, który pozwoli zachować równe krawędzie. W końcowym etapie przygotowania nanosimy warstwę emulsji gruntującej. Zwiększy ona przyczepność gładzi" - radzi Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej.
Gładź!
W przypadku gładzi z gipsem syntetycznym należy połączyć ją z wodą, mieszając aż do uzyskania jednolitej, gładkiej masy. Następnie na całą powierzchnię ścian nakładamy warstwę wyrównawczą. Używamy do tego szerokiej pacy, od dołu do góry, jednocześnie wykonując okrężne ruchy, które ułatwią równomierne rozprowadzenie. W wypadku narożników i obramować okien, warto użyć szpachelki kątowej. Czynności te należy wykonywać szybko, ponieważ gładź zaczyna szybko wiązać. Grubość warstwy nie powinna przekraczać 2 milimetrów. Jeśli ściana ma spore nierówności, stosujemy kolejne warstwy. Nie nakładamy grubej warstwy gładzi gipsowej!
W wypadku dużych powierzchni warto podzielić je na partie. Gdyby zdarzyło się, że powierzchnie różnią się poziomem, można je potem zeskrobać, gdy masa już nieco stwardnieje, a potem dodatkowo poprawić kolejną warstwą. Pamiętajmy przy tym, że takie poprawki wykonuje się gładzią rzadszą, niż tą używaną w pierwszym etapie. Ostatni etap to wyszlifowanie ścian - gdy ich powierzchnia jest już całkowicie sucha, ścieramy ją papierem ściernym lub siatką do szlifowania. Warto przy tym założyć maskę ochronną i okulary, by uniknąć podrażnień podczas pylenia.
Gdy skończymy, należy oczyścić powierzchnię ścian - najłatwiej zrobić to odkurzając powierzchnię ścian, by całkowicie pozbyć się pyłu i kurzu. Ściany muszą być czyste. Ostatnim elementem jest zagruntowanie ścian pod farby lub tapety. Jak widać, stosowanie gładzi gipsowej wcale nie jest skomplikowane. Jest łatwa w użyciu i daje szybkie efekty. Pamiętając o kilku ważnych zasadach możemy na własną rękę wykonać remont ścian. Oczywiście, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, a także posiadać choć trochę umiejętności przy pracach budowlanych. Dlatego jeśli nie mamy czasu lub cierpliwości na taki remont, warto zwrócić się o pomoc do fachowca.
Źródło i zdjęcia: Bolix
CZYTAJ WIĘCEJ
Gotowa gładź szpachlowa marki Dekoral Professional
Lekka gładź szpachlowa Cekol C-50 finisz
Gotowa gładź szpachlowa czy w proszku?
Gotowa gładź szpachlowa MASter Mas do wykańczania wnętrz
Gładź polimerowo-gipsowa Professional firmy Megaron
Acryl-Putz ST12 PRO - nowa polimerowo-gipsowa gładź szpachlowa
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia