Godzina dla Ziemi to za mało
Tysiące ludzi w Polsce i miliony na świecie jak co roku podjęło wyzwanie i… zgasiło światło. Ta prosta idea "Godziny dla Ziemi" prowadzona przez WWF ma pokazać, że istnieją ludzie świadomi piękna naszej planety i zaangażowani w to, by utrzymać ją w jak najlepszym stanie - jak najdłużej. Czy jednak rzeczywiście wiemy jak oszczędzać energię? Wydaje się, że godzina może nie wystarczyć.
Na czym polega akcja "Godzina dla Ziemi"? To prosta idea, przekształcona w ruch społeczny, związany z ochroną środowiska, w którym żyjemy i oszczędzaniem cennej energii. Od 2007 r. akcja gaszenia światła na godzinę, stworzona przez World Wide Fund for Nature, rozrosła się do podziwu godnych rozmiarów, a w każdą kolejną edycję włączają się nie tylko kolejni celebryci, ale całe miasta i państwa. Już w 2010 roku uznano "Godzinę dla Ziemi" za największą akcję dla środowiska w historii. A jednak…
No właśnie. O ile "Godzinie dla Ziemi" należy tylko przyklasnąć, pojawiają się głosy, że akcja ta ma wyłącznie symboliczny charakter i w sumie niewielki wpływ na ogólne zużycie energii na świecie. Jeśli przyjrzeć się liczbom z bliska, badania GUS dotyczące efektywności wykorzystania energii w latach 2001-2010 pokazują, że energia elektryczna i oświetlenie, oszczędzane przez wyłączanie światła w nieużywanych pomieszczeniach i wymianę żarówek na energooszczędne, dają tylko nieco ponad 7% całego zużycia energii. To o wiele mniej, niż wynika z badania sondażowego Millward&Brown na temat energooszczędności w domu, gdzie sądzimy, że sprzęt elektryczny i oświetlenie pochłaniają aż 64% całej energii. Nic bardziej mylnego. Aż 70% energii zużywanej przez gospodarstwa domowe przypada nie na elektryczność, a na ogrzewanie. Według raportu kampanii Szóste paliwo i badań zorganizowanych przez TNS OBOP - "Polacy o oszczędzaniu energii" wie o tym jedynie 4 na 100 Polaków.
Sporo energii traconej w ten sposób można odzyskać przez wymianę okien i drzwi zewnętrznych, a przede wszystkim ocieplenie ścian i dachu budynku. Taka oszczędność energii, dzięki efektywnym energetycznie budynkom, jest promowana w ramach kampanii Szóste Paliwo, uświadamiającej, że odpowiednie stosowanie rozwiązań zmniejszających zużycie energii jest ekonomicznie opłacalne. Najskuteczniej można to zrealizować poprzez zmniejszenie strat ciepła uciekającego przez przegrody budynku.
Wiele osób prywatnych oraz firm popiera akcję WWF i angażuje się w rozpowszechnianie informacji na temat korzyści płynących z racjonalnego użytkowania energii. "Potencjalne oszczędności są nie tylko realne, ale także dostępne i ekonomicznie uzasadnione. Można je uzyskać na dwa sposoby. Przy budowie nowych domów warto zastosować grubszą izolacje ścian zewnętrznych i dachu. Ten minimalny wzrost nakładów zwróci się bardzo szybko. Natomiast przy istniejących już budynkach rozwiązaniem jest termomodernizacja" - komentuje Piotr Pawlak z firmy ROCKWOOL Polska, produkującej izolacje ze skalnej wełny mineralnej. Wykonanie takiej izolacji może przynieść nawet 40% oszczędności na kosztach ogrzewania, a przeciętny wydatek na grubszą warstwę ocieplania budynku zwrócić się może w ciągu 5-6 lat.
Jak widać, by chronić nie tylko środowisko, ale również wnętrze naszych portfeli wystarczy mądrze oszczędzać na energooszczędnych domach. Korzyści wynikające z racjonalnego użytkowania energii są widoczne gołym okiem. Kiedy już zadbamy o efektywność energetyczną, dla samej przyjemności płynącej z włączania się w jakże słuszną akcję "Godziny dla Ziemi", możemy spokojnie powiedzieć: ostatni gasi światło.
Źródło i zdjęcie: ROCKWOOL Polska
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia