Grupa kapitałowa Śnieżka pozyskała silnego partnera na Węgrzech
FFiL Śnieżka SA podpisała w Budapeszcie umowę inwestycji kapitałowej z właścicielem spółki Poli-Farbe Vegyipari Kft. - podmiotu o ugruntowanej pozycji na węgierskim rynku farb i lakierów. Transakcja, której efektem będzie nabycie przez Śnieżkę 80% udziałów węgierskiej spółki, pozwoli obu podmiotom uzyskać wymierne synergie, wzmacniając ich pozycję na coraz bardziej konkurencyjnych rynkach europejskich.
Umowa, której przedmiotem jest nabycie przez FFiL Śnieżka SA 80% udziałów spółki Poli-Farbe Vegyipari Kft., została zawarta w dn. 11 lutego 2019. Śnieżka nabędzie udziały w węgierskiej spółce za kwotę około 8 mld forintów węgierskich (ok. 108 mln złotych).
Zbieżne podejście do biznesu
"Nasze spółki bardzo wiele łączy - podobne biznesowe korzenie, filozofia działania oraz portfolio produktów. Razem z Antalem Szabó, założycielem i dyrektorem zarządzającym Poli-Farbe, uznaliśmy, że to dobry moment na połączenie sił. Jesteśmy przekonani, że ta transakcja przyniesie obu stronom wymierne korzyści" - mówi Piotr Mikrut, Prezes Zarządu FFIL Śnieżka SA. "Co ważne, Antal Szabó, który wraz z załogą wypracował silną pozycję rynkową Poli-Farbe na Węgrzech, nadal będzie zaangażowany w długoterminowe zarządzanie spółką, zachowując przy tym 20% jej udziałów" - dodaje Piotr Mikrut.
Poli-Farbe Vegyipari Kft. to spółka o ugruntowanej pozycji w segmencie farb dekoracyjnych do użytku wewnętrznego na Węgrzech, posiadająca w swoim portfolio jedne z najbardziej rozpoznawalnych marek farb na tamtejszym rynku. Spółka jest także producentem systemów izolacyjnych, emalii i środków do ochrony drewna.
Śnieżka jest jednym z najbardziej znanych graczy w segmencie farb i lakierów w Polsce, na Ukrainie i Białorusi, produkującym ponad 150 milionów kilogramów farb, lakierów i gładzi rocznie. Obecnie Grupa, zatrudniająca ponad 1 100 pracowników, prowadzi duże inwestycje, m.in. obszarze logistyki.
"Jednym z ważnych ryzyk dla firm w branży chemicznej jest dostępność surowców. Dzięki połączeniu zakupu surowców, z pomocą naszego polskiego partnera, Poli-Farbe zdobędzie większą stabilność i będzie miała szansę na bardziej przewidywalny rozwój. Dzięki połączeniu się ze Śnieżką, produkty Poli-Farbe będą bardziej konkurencyjne Europie. Nadal będziemy produkować zarówno farby wysokiej jakości, jak i farby w przystępnej cenie oraz materiały izolacyjne, a także prowadzić działania marketingowe o wartości dodanej, które skupiać się będą na działaniach społecznych. Śnieżka to silna organizacja, której wiedza i doświadczenie zdobyte na wielu rynkach, również w zakresie skutecznego konkurowania z globalnymi korporacjami, bez wątpienia będą dla naszej spółki korzystnym wsparciem w dalszym rozwoju" - mówi Antal Szabó, CEO Poli-Farbe Vegyipari Kft., który w 2017 r. został wybrany Przedsiębiorcą Roku na Węgrzech, w kategorii średnich spółek.
Szabó dodaje: "Współpraca pomiędzy dwiema firmami otwiera długoterminową szansę do prowadzenia wspólnych badań i rozwoju, zwiększenia wydajności Poli-Farbe i zapewnienia bezpiecznej pracy węgierskim pracownikom, ponieważ obie strony chcą w dalszym ciągu rozwijać działalność produkcyjną na Węgrzech".
W październiku 2017 r. Poli-Farbe uruchomiła w miejscowości Bócsa - gdzie mieści się jej siedziba - nowoczesny zakład produkcyjny oparty na zasadach Industry 4.0 za ponad 3 mln euro, przygotowując zaplecze do dalszej ekspansji rynkowej. Zakład produkcyjny Poli-Farbe posiada jedno z najbardziej zaawansowanych laboratoriów w zakresie analizy farb w Europie Środkowej. Są w nim zatrudnieni są węgierscy eksperci, których osiągnięcia zostały wyróżnione wieloma nagrodami. "Ścisła współpraca ze Śnieżką pozwoli nam zbudować silną pozycję w sektorze farb i tynków elewacyjnych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku farb do użytku wewnętrznego, oraz wzmocnić naszą pozycję eksportową w regionie" - dodaje Antal Szabó.
Zyski z synergii
Zaangażowanie kapitałowe w spółkę Poli-Farbe Vegyipari Kft. to kolejny krok milowy w realizacji strategii Grupy Kapitałowej Śnieżka. Jednym z jej filarów jest budowanie pozycji lidera w Europie S?rodkowo-Wschodniej, poprzez uzyskiwanie dominującej pozycji rynkowej w wybranych krajach. Podobny model własnościowy, jak w przypadku spółki węgierskiej, Śnieżka od lat z powodzeniem realizuje na Ukrainie. W jej posiadaniu jest 82,52% udziałów w spółce Śnieżka Ukraina, a pozostała część pozostaje w rękach lokalnych współwłaścicieli.
Po rynku polskim, Węgry będą dla Grupy Kapitałowej Śnieżka drugim rynkiem pod względem skali sprzedaży i przychodów - przed Ukrainą i Białorusią, które dotychczas były jej głównymi rynkami eksportowymi. Dywersyfikacja geograficzna zmniejszy też ryzyko polityczne dla Grupy Kapitałowej Śnieżka, które jest istotnym elementem prowadzenia biznesu na wschodzie Europy.
Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z transakcji są synergie, których beneficjentem będą obie spółki. Obie strony liczą na synergie w obszarze badań i rozwoju i w związku z tym w obszarze produkcji, a także synergie w obszarze zakupu surowców. "Liczymy, że współdzielenie receptur umożliwi zwiększenie efektywności produkcji, optymalizację portfolio produktowego, a w rezultacie przyspieszenie rozwoju obu spółek. Z kolei większa skala działalności oraz dywersyfikacja źródeł dostaw pozwoli nam zaoszczędzić na zakupie surowców potrzebnych do produkcji" - podsumowuje Piotr Mikrut.
Źródło i zdjęcie: Śnieżka
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia