Strona główna | Krok po krokuIdealna gładź według Wielopolskiego

Idealna gładź według Wielopolskiego

W naszym cyklu, w którym opisujemy wykonawców tynków przedstawiamy kolejną firmę. Jest nią przedsiębiorstwo Krzysztofa Wielopolskiego. Właściciel zdradził nam kilka szczegółów ze swojej pracy, dotyczących technologii i używanych materiałów. Firma ma siedzibę we Wiedniu, oraz jeden oddział w Warszawie.


Fot. K. Wielopolski

W zależności od rodzaju ściany oraz jej stanu technicznego stosowane są różne techniki przygotowania podłoża pod gładź gipsową. Przy starych i zniszczonych powierzchniach należy usunąć wszelkie elementy luźne (np. stare powłoki farb i tapet), a następnie zagruntować powierzchnię odpowiednim płynem gruntującym z uwzględnieniem stopnia chłonności podłoża. Przed gruntowaniem należy pamiętać o usunięciu zacieków oraz wykwitów grzybicznych.

Firma Krzysztofa Wielopolskiego stosuje produkty Icopal, które, jak wiele innych materiałów, sprowadza z Austrii. Podyktowane jest to, niestety, dość słabą jakością porównywalnych cenowo artykułów dostępnych na krajowym rynku. Bazując na kilkunastoletnim doświadczeniu, zdobytym w Austrii, Niemczech i w Anglii, właściciel sprowadza z zagranicy również preparaty gruntujące (PCI z Austrii i PVA z Anglii). Mimo wyższej ceny idealnie spełniają swoje zadanie, dzięki czemu zakup jest bardzo opłacalny. Stosowanie wyżej wymienionych preparatów zwiększa przyczepność danej powierzchni, co znacząco wpływa na jakość wykonywanej pracy, a zmniejszona nasiąkliwość podłoża pozwala na zmniejszenie zużycia zarówno gładzi gipsowej, jak i farb.

Po zagruntowaniu ścian duże ubytki wypełniane są masą szpachlową, a następnie w miejsce pęknięć oraz w miejscach narażonych na ruchy i drgania związane z ruchami budynku (np. łączenia płyt betonowych, miejsca z elementami drewnianymi) przykleja się taśmy z fizeliny lub siatki.

W zależności od ilości pęknięć stosuje się różne szerokości taśm. W przypadku bardzo spękanych powierzchni firma zaleca stosowanie mat z fizeliny do szerokości 1 m, dodatkowo wzmocnione włóknem szklanym, które klei się na całych powierzchniach ścian i sufitów (klejem przeznaczonym tylko do mat). Mata powinna być klejona metodą „na styk”. Po przyklejeniu nakłada się warstwę kleju na zewnętrzną powierzchnię maty i rozprowadza przy pomocy pac metalowych o szerokości 40–60 cm. Dzięki temu zyskujemy równą i gładką powierzchnię, a położone maty w przyszłości zapobiegają powstawaniu pęknięć na powierzchniach ścian i sufitów. Na tak przygotowaną powierzchnię, po wyschnięciu, nakłada się gładź gipsowo-szpachlową o grubości 1 mm.

W firmie Krzysztofa Wielopolskiego, po przetestowaniu wielu produktów dostępnych na polskim rynku, używana jest gładź gipsowa marki Flügger o symbolu LH+ z domieszką włókna szklanego, którą cechuje duża przyczepność oraz wysoka elastyczność, zarówno w trakcie prac, jak i po wyschnięciu. Jej dodatkowym plusem jest niewielkie pylenie w porównaniu z podobnymi produktami (wiemy jaki problem stanowi pył w zamieszkiwanych podczas remontu lokalach).

Po wyschnięciu nałożonej gładzi i przeszlifowaniu papierem ściernym o grubości 180 otrzymujemy idealnie gładką powierzchnię porównywalną do gładkości lustra, którą następnie należy zagruntować odpowiednim preparatem gruntującym, korespondującym z używanym później rodzajem farby.



Fot. K. Wielopolski

W przypadku kiedy nie ma potrzeby stosowania mat fizelinowych, na powierzchnie przeznaczone do malowania nakłada się dwie warstwy gładzi gipsowej, pierwszą o grubości 1–3 mm, drugą o grubości do 1 mm. Przed malowaniem firma zaleca akrylowanie wszystkich styków ścian i sufitów, co podnosi trwałość oraz estetykę pomieszczenia. Krzysztof Wielopolski poleca używanie akryli firmy Lugato, która ma w swojej ofercie wysokiej jakości produkty m.in.: akryle zarówno do wnętrz, jak i do stosowania na zewnątrz, silikony sanitarne oraz różnego rodzaju kleje montażowe.

Przed rozpoczęciem malowania ważny jest dobór narzędzi malarskich w zależności od zamierzonego efektu końcowego. Żeby nie stracić lustrzanej powierzchni należy używać wałków z bardzo krótkim włosem, stosowanych do lakierowania podłóg. Firma stosuje sprawdzone narzędzia malarskie duńskiej marki Flügger. Po nałożeniu pierwszej warstwy farby efekt wykonanej pracy sprawdzany jest przy użyciu lamp halogenowych o silnym, jednostajnym świetle. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek wad (drobne rysy, niewielkie dziurki) pracownicy punktowo poprawiają powierzchnię gładzią finiszową. Po wyschnięciu i przeszlifowaniu poprawionych miejsc są one ponownie gruntowane i przemalowywane. Po stwierdzeniu, że powierzchnia spełnia oczekiwania nakładana jest druga warstwa farby. Należy pamiętać, aby jednorazowo pokryć całą powierzchnię, gdyż jakiekolwiek późniejsze poprawki będą widoczne. Najbardziej widoczne są w przypadku powszechnie używanych emulsyjnych farb lateksowych.

Firma Krzysztofa Wielopolskiego oferuje pełny zakres usług remontowych związanych z wykończeniem wnętrz, między innymi wyżej opisane gładź i malowanie, układanie glazury i terakoty, paneli ściennych i podłogowych, montaż ścian gipsowo-kartonowych oraz usługi hydrauliczne i elektryczne. Podejmuje się także nietypowych przeróbek i aranżacji wnętrz, a w razie konieczności również poprawek po „fachowcach”. Po wykonaniu każdej z prac firma, jak zapewnia jej właściciel, zostawia po sobie idealny porządek. Na wszystkie wykonane usługi udziela 2-letniej gwarancji.

Źródło: Tynki, nr 1 (6) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Gotowa gładź szpachlowa marki Dekoral Professional



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej