Ile kosztuje ocieplenie wykonane w technologii ETICS?
System ETICS to najbardziej popularny sposób ocieplania ścian zewnętrznych w Polsce. Jest to szybka, łatwa i stosunkowo tania metoda. Warstwa izolacji cieplnej pokryta wzmocnionym cienkowarstwowym tynkiem - skutecznie izoluje i estetycznie wygląda.
Do niedawna jedyną izolacją w tej metodzie był styropian. Ale dlaczego w wielu przypadkach ocieplamy wełną, a nie styropianem, nawet jeśli nie nakazują tego przepisy? I nawet wtedy, gdy za system na wełnie trzeba nieco więcej zapłacić? Powody są podobne jak przy wyborze innych dóbr, które mają nam służyć dłużej. Nie kierujemy się wtedy jedynie najniższą ceną, lecz zwracamy też uwagę na właściwości produktów, na ich jakość, trwałość oraz markę i dodatkowe zalety. A ocieplenie ścian wełną ma istotne przewagi nad ociepleniem styropianowym.
Dzięki paroprzepuszczalnej, niepalnej izolacji cieplnej - a takie są fasadowe płyty z wełny skalnej - można sobie zapewnić większy komfort cieplno-wilgotnościowy w mieszkaniach i jednocześnie ograniczyć ryzyko pożarowe. Pierwsze wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, drugie może zadecydować o tym czy będziemy narażeni na niebezpieczeństwo.
Swierdzono, że dzięki paroprzepuszczalności, w przypadku nowych budynków ściany ocieplone wełną skalną wysychały z nadmiaru wilgoci technologicznej w ciągu maksymalnie 1,5 roku, podczas gdy te, ocieplone styropianem potrzebowały na to samo aż 3-5 lat i odpowiednio większej ilości ciepła. To ma swój wyraz w kosztach ogrzewania. Do styropianowego ocieplenia trzeba w ciągu pierwszych lat dopłacić.
Przy okazji warto przypomnieć, że kilkanaście lat temu, gdy na rynku pojawiły się pierwsze płyty fasadowe z wełny skalnej, ceny systemów z wełną były zdecydowanie wyższe od tych na styropianie. Ale obecnie różnica może być minimalna. Oczywiście jeśli porównujemy systemy, a nie składaki niewiadomego pochodzenia i jakości. Z danych w aktualnych biuletynach cen wynika, że w ofercie konkretnego producenta, czyli przy określonym standardzie klejów i tynku, cena materiałów i wykonania ocieplenia ściany zewnętrznej ze styropianem wynosi od 128 do 152 zł za m². Natomiast przy wykorzystaniu wełny skalnej cena ta wynosi od 137 do 159 zł. Jak widać, w dużym zakresie te ceny się pokrywają. Okazuje się, że cena całego ocieplenia ETICS może w większym stopniu zależeć od rodzaju i grubości tynku, który wykończy elewację niż od rodzaju izolacji.
"Cena jest ważna, ale nie powinna być decydującym czynnikiem przy wyborze systemu ocieplenia. Dlatego warto zastanowić się nad dodatkowymi korzyściami, jakie może zapewnić materiał izolacyjny i co nam się bardziej opłaca biorąc pod uwagę długoterminowy rachunek ekonomiczny. Wełna skalna jest także bardzo trwała - nie kurczy się i nie wybrzusza, zachowuje jednolitą grubość materiału i nie tworzy mostków termicznych. Ocieplenie z izolacją z wełny skalnej i równie niepalnym mineralnym lub silikatowym tynkiem nigdy nie przyczyni sie do rozprzestrzeniania ognia po elewacji. Bo w ogniu zachowa się podobnie jak tradycyjna otynkowana lub murowana ściana w starej kamienicy. Z ociepleniem nawet NRO, ale z palną izolacją, może być inaczej" - komentuje Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny z firmy Rockwool Polska.
Decydując się na wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych domu metodą ETICS należy bezwzględnie wybrać kompletny system, a jeśli będziemy porównywac koszt ocieplenia systemami na różnych materiałach izolacyjnych, nie patrzmy tylko na jego cenę jednostkową. Porównajmy koszty całej modernizacji w obu przypadkach i do kalkulacji wliczmy też dodatkowe korzyści, jakie materiał może zaoferować oraz jego trwałość. W końcu takie prace prowadzi się raz na kilkadziesiąt lat.
Źródło i zdjęcie: Rockwool
CZYTAJ WIĘCEJ
Prawidłowe ocieplenie ścian metodą ETICS
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia