Strona główna | AktualnościInspiracje Sigmalife: jak wykonać i zabezpieczyć meble z palet?

Inspiracje Sigmalife: jak wykonać i zabezpieczyć meble z palet?

Palety drewniane to wdzięczny i stosunkowo tani materiał. Meble z nich wykonane już od dłuższego czasu cieszą się popularnością wśród miłośników wnętrz nowoczesnych i w stylu loftowym. Najczęściej można je spotkać jako element konstrukcyjny stolików kawowych, łóżek i mebli ogrodowych. Decydując się na ich wykonanie, na pewno nie można zapomnieć o odpowiedniej powłoce ochronnej, gdyż surowe drewno pozbawione zabezpieczenia szybko straci atrakcyjny wygląd.

Meble drewniane i ekologiczne

Europaleta, inaczej EPAL, to model palety najpowszechniej stosowany w transporcie produktów i budownictwie. Do jej konstrukcji używa się wysokiej jakości drewna środkowoeuropejskiego, stąd pomysł na dalsze wykorzystanie materiału do konstrukcji mebli. Zakup palety używanej jest także ekologiczny i wpisuje się w nurt upcyklingu. Jej koszt to około 20-50 zł. Na meble powinno się wybierać palety w jak najlepszym stanie - bez pęknięć, głębokich rys i przegnić. Pozwoli to oszczędzić czas i koszty późniejszej naprawy.

Pomysły na meble z palet

Najczęściej z palet buduje się stoliki kawowe, ramy łóżek i meble ogrodowe. Można z nich wykonać również bardziej skomplikowane konstrukcje: komody, krzesła, meble kuchenne, a także elementy wyposażenia, takie jak donice, półki i legowiska dla zwierząt domowych.

Przygotowanie podłoża

Powierzchnię palety należy dokładnie wyszlifować, aż do uzyskania gładkiej powierzchni, bez drzazg i innych wystających fragmentów. Można to zrobić szlifierką lub ręcznie, papierem ściernym. Jeśli paleta przechowywana była na zewnątrz, po wygładzeniu warto zostawić ją na parę dni w ciepłym miejscu do całkowitego wyschnięcia.

Malowanie

Następnym etapem jest nałożenie warstw ochronnych. Pozwolą one na dłużej zachować atrakcyjny wygląd drewna, zmniejszą podatność na uszkodzenia i, jeśli planujemy korzystać z mebli na zewnątrz, zabezpieczą je przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych - promieniowania słonecznego czy deszczu. Polecane są do tego bejce i lakierobejce, które nadają kolor, a jednocześnie podkreślają usłojenie drewna. Do malowania możemy użyć pędzla lub niewielkiego wałka, w szczególności rekomendowanej marki Dekoral Gold.

Produkty kolorujące i ochronne

Produkty Sigmalife marki Sigma Coatings występują w aż 65 kolorach, w tym modnych bielach i szarościach, jak również barwach odważniejszych, takich jak turkus, róż czy żółć. Meble z palet stosunkowo łatwo jest przemalować, dlatego warto pozwolić sobie na eksperymenty kolorystyczne, szczególnie we wnętrzach minimalistycznych.

Impregnat Sigmalife VS-X świetnie sprawdzi się w przypadku mebli ogrodowych. Stosowany jako warstwa gruntująca na surowe drewno, zabezpiecza je przed grzybami pleśniowymi oraz promieniowaniem UV. Na warstwę gruntu nanieść należy lakierobejcę Sigmalife DS, która tworzy elastyczną powłokę ochronną. Zarówno w domu, jak i na zewnątrz można stosować także produkty wodorozcieńczalne - Sigmalife VS Acryl i Sigmalife DS Acryl. Wyszlifowaną paletę gruntujemy impregnatem VS Acryl, natomiast na wierzch nakładamy lakierobejcę DS Acryl.

Dopiero po pomalowaniu i wyschnięciu ostatniej warstwy ochronnej możemy połączyć ze sobą wszystkie części mebla - blaty, nóżki, szuflady i inne ruchome części. Trzeba też pamiętać, że meble z palet przeznaczone do użytku zewnętrznego należy regularnie, minimum raz w roku, zabezpieczać przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych.

Źródło: Dekoral

CZYTAJ WIĘCEJ

Tania i szybka renowacja płytek w kuchni i łazience z produktami marki Sigma Coatings



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej