Intensyfikacja renowacji budynków Europy - startuje Program Build Upon 2
Europejska sieć World Green Building Council we współpracy z ośmioma miastami i partnerami ogłasza start projektu BUILD UPON2, kolejnego etapu największego na świecie międzynarodowego projektu dotyczącego modernizacji budynków.
W związku ze zmianami klimatycznymi, z którymi borykają się miasta na całym świecie oraz działaniami na rzecz poprawy warunków klimatycznych, które są na liście priorytetów przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, utworzony został projekt finansowany z funduszy Unii Europejskiej (UE), który umożliwi miastom w całej Europie połączenie sił z rządami krajowymi i przedstawicielami przemysłu w celu obniżenia emisyjności ich obecnych zasobów budowlanych do 2050 roku.
BUILD UPON2 wzmocni skuteczność i zapewni realizację krajowych strategii modernizacji budynków zgodnych z regulacjami zawartymi w dyrektywie UE o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD). W projekt aktywnie zaangażowanych będzie osiem miast pilotażowych z całej Europy:
- Budaörs, Węgry
- Dublin, Irlandia
- Eskişehir, Turcja
- Leeds, Wielka Brytania
- Madryt, Hiszpania
- Padwa, Włochy
- Velika Gorica, Chorwacja
- Wrocław, Polska
"Musimy zintensyfikować nasze wysiłki, aby wszystkie nasze budynki zostały zmodernizowane w celu zapewnienia zdrowych i komfortowych warunków życia, jednocześnie zmniejszając ich zapotrzebowanie na energię. Modernizacja energetyczna jest niezbędnym, długoterminowym i zrównoważonym rozwiązaniem mającym na celu zmniejszenie ubóstwa energetycznego i zapewnienie cieplejszych domów dla naszych mieszkańców, zdrowszych szkół dla naszych dzieci oraz niższych rachunków za energię dla naszych szpitali i przedsiębiorstw" - mówi Cristina Gamboa, Dyrektor Zarządzająca World Green Building Council.
Co najmniej 50 milionów Europejczyków, czyli około 10% całej populacji UE, to osoby ubogie energetycznie. Ubóstwo energetyczne jest związane z niskimi dochodami gospodarstw domowych, wysokimi kosztami energii i nieefektywnymi energetycznie domami. Wiemy również, że ma ono poważny wpływ na zdrowie obywateli, w tym zwiększoną liczbę zgonów w okresie zimowym, szkodliwe skutki dla zdrowia psychicznego, problemy z układem oddechowym i krążenia.
Głęboka modernizacja przynosi społeczeństwu daleko idące korzyści, ponieważ polepszenie komfortu i jakości powietrza wewnątrz budynków pozwala uniknąć chorób i przedwczesnych zgonów związanych z mieszkaniem w zimnych i wilgotnych domach. To z kolei zmniejsza presję na opiekę medyczną i usługi socjalne.
"Władze Padwy są zaangażowane w modernizację swoich budynków, aby polepszyć warunki panujące w mieście zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Modernizacja naszych budynków przyczyni się do wzmocnienia naszego wzrostu gospodarczego i stworzy możliwości zatrudnienia dla mieszkańców. Jako naród będziemy uczyć się od miast pilotażowych, tak aby wzmocnić nasze wysiłki w pozostałych częściach Włoch" - mówi Arturo Lorenzoni, Wiceprezydent Padwy.
"Dublin jest miastem zaangażowanym w renowację swoich starszych budynków w celu poprawy wydajności energetycznej. Takie działania przyczynią się do zrównoważonego rozwoju, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Rada Miasta z radością nawiązuje współpracę z siedmioma innymi europejskimi miastami w celu skuteczniejszego wdrażania dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD)" - podkreśla Owen Keegan, Dyrektor Generalny Rady Miasta Dublina.
"Potrzeba działań na rzecz klimatu i wsparcia ze strony polityki krajowej jest obecnie większa niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ region, a w szczególności środowisko miejskie, już teraz boryka się z kryzysem klimatycznym. Skupienie się na otoczeniu zabudowanym odgrywa kluczową rolę w realizacji celów związanych z działaniami na rzecz klimatu. Bez intensyfikacji działań na rzecz renowacji budynków nie uda nam się osiągnąć europejskich celów klimatycznych i energetycznych do 2030 r. EBOR angażuje się w mobilizację zasobów i udziela wsparcia w przejściu do niskoemisyjnego i bezpiecznego dla klimatu sektora budowlanego w regionie" - dodaje Terry McCallion, Dyrektor Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).
Projekt BUILD UPON2 prowadzony będzie przez konsorcjum złożone z ośmiu Stowarzyszeń Budownictwa Ekologicznego (w tym Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC) będących członkami World Green Building Council (WorldGBC), we współpracy z Buildings Performance Institute Europe (BPIE) oraz siecią miast sojuszu klimatycznego (Climate Alliance), zarządzającego europejskim biurem Porozumienia między burmistrzami (Covenant of Mayors - CoM), reprezentującym ponad 7 tys. władz lokalnych i regionalnych.
W przyszłości ramy te będą wykorzystywane jako wzorzec dla wdrażania unijnej dyrektywy EPBD w miastach, które przystąpiły do Porozumienia między burmistrzami (CoM) - będą stanowiły wsparcie w ich wysiłkach na rzecz dekarbonizacji posiadanych zasobów budowlanych - jak również dla światowych rządów poszukujących wskazówek dla swoich krajowych strategiach budowlanych.
Źródło i zdjęcie: www.plgbc.org.pl
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia