Internauci wybrali Fasady Roku 2016
182 projekty, 5 kategorii i tysiące oddanych głosów. Przez osiem miesięcy internauci typowali swoich faworytów, by wspólnymi siłami wybrać najlepsze realizacje, które w 2016 roku zasłużyły na tytuł „Fasada Roku”. Tym razem największe powody do dumy mogą mieć Piastów, Stalowa Wola, Gdynia, Poznań oraz Gniezno, bo to właśnie z tych miast pochodzą realizacje nagrodzone specjalnym "Wyróżnieniem Internautów".
Budynek mieszkalny ul. Morska, Gdynia
Jubileuszowa odsłona konkursu architektonicznego "Fasada Roku" wystartowała 1 czerwca 2016 r. Od tego momentu, aż do 31 grudnia 2016 r., inwestorzy, zarządcy nieruchomości, architekci i wykonawcy zgłaszali do rywalizacji elewacje wykończone kompletną technologią Baumit, ostrząc sobie apetyt na zwycięstwo. Zwycięstwo, które oprócz prestiżowego tytułu i 10 000 tys. zł, otwiera drogę do Baumit Life Challenge - międzynarodowej odsłony zmagań. Wysoka stawka i renoma konkursu zgromadziły na starcie rywalizacji łącznie 182 obiekty z całej Polski. Rywalizacja toczy się w 5 kategoriach: "budynek jednorodzinny nowy", "budynek wielorodzinny", "budynek po rekonstrukcji i adaptacji", "budynek niemieszkalny" oraz "budynek po renowacji". O tym, komu w udziale przypadnie miano "Fasada Roku 2016", nagroda pieniężna oraz szansa reprezentowania polskiej architektury poza granicami naszego kraju, jak co roku zdecyduje profesjonalne grono Jurorów.
Wcześniej jednak głos zabrali internauci, którzy od 1 lipca 2016 r. do 31 stycznia 2017 r. typowali swoich faworytów za pośrednictwem strony www.fasadaroku.pl. Każda osoba miała do rozdysponowania maksymalnie 5 głosów - po jednym w każdej kategorii konkursowej. Projekty, które zdobyły największe poparcie w sieci, zostały nagrodzone specjalnym "Wyróżnieniem Internautów".
W stawce domów jednorodzinnych internauci jednomyślnie nagrodzili FRA House w Piastowie, zaprojektowany przez pracownię Beczak/Beczak/Architekci. Prace budowlane przeprowadził Zakład Remontowo-Budowlany Józef Wróbel. W najliczniej obsadzonej kategorii, w której klasyfikowane są budynki wielorodzinne, najwięcej głosów otrzymało osiedle Magnolia w Stalowej Woli, pozostawiając za plecami aż 75 konkurentów. Zwycięski projekt jest dziełem Zespołu Projektowego AWart, a wykonawcą i zarazem inwestorem - spółka Stalprzem. W grupie budynków poddanych rekonstrukcji i adaptacji największą przychylność internetowej społeczności zyskał budynek mieszkalny przy ul. Morskiej 91 w Gdyni. Projekt autorstwa arch. Kacpra Kuchczyńskiego, na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej Marka, zrealizowała firma M-bud Marcin Deik. Na czele klasyfikacji budynków niemieszkalnych uplasował się Zespół Szkół z Oddziałami Sportowymi w Poznaniu. Wizję firmy Piotr Lipiński Pracownia Projektowa Kreślarnia Lipińskiego urzeczywistniła firma Jack-bud. Po zaciętym głosowaniu renowacją roku obwołano kamienicę mieszkalną przy ul. Łubieńskiego w Gnieźnie. Wykonaniem inwestycji według projektu pracowni MDS Architekci zajęło się Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych Adrian Dopierała.
Pierwsze rozstrzygnięcia w konkursie "Fasada Roku 2016" już za nami. Internauci wyłonili swoich laureatów, teraz do gry wejdzie profesjonalne Jury, które eksperckim okiem przeanalizuje i oceni każdy zakwalifikowany obiekt, biorąc pod lupę takie kryteria jak zastosowana kolorystyka i struktura elewacji, wkomponowanie budynku w otoczenie, a także dbałość o detale architektoniczne. W przypadku budynków po renowacji kluczowym zagadnieniem będzie poszanowanie historycznej tradycji.
Dla Internautów to jeszcze nie koniec emocji. Przypomnijmy, że każda osoba, której minimum trzy typy pokryją się z decyzją Jurorów, otrzyma nagrodę-niespodziankę od firmy Baumit. Czy projekty uhonorowane "Wyróżnieniem Internautów" zdobędą też uznanie Jurorów? Przekonamy się już wkrótce. Spotkanie Jury zaplanowano na początek kwietnia br. we Wrocławiu.
Od lat "Fasada Roku" jest ważnym wydarzeniem w świecie architektury i budownictwa, któremu wzorowe świadectwo wystawiają nie tylko inwestorzy, architekci oraz wykonawcy, zgłaszający obiekty do konkursu czy znane nazwiska zasiadające w Jury, lecz także cenione instytucje i media branżowe. Patronat honorowy nad 10-tą edycją konkursu firmy Baumit objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Fundacja Twórców Architektury.
Dom jednorodzinny FRA House, Piastów
Kamienica mieszkalna Lubienskiego, Gniezno
Osiedle Magnolia Stalowa Wola
Zespół Szkół z Oddziałami Sportowymi, Poznań
Źródło i zdjęcia: Baumit
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia