Strona główna | AktualnościIzolacja akustyczna klatek schodowych w świetle wymagań nowoczesnego budownictwa
Izolacja akustyczna klatek schodowych w świetle wymagań nowoczesnego budownictwa
Odgłosy docierające do mieszkań z klatek schodowych to ogromny problem, którego nie należy bagatelizować. Stają przed nim inwestorzy i projektanci, a także mieszkańcy budynków, którzy muszą zmagać się z hałasem niekorzystnie wpływającym na komfort mieszkania. Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas projektowania budynków oraz na co zwrócić szczególną uwagę w kwestii izolacji akustycznej opowiada dr inż. Leszek Dulak z Katedry Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej.
Izolatory akustyczne Tronsole
"Można rozróżnić dwa rodzaje dźwięków, które docierają do naszych mieszkań. Pierwsze z nich to dźwięki powietrzne, czyli takie, które powstają w powietrzu. Mogą być to na przykład odgłosy rozmów na klatce schodowej. Drugą grupą są dźwięki uderzeniowe związane między innymi z wchodzeniem po schodach. Generowane są one na podestach oraz biegach. Jeżeli nie zapewnimy odpowiedniej jakości akustycznej dotyczącej obu kategorii dźwięków, czyli izolacyjności i od dźwięków powietrznych i od dźwięków uderzeniowych nie możemy mówić o pełnym komforcie akustycznym." - opowiada ekspert, dr inż. Leszek Dulak.
Błędy na etapie projektowym
"Najczęściej popełnianym błędem dotyczącym izolacyjności akustycznej jest niestety nieuwzględnienie w ogóle problemu akustyki budynku na etapie projektu. Bywa także, że pomimo uwzględnienia kwestii ochrony akustycznej zdarzają się błędy polegające na niewłaściwym doborze rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych. Wreszcie liczyć należy się również z niewłaściwym lub niedbałym wykonawstwem, którego jakość w przypadku dźwiękoizolacyjności ma zasadniczy wpływ na efekt końcowy. Podsumowując można powiedzieć, że powszechnym błędem jest dobór niewłaściwych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych oraz błędy wykonawcze. Dotyczy to zarówno ścian, stropów oraz elementów wykończeniowych, na przykład klejenia płytek bez zachowania warstwy dylatacji obwodowej. Elementami które należy uwzględnić w sposób szczególny i obowiązkowy przy izolacji akustycznej budynku są stropy i ściany rozdzielające lokale mieszkalne. Zapisy w warunkach technicznych jasno wskazują, że projektant jest zobligowany do spełnienia wymagań akustycznych związanych z tymi elementami. Nie należy zapominać również o wykonaniu na stropie w sposób właściwy podłogi pływającej, ponieważ tylko takie rozwiązanie w przypadku budynków mieszkalnych jest w stanie zagwarantować nam wystarczającą izolacyjność od dźwięków uderzeniowych." - tłumaczy dr inż. Leszek Dulak.
W zgodzie z sąsiadami
Nieporozumienia pomiędzy mieszkańcami to częsty problem w budynkach wielorodzinnych. Biegające dzieci sąsiadów czy starsza pani z lokalu obok słuchająca zbyt głośno radia - wielu z nas zna takie sytuacje. Podczas pracy nie pozwalają nam się skupić, a wieczorami przeszkadzają w zasłużonym wypoczynku. Powoduje to liczne nieporozumienia oraz kłótnie z sąsiadami, a atmosfera w budynku staje się napięta i mało przyjazna. Najczęściej jednak dochodzące do nas dźwięki nie są złośliwą działalnością lokatorów, a wynikają jedynie z niewystarczającej izolacyjności akustycznej.
"Negatywny wpływ hałasu na użytkowników mieszkań w sposób szczególny odbija się na ich zdrowiu psychicznym. W przypadku nieodpowiedniej ochrony akustycznej nasz system nerwowy jest najbardziej narażony na oddziaływanie dźwięków bytowych, czyli generowanych przez sąsiadów. Ponadto hałas tego typu często jest przyczyną nieporozumień wśród mieszkańców. Wynika to z fizyki zjawiska. Dźwięki - w szczególności uderzeniowe - inaczej odbierane są w pomieszczeniu odbiorczym, a inaczej w pomieszczeniu, w którym są generowane. W miejscach, w których powstają mogą być praktycznie niezauważone, natomiast w pomieszczeniach odbiorczych odbierane są jako hałas o wysokiej uciążliwości." - mówi ekspert.
Akustyka według polskich norm budowlanych
Wymagania akustyczne określone zostały w Ustawie Prawo Budowlane, Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych oraz w polskich normach dotyczących ochrony przed hałasem. W tym miejscu powołać należy się na normę PN-B-02151-3:1999 "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych" oraz PN-87/B-02151/02 "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach". W zakresie ochrony przed drganiami wymienić trzeba PN-88/B-02171 "Ocena wpływu drgań na ludzi w budynkach". Norma PN-B-02151-3 została znowelizowana w październiku 2015 roku jednak na ten moment nie została jeszcze wpisana do załącznika Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
"Parametry elementów akustycznych, wyznaczone w laboratorium, w celu odniesienia ich do wymagań normowych, wymagają zaangażowania ze strony projektantów i nie da się ukryć, że metodyka obliczeniowa dotycząca prognozowania izolacyjności od dźwięków uderzeniowych pomiędzy klatką schodową a pomieszczeniem jest trudna. Liczymy na to, że uda się w przyszłości opracować prostszą metodę, która pozwoliłaby projektantowi w łatwiejszy sposób przejść z wartości wyznaczonych w laboratorium na wartości prognozowane dla gotowego budynku, co znacznie ułatwiłoby dobór odpowiednich dla danego przypadku elementów." - podkreśla dr inż. Leszek Dulak.
Schock Tronsole - w trosce o ciche mieszkanie
W przypadku konieczności redukcji dźwięków uderzeniowych generowanych na klatce schodowej niezastąpione są akustyczne rozwiązania systemowe. Pozwalają one na zniwelowanie odgłosu kroków generowanych na biegach schodowych. Stanowią także alternatywę dla podłóg pływających stosowanych na podestach pozwalając skutecznie rozwiązać problem.
Firma Schöck posiada w swojej ofercie izolatory akustyczne Tronsole, które pomogą nam zapewnić odpowiednią izolację od dźwięków uderzeniowych w budownictwie wielorodzinnym. System składa się z sześciu gotowych do montażu produktów. Mocuje się je bezpośrednio do schodów, eliminując tym samym ewentualne błędy montażowe. Elementy Schöck Tronsole skutecznie izolują akustycznie schody prefabrykowane i monolityczne, schody proste i zabiegowe oraz spoczniki stosowane na klatkach schodowych - głównie w budynkach wielorodzinnych.
W skład systemu Tronsole wchodzi sześć elementów. Typ T oddziela akustycznie bieg schodów od spocznika, Typ F - bieg schodów prefabrykowanych od spocznika, typ Q - bieg schodów zabiegowych od ścian klatki schodowej, a typ B - bieg schodów od płyty fundamentowej lub stropu. Natomiast typ Z służy do akustycznego oddzielenia spocznika od ściany klatki schodowej, a typ L zabezpiecza szczeliny pomiędzy biegiem schodów i spocznikiem lub ścianą. Wszystkie typy wzbogacone są o podporę elastomerową Schöck Elodur, która zapewnia odpowiednią izolację akustyczną, o czym świadczy również otrzymana aprobata AT-15-6961/2015 przyznana przez Zakład Akustyki ITB przy uwzględnieniu wyników badań wykonanych przez niemieckie laboratorium. Ponadto, każdy z elementów Schöck Tronsole spełnia wymagania klasy odporności ogniowej. Wysoka jakość wykonania systemu sprawia, że rozwiązanie poprawia izolacyjność akustyczną od dźwięków uderzeniowych niemalże o 10 dB w porównaniu z rozwiązaniami standardowymi.
Kompleksowa izolacja akustyczna powinna chronić nas przed dźwiękami zarówno powietrznymi jak i uderzeniowymi. W przypadku tych drugich doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie systemów izolacji akustycznej Tronsole od firmy Schöck, które skutecznie zniwelują odgłosy charakterystyczne dla klatek schodowych i pozwolą cieszyć się cisza i spokojem w mieszkaniu.
Źródło i zdjęcia: Schöck
CZYTAJ WIĘCEJ
Schöck Tronsole - izolacja akustyczna w budynkach wielorodzinnych
Płyta Paroc SSB 1 - izolacja akustyczna podłóg od podszewki
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia