Strona główna | AktualnościIzolacja termiczna fundamentów - jak ją poprawnie wykonać i co należy wiedzieć?
Izolacja termiczna fundamentów - jak ją poprawnie wykonać i co należy wiedzieć?
Fundament stanowi - dosłownie i w przenośni - podstawową warstwę nośną każdego obiektu. Znajdujące się pod ziemią konstrukcje mają bezpośredni wpływ na jakość energetyczną budynku oraz zachowanie komfortu cieplnego pomieszczeń wewnętrznych. Powszechnie szacuje się, że udział nieocieplonych ścian gruntowych we wszystkich stratach ciepła w obiektach mieszkalnych może wynosić nawet do 20-25%. Izolacja fundamentów wymaga więc od fachowca zachowania ścisłego reżimu prac - ze względu na newralgiczne, trudne do późniejszej modyfikacji położenie, ewentualne błędy wykonawcze mogą później słono kosztować. W niniejszym poradniku przedstawimy poprawny montaż izolacji stropów i ścian fundamentowych.
Nim zejdziesz do podziemia
Zanim przystąpimy do właściwych prac budowlanych lub remontowych, warto przypomnieć sobie kilka faktów i zestawić je z krążącymi w powszechnym obiegu opiniami. Jedna z nich dotyczy m.in. zasadności oraz sposobu izolowania ścian fundamentowych w przypadku budynków pozbawionych piwnicy. Spotykaną czasem praktyką jest ocieplanie jedynie podłogi parteru na gruncie - norma zwalnia wówczas wykonawcę z obowiązku ocieplenia ściany fundamentowej do głębokości 1 metra poniżej poziomu terenu. Choć w określonych warunkach formalnie dozwolone, rozwiązanie to może prowadzić do tworzenia się kluczowego mostka cieplnego, powstającego na połączeniu podłogi i ściany zewnętrznej. Problem ten da się wyeliminować poprzez stosunkową niedużą inwestycję w postacji kompleksowej izolacji cieplnej ścian fundamentowych, płyt fundamentowych oraz podłóg na gruncie. Kluczem do sukcesu jest precyzja wykonania oraz dobór odpowiedniego materiału. "Ocieplanie fundamentów to specyficzna część prac wykonawczych. Ze względu na wilgoć przylegającego gruntu, warto używać rozwiązań o niskiej nasiąkliwości i małym podciąganiu kapilarnym - np. płyt z wełny kamiennej PAROC GRS 20, które skutecznie zabezpieczają konstrukcję przed podsiąkaniem wody, zarówno w zewnętrznej warstwie fundamentu, jak i pod nim. Otwarta struktura płyt pozwala na wysychanie budynku, odprowadzając wilgoć na zewnątrz i zachowując przy tym niski współczynnik przewodzenia ciepła = 0,035 W/mK" - tłumaczy Adam Buszko, Szef Wsparcia Sprzedaży Paroc Polska. "Ponieważ poniżej poziomu gruntu przenikanie ciepła jest mniej intensywne, ocieplając ścianę fundamentową, możemy zastosować mniejszą grubość, niż w przypadku części nadziemnej. Najważniejsze to to, aby zachować ciągłość izolacji termicznej w miejscu oparcia podłogi" - dodaje.
Praca u podstaw, czyli jak ocieplić strop fundamentowy
Nim przystąpimy do wznoszenia ścian fundamentowych, na ławach fundamentowych wykonujemy poziomą izolację z papy na lepiku bitumicznym bądź izolacyjnej folii budowlanej. Fundamenty wylewamy na warstwie materiału drenażowego o grubości co najmniej 100 mm. Warstwę drenażową wprowadzamy także pod stopy fundamentowe, mając na uwadzę rozmieszczenie rur drenażowych. Jeśli mamy do czynienia z podatnym na akumulację wilgoci podłożem glinowym, mułowym bądź drobnym piaskiem, jako izolację powinniśmy zastosować włókninę o klasie użytkowej II oraz warstwę oddzielającą pod warstwę drenażową. W przypadku obciążeń do 20 kPa należy zastosować płytę gruntową PAROC GRS 20. Płyty układamy na mijankę, tj. tak, aby ich narożniki nie spotkały się w jednym punkcie, powodując tym samym powstawanie mostków termicznych. Elementy zbrojenia podpieramy na powierzchni co najmniej 100x100 mm, dbając by nie zostały wciśnięte w izolację termiczną. Studzienki i elementy instalacji kanalizacyjnej zabezpieczamy we właściwych pozycjach przed zalaniem betonem i opieramy na przygotowanej warstwie drenażowej. Po zalaniu szalunków betonem rury drenażowe układamy w taki sposób, aby ich krawędzie znalazły się co najmniej 150 mm pod ławą fundamentową. Na dalszym etapie prac zasypujemy obszar wokół drenażu i ław materiałem drenażowym do 300 mm powyżej górnej krawędzi rur. Aby zapobiec przechodzeniu drobnych cząstek i przyszłemu zamuleniu rur drenażowych, zaleca się zamontowanie wokół niej specjalnej włókniny.
Piwnica wolna od mostków, czyli jak ocieplać ściany fundamentowe
Ścianę fundamentową możemy wylać z betonu lub betonu zbrojonego, tudzież wymurować z gotowych, lekkich elementów, np. w postaci bloczków betonowych. Te ostatnie koniecznie wymagają otynkowania przed montażem izolacji termicznej - dokonujemy tego zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Ściany fundamentowe przeznaczone do ocieplenia powinny być suche, nośne i - w przypadku ścian termomodernizowanych - pozbawione wszelkich nalotów pochodzenia organicznego. Podłoża wysoce chłonne gruntujemy specjalnym preparatem ograniczającym chłonność, a mało chłonne - środkiem zwiększającym przyczepność. Na zewnętrzne narożniki łączące płytę fundamentową i ścianę piwnicy nakładamy zaprawę tynkarską, a następnie - po wyschnięciu powierzchni - dwie warstwy pionowej membrany hydroizolacyjnej lub montowanej na zimno papy bitumicznej o wysokości ok. 500 mm, do połowy stopy fundamentowej. Płyty PAROC GRS 20 lub PAROC WAS 50 układamy od dołu i od krawędzi ścian, w sposób mijankowy, tj. z przesunięciem pionowych krawędzi. Metodę mijankową stosujemy również w przypadku narożników ścian. Co druga płyta z jednej ściany powinna wystawać poza narożnik na odległość równą grubości swojej oraz kleju, którym jest przyklejana, "zazębiając" się tym samym z płytami klejonymi po drugiej stronie narożnika i zwiększając wytrzymałość ocieplenia w tej strefie. Płyty dokładnie dociskamy do podłoża, dbając o to by pomiędzy ich krawędziami nie pojawiały się żadne szpary. Zabezpieczamy płyty termoizolacyjne łącznikami mechanicznymi - co najmniej dwoma, a najlepiej czterema na jedną płytę. Poziomnicą kontrolujemy, czy powierzchnia ocieplenia tworzy równą płaszczyznę. Izolację termiczną ścian fundamentowych kończymy 100 mm poniżej przewidywanej powierzchni gruntu. Na górnej powierzchni płyt nakładamy warstwę zaprawy cementowej, zachowując spadek skierowany na zewnąrz budynku. Po instalacji rur drenażowych zasypujemy wykop, zachowując przy tym kąt nachylenia ułożonej ziemi względem budynku o wartości co najmniej 1:20. Rury drenażowe łączymy na koniec z rurami odprowadzającymi do wód powierzchniowych.
Grunt, który znajduje się pod domem, zachowuje się niczym wielki, kapryśny piec kaflowy - w sezonie grzewczym pobiera i magazynuje ciepło z parteru, aby oddać je w lecie, kiedy nikt już z niego nie korzysta. Poprawne ocieplenie stropów i ścian fundamentowych przy pomocy sprawdzonych rozwiązań, takich jak wełna kamienna, to gwarancja nie tylko zwiększonej jakości energetycznej budynku, ale też komfortu mieszkaniowego jego użytkowników.
Źródło i zdjęcia: Paroc
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia