Jak ochronić ściany przed wilgocią?
Brak wymiany powietrza w mieszkaniu skutkuje zbyt wysokim poziomem wilgotności. Ma ona wpływ na rozwój grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla zdrowia mieszkańców oraz działają niszcząco na konstrukcję domu. Najlepszą formą ochrony ścian elewacyjnych przed działaniem wilgoci jest prewencja.
Wilgoć przedostaje się do domu z zewnątrz wraz z powietrzem, przenosi się z gruntu lub wynika z nieszczelności instalacji . Produkują ją też sami mieszkańcy między innymi podczas takich czynności jak pranie czy gotowanie. Przy temperaturze ok. 20 °C optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić 30-65%. Gdy wilgoci jest więcej, powstają warunki sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni. Może to powodować złe samopoczucie mieszkańców, objawiające się bólem głowy, podrażnieniem skóry, gardła, czy alergią. Z kolei grzyby na ścianie mogą przyczynić się do gnicia drewna, odpadania tynków czy korozji stali.
Powody do niepokoju
Kiedy na ścianach i podłogach pojawią się zacieki, białe wykwity solne, a w powietrzu będzie unosił się charakterystyczny zapach stęchlizny - na interwencję może być już za późno. Oznacza to że budynek jest bardzo zawilgocony. Niepokój powinny wzbudzić długotrwale zaparowane okna, lustra, odklejające się tapety, pęczniejące drewniane meble i podłogi, niewysychające ręczniki, para wodna skroplona na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotów. Są to sygnały, że pomieszczenia nie są właściwie wentylowane, ocieplone i ogrzewane. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że para wodna gromadzi się także w miejscach niewidocznych, takich jak wnętrza ścian, stropów i dachu. Wnikanie wilgoci w te miejsca powoduje stopniowe niszczenie konstrukcji budynku.
Usuwanie skutków wilgoci
Obecność wilgoci w domu jest zazwyczaj efektem niewłaściwie wykonanej hydroizolacji. Problemy mogą się pojawić także ze względu na nieodpowiedni montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej czy z powodu uszkodzonych rynien. Wilgoć może pojawić w przestrzeni pomiędzy okładziną a izolacją termiczną w wyniku działania wód opadowych oraz kondesacji pary wodnej na skutek obniżenia się temperatury poniżej punktu rosy. Aby nie dopuścić do zawilgocenia pomieszczeń, należy zadbać o właściwą cyrkulację powietrza. Można to osiągnąć przy pomocy wentylacji grawitacyjnej, do której zaliczają się między innymi specjalne otwory w drzwiach czy nawiewniki montowane w ścianach.
Chronić ściany, ale nie zapominać o dachu
Prewencja jest najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z wilgocią. Podczas budowy domu, szczególną uwagę trzeba zwrócić na wykonanie dachu. Brak wentylacji może doprowadzić do zawilgocenia ocieplenia, a to z kolei mogłoby degradować w szybkim tempie jego konstrukcję. Dla zapewnienia wentylacji dachu niezbędne są otwory wlotowe w okapie i wylotowe w kalenicy. W dachu wykończonym podbitką zostawia się w tym celu szczeliny, bądź w samej podbitce montuje się odpowiednią liczbę listew wentylacyjnych ze szczelinami i specjalnymi kratkami wentylacyjnymi. Potrzeba ich mniej, gdy mamy do czynienia z dachem pokrytym dachówką ceramiczną lub cementową - taki dach zapewnia większą wentylację naturalną.
Wentylacja elewacji
Podobnie, gdy decydujemy się na wykończenie elewacji z okładzin wykonanych z tworzywa sztucznego, należy pamiętać o wentylacji. "W systemie elewacyjno-podbitkowym Beltecto cyrkulację powietrza realizować można na dwa sposoby. Pierwszym rozwiązaniem jest zastosowanie deski wentylacyjnej, w której znajdują się szczeliny zapewniające swobodny przepływ powietrza. Deski wentylacyjne montuje się w dolnej i oraz górnej części pola elewacji, aby zapewnić równomierne wentylowanie całej powierzchni od strony ściany. Alternatywą jest umieszczenie kratek wentylacyjnych w każdym polu pomiędzy łatami i w tym samym układzie jak deski wentylowane" - mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan. Szczelina wentylacyjna powstaje poprzez zastosowanie łat o odpowiednich wymiarach, które tworzą jednocześnie ruszt do mocowania desek. Pamiętać należy o zabezpieczeniu warstwy izolacji termicznej od wilgoci poprzez stosowanie folii paraizolacyjnej.
Utrzymująca się w ścianach wilgoć stwarza sprzyjające warunki do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów, glonów i pleśni. Jej obecność obniża też izolacyjność cieplną ściany, co przekłada się na większe zużycie energii grzewczej. Szczególnie ściany elewacyjne są narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i czynników zewnętrznych. Dlatego już na etapie projektowania domu powinno się przyjąć takie rozwiązania, które ograniczą możliwość wystąpienia zawilgocenia do minimum.
Źródło: www.centrumpr.pl
Zdjęcie: BOLIX
Zdjęcie: BOLIX
CZYTAJ WIĘCEJ
Ochrona elewacji budynków narażonych na wzmożone działanie wilgoci
Jak zabezpieczyć ściany i podłogę łazienki przed niekorzystnym mikroklimatem?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia