Jak odcinać kolory za pomocą taśm malarskich?
Odcinanie kolorów na ścianie za pomocą taśm malarskich to pewny, bezpieczny oraz tani sposób na zachowanie zakładanych odstępów pomiędzy kolorami, zarówno przy narożnikach, jak też sufitach. O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem pracy z użyciem taśmy malarskiej?
Jak odpowiednio odmierzyć odległości?
Istnieje kilka sposobów na odmierzanie odległości pomiędzy odcinanymi kolorami. Taśmy malarskie występują w różnych szerokościach i czasem wystarczy przykleić odpowiadający nam wymiar do krawędzi ściany i sufitu, aby uzyskać wymagany odstęp. Gdy chcemy uzyskać jednak precyzyjny i indywidualny odstęp, najbezpieczniej i najszybciej jest zastosować poziomicę laserową. Jeśli jej nie posiadamy, można przyłożyć napięty szpagat z kredą o barwie zbliżonej do koloru, jaki znajdzie się na ścianie. Potrzebny jest w tym wypadku pomocnik, który uniesie drugą jego część. Po przyłożeniu go do ściany zostawimy na niej delikatną linię, która wyznaczy miejsce przyklejenia taśmy. Nieco dłużej trwającym sposobem w przypadku pracy w pojedynkę jest stosowanie tradycyjnej poziomicy i ołówka.
Postaw na jakość!
Taśma malarska to doskonały sposób na odcinanie kolorów, pod warunkiem, że zostanie ona odpowiednio zastosowana. Nieprawidłowo naklejone taśmy lub słabe jakościowo, które podciekają farbą i zrywają gotowe powierzchnie to prawdziwe utrapienie każdego, kto próbował samodzielnie przeprowadzić malowanie ścian. Taśmy są tanie, jednak obliczając ile metrów będzie nam potrzebne, czasem decydujemy się na tańsze produkty o gorszej jakości, pamiętajmy jednak, że będą to tylko pozorne oszczędności.
O czym pamiętać naklejając taśmę?
Warunkiem do uzyskania odpowiedniego efektu jest odpowiednie naklejenie taśmy. Przedtem zaleca się oczyścić ścianę z pyłu i kurzu. W przypadku dopiero pomalowanej ściany, lepiej odczekać pełną dobę, do jej całkowitego wyschnięcia, zanim zastosujemy taśmę. Naklejając, starajmy się dociskać tylko jeden jej brzeg (ten przy połączeniu kolorów),dzięki czemu zminimalizujemy podsiąkanie i jednocześnie ułatwimy odklejanie po malowaniu.
Odcinanie kolorów w narożnikach
Pamiętajmy, że odcinanie kolorów może dać bardzo ciekawy efekt wizualny, ale tylko pod warunkiem idealnie równych ścian. Zmiany kolorów uwypuklą wszelkie nierówności, dlatego należy rozważyć tę decyzję jeszcze przed malowaniem. Szczególnie widoczne będzie to w rogach pomieszczeń. Jeśli decydujemy się na odcinanie kolorów w narożnikach, naklejamy taśmę na sąsiedniej płaszczyźnie (ścianie lub suficie) niezwykle dokładnie. Każda, nawet najmniejsza linia przechodząca na drugą powierzchnię, będzie bardzo rzucać się w oczy. Przy malowaniu narożników przyda się pędzel płaski ze skośnym włosiem lub specjalistyczny wałek z klapką boczną, który osłania drugą ścianę przed przypadkowym zabrudzeniem innym kolorem farby.
Odcinanie kolorów przy suficie
Zmiana koloru przy suficie może mieć kluczowe znaczenie w odbiorze wizualnym wnętrza. Szeroki biały pasek na górze ściany spowoduje optyczne jej obniżenie i poszerzenie pomieszczenia. Z kolei wąski pasek pozwoli podwyższyć optycznie pokój. Możliwe jest także odcięcie wykonane na suficie, co sprawi, że ściany wydadzą się jeszcze wyższe. Podobnie jak w przypadku narożników, musimy zwrócić szczególną uwagę na precyzję odmierzania i naklejania taśmy malarskiej, która stanowi doskonały sposób na odcinanie kolorów, jednak nieprawidłowo naklejona może spowodować konieczność przeprowadzenia wielu pracochłonnych poprawek.
Jak malować powierzchnie z taśmą malarską?
Do tego procesu warto wykorzystać mały wałek lub pędzel do odcięć i rozprowadzić farbę w taki sposób, aby delikatnie zachodziła na taśmę. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie nakładać na taśmę malarską zbyt rozwodnionej farby, ponieważ spowoduje to powstanie zacieków. Z kolei zbyt grubą warstwę przy odcięciu należy od razu rozwałkować, ponieważ może ona wpłynąć to na różnice kolorystyczne, jak też wzmocnić klej i spowodować trudności z odklejeniem taśmy, w tym doprowadzić do uszkodzenia pomalowanej ściany.
Delikatne usuwanie taśmy
Odrywanie taśmy malarskiej przy wykonywaniu odcinania kolorów na ścianie to moment newralgiczny. Taśmę możemy zdejmować po zaobserwowaniu tężenia farby (w przypadku taśmy impregnowanej) lub po zaobserwowaniu matowych plam, czyli schnięcia (stosując taśmy papierowe). Taśmy powinny posiadać na etykiecie informację jak długo można je trzymać na powierzchni ścian bez ryzyka ich uszkodzenia. Odklejanie wykonujemy zdecydowanym, ale delikatnym ruchem w kierunku klejenia, nigdy ciągnąc do góry lub w dół. Po jej usunięciu przystępujemy do pomalowania pozostałej części ściany.
Jak naprawić uszkodzoną ścianę?
W przypadku oderwania taśmy wraz z farbą należy zastosować masę szpachlową po uprzednim zagruntowaniu ubytków. Pamiętajmy, że gruntowanie przed malowaniem wpływa również na wytrzymałość farby i tym samym zmniejsza ryzyko uszkodzenia powierzchni przy odrywaniu taśmy. Niestety w przypadku podcieknięcia konieczne jest ponowne przemalowanie. Zależnie od stosowanych kolorów, czasem wystarczy pomalować tylko mały fragment, a czasem większą powierzchnię. Warto zaznaczyć, że pomalowanie krawędzi taśmy malarskiej kolorem tła powinno zapobiec problemowi podciekania w trakcie malowania.
Źródło i zdjęcia: Śnieżka
CZYTAJ WIĘCEJ
Taśmy malarskie ScotchBlue
Jaką taśmę malarską wybrać?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia