Jak przestrzegać zasad BHP w czasie prac remontowych?
Farby, tynki, kleje, spoiny i inne preparaty to środki chemiczne, których stosowanie wymaga szczególnej troski o ochronę skóry, oczu oraz dróg oddechowych. O czym należy pamiętać, używając tego typu produktów?
Już od czasów szkolnych potrafimy rozszyfrować skrót BHP. W życiu zawodowym szczególnie często spotykają się z nim przedstawiciele branży budowlanej. Warto jednak pamiętać, że "bezpieczeństwo i higiena pracy” to nie pusty slogan, a pewnych zasad należy przestrzegać również w pracach domowych.
W pracy, w domu, wszędzie
Pracodawcy mają obowiązek zapewnić zatrudnionym warunki do wykonywania codziennych obowiązków, a także okresowe szkolenia z przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W przemyśle, tzw. zawód "bhpowca" stanowi istotny wyznacznik troski o przestrzeganie tych zasad w przedsiębiorstwie. Konkretne przepisy regulują przy tym kwestie m.in. zakresu, czasu, miejsca czy osób, których dotyczą poszczególne czynności.
Kolejne uregulowania prawne właściwych ministerstw nieustannie weryfikują i doskonalą normy związane z zagrożeniami czy niebezpiecznymi środkami stosowanymi w różnych branżach. Nad przestrzeganiem prawa pracy, w tym przepisów bhp, czuwa Państwowa Inspekcja Pracy, która inicjuje jednocześnie kampanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa w zakładach. Jak pokazuje praktyka, akcje edukacyjne przydają się też nam w warunkach domowych. Samorodne "złote rączki" często zapominają o powtarzanych od lat, prostych wskazówkach typu – jak remontować, nie wyrządzając szkód sobie i innym.
Prewencja...
Samodzielne prace naprawcze są stałym elementem domowej rzeczywistości. W zależności od pory roku, na pierwszy plan wychodzą remonty wnętrz lub elementów zewnętrznych budynku. W każdym przypadku, zastosowanie się do kilku podstawowych zasad może gwarantować bezpieczne i skuteczne wykorzystanie narzędzi i środków niezbędnych do remontu.
"Farby, tynki, kleje, spoiny i inne preparaty to środki chemiczne, których stosowanie wymaga szczególnej troski o ochronę skóry, oczu oraz dróg oddechowych" – podkreśla Dariusz Widz, Inspektor ds. BHP z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej, i dodaje: "W pierwszej kolejności zaleca się więc stosowanie odzieży ochronnej w postaci kombinezonu, rękawic oraz okularów ochronnych, półmasek lub przyłbicy chroniącej całą twarz".
Ten ostatni element jest szczególnie istotny przy natrysku mechanicznym, który wykonuje się oczywiście na zewnątrz i przy bezwietrznej pogodzie. Natomiast w pomieszczeniach, ważnym i prostym zabiegiem jest zapewnienie wymiany powietrza przez przewietrzanie. Każde narzędzie powinno być uprzednio sprawdzone pod względem technicznym i mieć swoje miejsce, a urządzenia elektryczne należy izolować od wody. Pamiętajmy też, że praca nawet na stosunkowo małych wysokościach niesie pewne ryzyko, dlatego trzeba dbać o stan rusztowań, podestów i drabin. Po zakończeniu wszystkich czynności musimy dokładnie umyć ręce, narzędzia i urządzenia, zaś napoczęte opakowania szczelnie zamknąć i umieścić w bezpiecznej lokalizacji.
… i reagowanie
Stosowanie się do ogólnych norm BHP oraz szczegółowych wskazówek producentów to najłatwiejszy sposób na uniknięcie niepożądanych sytuacji w trakcie remontu. Środki chemiczne i niebezpieczne narzędzia należy bezwzględnie trzymać z dala od dzieci. Maszyny i urządzenia należy odłączać z sieci po zakończeniu prac wykonywanych przy ich użyciu. Nie wolno podejmować się też zadań, których realizacja przekracza nasze możliwości. Dotyczy to przede wszystkim napraw i modernizacji instalacji elektrycznych i gazowych, które generują największe zagrożenia.
Natomiast w razie niepożądanego kontaktu ze środkami chemicznymi, najważniejsze jest oczyszczenie skażonej powierzchni. "Oczy i skórę należy przemyć dużą ilością wody, a dla dróg oddechowych pomocne może okazać się wyprowadzenie osoby poszkodowanej na świeże powietrze" – dodaje Dariusz Widz z Bolix. Pamiętajmy również, jak ważna jest znajomość reguł pierwszej pomocy oraz szybkie reagowanie na zaistniałą sytuację. Nie ignorujmy też niepokojących sygnałów zdrowotnych mogących wystąpić po kontakcie z niektórymi substancjami – w takich przypadkach zawsze należy skorzystać z pomocy lekarskiej.
Źródło i zdjęcia: Bolix
CZYTAJ WIĘCEJ
Domowe remonty - z ekipą czy bez?
Lato sezonem domowych remontów
Promocja zdrowia w miejscu pracy
Rockwool: Bezpieczeństwo pracowników na wysokim poziomie
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia