Jak przygotować podłoże przed malowaniem?
Gładkie oraz równe ściany pokryte trafionym kolorem farby to marzenie niejednej osoby urządzającej wnętrza. Aby jednak uzyskać taki efekt, często trzeba przejść długą drogę, a jej początkiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża.
Czyste ściany
W urządzaniu wnętrz nadal króluje trend minimalistycznych aranżacji. Jednym z jego elementów są idealnie gładkie ściany pokryte jedynie farbą. Prosta rzecz, jednak jak przyjrzymy się bliżej, składa się na nią wiele elementów, m.in. skrupulatne przygotowanie podłoża. Od czego zacząć? Jeżeli jesteśmy właścicielami mieszkania oddanego w stanie deweloperskim, to sytuacja jest prostsza. Zazwyczaj, po nałożeniu gładzi i gruntu, można przystąpić do malowania. Czasem wystarczy nawet sam preparat gruntujący. Problemy mogą pojawić się wtedy, gdy mamy do czynienia z powierzchniami, można powiedzieć, już w jakimś stopniu "używanymi". Często takie podłoża wymagają drobiazgowego sprawdzenia. Powinniśmy więc przyjrzeć się, czy są czyste i czy nie pojawiły się na nich niepokojące przebarwienia, mogące wskazywać na pojawienie się pleśni. "Jeżeli zauważymy, że ściany mają tłuste plamy, warto użyć specjalnego mydła malarskiego. Należy go rozpuścić w wodzie, umyć nim zabrudzone powierzchnie i zmyć zwykłą wodą. W przypadku, gdy ściana nie wymaga wygładzania, można na nią od razu nałożyć farbę" - opowiada Dorota Turska, Marketing Manager w firmie Dragon Poland, producenta chemii gospodarczej i budowlanej. "Z kolei do zwalczania korozji mikrobiologicznej przydatne będą grzybobójcze preparaty w atomizerze na bazie chloru. Zwracajmy uwagę, czy taki preparat ochroni powierzchnię także przed ponownym pojawieniem się niechcianych nalotów" - dodaje.
Wygładzanie
Gdy już się uporamy z niechcianym brudem, czeka nas dalej drobiazgowa praca… należy bowiem sprawdzić, czy ściany są odpowiednio równe, tzn. czy nie ma w nich ubytków lub wystających elementów. Na pewno nie wpłyną one pozytywnie na estetykę finalnej aranżacji. Dlatego też, bez żadnych skrupułów, pozbądźmy się ich. Przydatne będą nam tutaj narzędzia, takie jak szlifierki czy szpachle. Uzbrójmy się właściwie i przystąpmy do pracy. Najpierw usuńmy papierem ściernym zbędne fragmenty podłoża. Dalej powinniśmy zająć się niewielkimi szczelinami, szpachlując je. "Masę szpachlową najlepiej nakładać pacą, warstwami do 3 mm. Po wyschnięciu należy powłokę zeszlifować, aby wyrównała się z poziomem podłoża" - wyjaśnia Dorota Turska z Dragon Poland. "Dobrze sprawdzą się tutaj akrylowe, wykończeniowe gładzie szpachlowe mające w składzie włókna strukturalne. Zapewnią one oddychanie ścian i w dużym stopniu wyeliminują pęknięcia w miejscu łączenia ściany z płytą gipsowo-kartonową" - dodaje. Tak przygotowaną powierzchnię czekać już będzie… gruntowanie.
Grunt to grunt
Aby zwiększyć wydajność farby i jej przyczepność do podłoża najlepiej użyć uniwersalnego gruntu. Po nałożeniu stworzy on powłokę, która zmniejszy nasiąkliwość powierzchni, ujednolici parametry całej gruntowanej powierzchni, a co najważniejsze - wzmocni przyczepność kolejnych nakładanych wyrobów. Jeżeli chcemy dodatkowo uodpornić ściany na zarysowania i wypełnić powstałe mikroszczeliny, warto zdecydować się na grunt głęboko penetrujący. Zazwyczaj takie preparaty oferowane są w postaci koncentratów i wymagają rozrobienia z odpowiednią ilością wody. Gruntowanie wykonujmy wałkiem lub pędzlem. Przy niezwykle chłonnych podłożach najlepiej zastosować podwójną warstwę. Pamiętajmy, żeby dobrze zabezpieczyć pomieszczenie folią malarską, gdyż preparat gruntujący może zostawić plamy trudne do usunięcia.
Tak oto przygotowane powierzchnie są gotowe do malowania. Teraz już "tylko" wystarczy dobrać odpowiedni kolor i rodzaj farby. Bądźmy więc gotowi na kolejne, czekające przed nami wyzwania.
Źródło: Dragon Poland
CZYTAJ WIĘCEJ
CapaGrund Universal - kryjący środek gruntujący
Głębokopenetrująca emulsja do gruntowania podłoża - Tytan Abizol W
Tynkolit-U 340 - uniwersalny grunt pod tynki dekoracyjne
Grunt Uniwersalny i Grunt Kontaktowy firmy Den Braven
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tapety z włókna szklanego
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia