Jak sprawić, żeby ocieplony dom nie wyglądał jak bunkier?
Nowoczesny dom jednorodzinny powinien być nie tylko energooszczędny, ale i ładny. Zbyt gruba warstwa termoizolacji może zamienić go w bunkier o niedoświetlonym wnętrzu i obniżyć jego wartość rynkową. Stosowanie nowoczesnego styropianu zespolonego pozwala uniknąć tego zagrożenia.
Styropian zespolony to zupełnie nowa generacja tego najpopularniejszego materiału termoizolacyjnego. Od białego odróżnia go przede wszystkim doskonały, nieosiągalny dla płyt tradycyjnych, współczynnik przewodzenia ciepła lambda , a od szarego warstwa antyrefleksyjna oraz nacięcia przeciwprężne, które zabezpieczają użytkownika przed ryzykami aplikacyjnymi, jakie niesie stosowanie zwykłego styropianu szarego .
Im lepsza (niższa) jest lambda materiału do ocieplania, tym cieńsza może być warstwa ochronna przy zachowaniu tej samej izolacyjności. Docieplenie wykonane przy wykorzystaniu produktu LAMBDA WHITE fasada (≤0,031 [W/mK]) może być więc do 40% cieńsze niż przy zastosowaniu powszechnie występujących na rynku płyt z białego styropianu. Przynosi to ogromne zalety użytkowe i techniczne. A do tego przy jego układaniu nie trzeba stosować uciążliwych siatek fasadowych osłaniających materiał przed działaniem słońca .
Dlaczego grubość ocieplenia jest ważna?
Przy obecnych wymaganiach prawnych dotyczących minimalnej, dopuszczalnej izolacyjności ścian, prawidłowo wykonane docieplenie z białych płyt musi być tak grube, że budynek często staje się przysadzisty oraz toporny. Jego wyglądu nie poprawiają również okna, które są tak głęboko "opatulone" izolacją, że przypominają otwory strzelnicze i przepuszczają bardzo mało światła dziennego, obniżając tym samym komfort mieszkania.
Na terenach o gęstej zabudowie zazwyczaj istnieją ograniczenia dotyczące zewnętrznych wymiarów budynku, w tym również wymiarów i kształtu ostatnich kondygnacji. Przy z góry zadanych, zewnętrznych wymiarach budynku, grubsza izolacja oznacza mniejszą powierzchnię użytkową. Innymi słowy, kolejnym skutkiem bardzo grubego docieplenia jest wzrost kosztów budowy za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.
Droższy, tańszy
Kolejna, ważna różnica między materiałem białym, szarym i zespolonym to cena. Metr sześcienny styropianu zespolonego wprawdzie jest droższy niż metr sześcienny białego lub szarego materiału, jednak trzeba wiedzieć, że zakup styropianu jest to tak naprawdę inwestycja w metr kwadratowy warstwy docieplenia o wymaganym prawnie współczynniku przenikania ciepła dla przegrody (określanego jako U). W kalkulacji musimy zatem uwzględnić, że do wykonania termoizolacji o takim samym U potrzeba dużo mniej metrów sześciennych styropianu szarego, a do to jego mocowania możemy wykorzystać znacznie krótsze (i tańsze) kołki oraz węższe (i tańsze) parapety. Ponadto przy montażu styropianu zespolonego nie trzeba montować siatek osłonnych na rusztowaniu, co jest pracochłonne, a także specjalnie nadzorować ekipy wykonawczej w zakresie przestrzegania rygorów technologicznych montażu styropianu szarego. W rezultacie okaże się, że ostateczny koszt ocieplenia przeciętnego domu jednorodzinnego styropianem zespolonym będzie wyższy tylko o kilkaset złotych. To niewielka cena za ogromne wady, jakie przy uwzględnieniu obecnych wymogów prawnych powoduje izolacja białym styropianem oraz ryzyko aplikacyjne styropianu szarego.
Budowa domu dla rodziny to jednocześnie inwestycja w nieruchomość. Zbyt gruba warstwa termoizolacji powstała w wyniku stosowania tradycyjnego styropianu może zmniejszyć powierzchnię użytkową i zamienić dom w bunkier o niedoświetlonym wnętrzu. Tym samym jego wartość rynkowa jest dużo niższa. Znana prawda mówi, że "dom kupuje się oczami". Taka "napuchnięta" inwestycja może okazać się nieatrakcyjna rynkowo dla potencjalnych nabywców ze względu na niezgrabną bryłę budynku. Poza tym dzięki stosowaniu styropianu zespolonego zyskujemy pewność, że warstwa termoizolacji nie spadnie nam z fasady po pierwszej, chłodniejszej nocy, a inwestycja w ocieplenie przyniesie oczekiwane rezultaty.
Źródło i zdjęcie: Swisspor Polska
CZYTAJ WIĘCEJ
Styropian "odprężony" - Swisspor Lambda White fasada już na rynku
Innowacyjna warstwa antyrefleksyjna styropianu Lambada White
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia