Jak uzyskać harmonijne wnętrze za pomocą kolorów?
Harmonijne wnętrze uzyskać możemy nie tylko odpowiednio je meblując, ale także przy pomocy barw. Szeroki wachlarz kolorystycznych możliwości, który oferują producenci farb, pozwala rozwinąć skrzydła przy projektowaniu pomieszczenia. Jakimi jednak zasadami powinniśmy kierować się przy doborze koloru?
Jak kolory wpływają na nastrój?
Jeżeli zastanawiamy się na doborem idealnej farby do naszego wnętrza, to musimy zapoznać się ze znaczeniem barw. Każdy kolor wpłynie bowiem na naszą świadomość. Idealnie zaaranżowane wnętrze to takie, w którym kolorystyka nie tylko będzie pasować do charakteru pomieszczenia, ale także wywoła w mieszkańcu określone emocje i nastroje. Kolory ziemi, takie jak brązy czy beże, doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach rodzinnych, zwłaszcza w salonie lub jadalni. Brąz symbolizuje ciepło i stabilność, dlatego na pewno podsyci żar domowego ogniska. Jeżeli jednak zależy nam na uzyskaniu ładu i harmonii, to powinniśmy zdecydować się na biel lub popiel. Nieprzypadkowo takie barwy królują w laboratoriach - czystość oraz spokój, który wprowadzają, pozwala wyciszyć się oraz skupić na pracy.
Zieleń, podobnie jak biel czy szarość, pomoże mieszkańcowi w skupieniu, jednak w przeciwieństwie do nich doda mu także energii. Świetnie sprawdzi się podczas nauki oraz zajęć rozwojowych, dlatego właśnie powinniśmy rozważyć ten kolor przy planowaniu pokoju dziecięcego. Energii, siły oraz dynamizmu doda pomarańcz, a także czerwień. Nie trzeba bać się tych odważnych kolorów, ponieważ przy zachowaniu odpowiednich proporcji stanowią one doskonałe dopełnienie lub energetyczny akcent we wnętrzu.
Na czym polega zasada 60-30-10 w doborze barw?
Zachowanie właściwych proporcji przy aranżacji wnętrza jest niezwykle ważne. Jeżeli myślimy o harmonii, to nie możemy popaść w żadną skrajność. Jednobarwne pomieszczenia będą nudne i bez wyrazu, natomiast wykorzystujące wiele kolorów - zbyt pstrokate i męczące. Jak znaleźć umiar? Najbezpieczniejszym wyjściem jest zastosowanie się do zasady 60-30-10. Wspomniane liczby odpowiadają przestrzeni wykorzystującej jeden kolor.
Główna barwa powinna zajmować 60% pomieszczenia, dopełniająca 30%, natomiast akcentem będzie jedynie 10% wnętrza. Najczęściej, gdy myślimy o tej zasadzie, to przychodzi nam do głowy pokój o stonowanym kolorze ścian, pasujących do niego meblach o nieco innym odcieniu oraz akcencie w formie mocnego koloru. Nic jednak nie stoi nam na drodze, aby bardziej poszaleć przy doborze farb. Ważne jest tylko to, aby zdecydować się na trzy barwy oraz zachować ich odpowiednie proporcje.
Jak dobrać odpowiednią farbę do wielkości i jasności pomieszczenia?
Przy wyborze farby do wnętrza bardzo ważny jest wybór barwy, która optycznie będzie poprawiała mankamenty pomieszczenia. Duże i wysokie pomieszczenia będą wydawały się mniejsze i bardziej przytulne po pomalowaniu ich na ciemne kolory. Malutkie pomieszczenia powiększymy natomiast przy zastosowaniu jasnych odcieni. Na charakter wnętrza ma także wpływ ilość światła, która do niego dociera. Jeżeli chcemy zastosować ciemny kolor w zacienionym wnętrzu, warto wybrać farbę o średnim natężeniu, ponieważ i tak będzie ona wydawała się ciemna. Zbyt głęboki kolor sprawi natomiast, że ściana wydawać się będzie niemal czarna.
Barwienie farb - wymarzony odcień w kilka sekund
Czasami trudno jest nam znaleźć idealny odcień farby. Nawet jeżeli uda nam się dobrać atrakcyjny kolor, to często czegoś mu brakuje. Na szczęście wiele sklepów oferuje barwienie farb. Usługa ta polega na wymieszaniu białej farby bazowej z barwnikiem w odpowiedniej proporcji. Dzięki temu w kilka sekund możemy uzyskać nasz wymarzony kolor, o odpowiednim odcieniu oraz nasyceniu.
Serwis koloru - nowoczesny sposób na znalezienie idealnej farby
Możemy także skorzystać z nowoczesnego sposobu na znalezienie idealnej farby. Jeżeli przeraża nas przeszukiwanie półek w celu odszukania tej jedynej, to warto skorzystać z dostępnej technologii. Serwis koloru to usługa, w czasie której skanowany jest odcień z wybranego przez nas materiału, mebla czy innego przedmiotu, a następnie odszukana zostaje farba, której kolor jest najbardziej do niego zbliżony. Serwis ten znacząco skraca nasze poszukiwania i bolączki z nimi związane.
Źródło i zdjęcie: Dekoral
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia