Strona główna | AktualnościJak uzyskać świadectwo energetyczne?

Jak uzyskać świadectwo energetyczne?

Posiadanie dokumentu, który określałby, jaka jest ilość energii niezbędnej do zapewnienia odpowiednich warunków wewnątrz budynku w celu jego eksploatacji, jest niezbędne dla wszystkich konstrukcji oddawanych w wynajem, sprzedawanych, poddanych niedawno pewnym zmianom w układzie izolacyjnym, a także miejsc przekraczających wielkość 1000 m2.

Pod pewnymi warunkami, certyfikat energetyczny jest wymaganiem stawianym właścicielom mieszkań zarówno w blokach jak i kamienicach, oraz domów zajmujących powierzchnię powyżej 50 m2.

Proces uzyskiwania certyfikatu energetycznego nie jest skomplikowany. Na samym początku należy upewnić się czy posiadamy projekt budowlany, dokument najszerzej określający rodzaj konstrukcji i rozwiązań zastosowanych w przypadku posiadanego przez nas budynku. Drugim krokiem jest skontaktowanie się z osobą upoważnioną do wystawiania potrzebnego nam dokumentu. Dostęp do kontaktu z taką osobą oraz wierzytelność jej kompetycji zapewnia wpis do rejestrów Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa lub Izby Architektów RP.

Następnie kontaktujemy się i wyznaczamy odpowiednią porę oraz dzień wizyty. Jej długość zależy głównie od tego, jaka powierzchnia liczy sobie badany przez audytora budynek. Warto poprosić osobę, która ma wystawić nam certyfikat energetyczny, o potwierdzenie swoich uprawnień poprzez odpowiedni dokument. Jednocześnie musimy liczyć się z tym, że audytor na czas przygotowywania specyfikacji będzie wymagała zapewnienia dostępu do odpowiednich dokumentów. W trakcie wizyty audytora w naszym domu, będzie on dokładnie sprawdzał wszelkie aspekty związane z zapewnieniem odpowiedniej ilości energii do budynku. Szczególną uwagę poświęci on więc temu, jakie są parametry przepływu powietrza w okolicach okien i drzwi oraz określi stanu, w jakim znajdują się przegrody ścian.

Oprócz tego na pewno istotnym jest kondycja, w jakiej znajduje się instalacja elektryczna, piec oraz rozmieszczenie okien względem stron świata. Po skończeniu kontroli, pozostaje nam nic innego jak odbiór certyfikatu energetycznego oraz zapłata w wyznaczonym dniu. Dokument ważny jest na okres 10 lat, jednak jego ponowne wykonanie jest niezbędne w przypadku na przykład wykonania prac naruszających instalacje termoizolacyjną.

Posiadanie certyfikatu energetycznego jest nie tylko niezbędne w niektórych przypadkach jak i korzystne dla właściciela budynku. Poprzez określenie ilości zapewnianej energii, możemy wyciągnąć odpowiednie wnioski oraz poczynić kroki ku poprawieniu termoizolacji w budynku oraz zastosowania rozwiązań majach zapewnić nam alternatywne i tańsze źródła energii odnawialnej.

Źródło: certenergia
Zdjęcie: www.sxc.hu

CZYTAJ WIĘCEJ

Świadectwo energetyczne
Charakterystyka energetyczna budynku - zmiany w przepisach
Nowa charakterystyka energetyczna - co zmiany oznaczają dla prywatnego inwestora?
Klasy energetyczne dla budynków - śpiew przyszłości



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej