Jak używać materiałów wykończeniowych?
Sezonowe odświeżenie domowych ścian czy zaawansowane remonty? Nawet najdrobniejsze prace wykończeniowe służą widocznej poprawie komfortu życia mieszkańców. Bardzo dużo zależy tu od stosowanych materiałów, które powinny spełniać określone normy jakościowe. Taka pożądana, wysoka jakość produktów, poparta wynikami badań laboratoryjnych, certyfikatami i gwarancjami producenta, musi iść jednak jeszcze w parze z równie wysokimi standardami ich użytkowania. O czym warto pamiętać?
Solidne podstawy
Kleje, farby, grunty, tynki, impregnaty... Podstawą realizacji większości standardowych czynności wykończeniowych jest szeroko pojęta chemia budowlana. To cała gama specjalistycznych rozwiązań o rozmaitym przeznaczeniu. Stosowane m.in. na ścianach, płotach, drzwiach, oknach czy płytach termoizolacyjnych, w każdym przypadku wymagają odpowiedniego przygotowania podłoża. Na ogół oznacza to, że musi być ono przede wszystkim suche, równe i oczyszczone z pyłów, tłuszczów lub innych niepożądanych naleciałości. W sytuacji montażu cięższych elementów, bardzo ważna jest też stabilność i odporność na obciążenia. Takie proste, uniwersalne zasady wykonawcze mają gwarantować trwały, estetyczny i funkcjonalny efekt - bez nierówności, prześwitów czy odpadających elementów.
Czas
Inwestorom zależy na ogół, by możliwie szybko zakończyć etap realizacji i przejść do eksploatacji. Nie wszystkie jednak procesy można dowolnie przyspieszać, nawet jeśli sprzyja temu nieokiełznany zapał do pracy. Wiele preparatów potrzebuje bowiem czasu, by wyschnąć i osiągnąć optymalne parametry funkcjonalności. W zależności od specyfiki używanego środka i od warunków pogodowych otoczenia, może to trwać kilka godzin, dobę lub więcej. Samo przystąpienie do aplikacji danego specyfiku zależy też od stanu powierzchni, którą ma on pokrywać. "Gdy mamy do czynienia z nowo wykonanymi podłożami mineralnymi, takimi jak beton, tynki cementowe i cementowo-wapienne, często musimy czekać nawet kilka tygodni, zanim przystąpimy do nakładania podkładu" - wskazuje Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych. "A dalsze etapy takiego kompleksowego wykończenia zależą już m.in. od wymagań produktów tworzących kolejne jego warstwy". Nie warto ignorować wskazanego przez producenta czasu schnięcia, wiązania, twardnienia etc.
Pogoda na pracę
Dobrze jest mieć też na uwadze, że czas i jakość realizowanych na powietrzu remontów zależą od panującej wokół aury. Nie trzeba być doświadczonym fachowcem, by wiedzieć, że deszczowa, wietrzna pogoda nie jest sprzymierzeńcem przedsięwzięć budowlano-remontowych. Kolejny istotny czynnik to temperatura. Zbyt niska lub za wysoka negatywnie wpływa na przebieg robót, ale i na zmianę właściwości niektórych materiałów. Często zaleca się, by oscylowała ona między +5°C a + 25°C.
Robota się klei
Trudno wyobrazić sobie mocowanie odpadającej podeszwy buta klejem biurowym? Podobnie jest z materiałami budowlanymi. Mają one ściśle określone przeznaczenie, czasem bardzo szerokie, innym razem mocno zawężone. Należy więc zwracać uwagę na to, gdzie możemy je stosować, a także - jak reagują z innymi elementami wykończenia. Przypadkowe zestawianie ze sobą różnych rozwiązań może skutkować pogorszeniem skuteczności każdego z nich. Powstają więc całe linie produktów, skompletowane według ściśle określonych wymogów. "Jest to szczególnie widoczne przy tak złożonych zestawach, jak systemy ociepleń, gdzie wszystkie wyroby są dobierane na podstawie specjalistycznych badań, by finalnie tworzyć spójną, funkcjonalną całość" - dodaje Marek Zając z Bolix.
Po pierwsze, nie szkodzić
Niedbałe wykonawstwo to źródło wielu szkód, również tych, niezwiązanych bezpośrednio z przedmiotem działań remontowych. Dlatego zawsze trzeba maksymalnie zabezpieczyć wszystkie zagrożone elementy otoczenia. Szczególną opieką obejmuje się m.in. szyby czy świeżo pomalowane ściany. A gdy już zdarzy się np. zabrudzenie jakimś smarem, nie czekajmy na zakończenie wykonywanej czynności, tylko od razu przejdźmy do usuwania niechcianych naleciałości. Chrońmy też nasze dzieło przed niezależnymi od nas czynnikami pogodowymi. Przykładowo, dla prac elewacyjnych standardem jest osłonięcie rusztowań specjalnymi siatkami, które minimalizują oddziaływanie słońca, deszczu i wiatru. I wreszcie, przy wielu przedsięwzięciach o charakterze dekoracyjnym, niezbędne jest zachowanie ciągłości wykonywanych robót. Jeśli w wyniku złego oszacowania liczby pracowników, ich umiejętności, stanu sprzętu czy warunków atmosferycznych, będziemy musieli je przerwać, później możemy już nie osiągnąć jednolitego efektu wizualnego. Mierzmy siły na zamiary.
Źródło i zdjęcia: Bolix
CZYTAJ WIĘCEJ
Okładziny Dekwall marki Wicanders zamiast klasycznego wykończenia ścian?
Idealne gładkie ściany - prace wykończeniowe z użyciem akrylu
Solidne wykończenie ścian - fornirowane panele ścienne
Kamienne dekoracje ciekawym sposobem na wykończenie elewacji domu
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia