Jak zaaranżować nowoczesny przedpokój przy użyciu farb
Eleganckie lamperie w szarościach, czy zgaszonym różu? Słoneczny odcień żółci, jako energetyczny akcent kolorystyczny na ścianie lub drzwiach? Wbrew pozorom, to nie propozycje doboru kolorów w salonie, czy kuchni, a w przedpokoju, który jako wizytówka naszego mieszkania powinien być również urządzony ze stylem i smakiem.
Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, które widzą goście po wejściu do domu, dlatego jego wystrój powinien robić dobre wrażenie, zapraszać do środka. Co jest ważne w aranżacji? Przede wszystkim kolorystyka, odpowiednie meble, oświetlenie oraz dodatki. Choć ze względu na nieduży metraż przedpokoju większość z nas trzyma się standardowych rozwiązań kolorystycznych w postaci naturalnych, jasnych barw, warto pokusić się o zabawę i eksperymentowanie z mocniejszymi kolorami. Marka Dekoral podpowiada, jak zaaranżować nowoczesny przedpokój m.in. przy użyciu kolekcji farb Clean&Color.
Zapraszamy w słoneczne progi - zabawa z kolorami w przedpokoju
Najczęściej wybieraną kolorystyką w przedpokoju jest paleta złożona z jasnych, czystych bieli (Koronkowa Biel), złamanej szarości (Ciepły Lód), beży (Harmonia, Włoskie Latte) oraz brązów (Karmelowy Zamsz). Królują popularne i uniwersalne biele i szarości, które stosowane są głównie w przedpokojach o małym metrażu. Jasne kolory rozświetlają oraz powiększają optycznie przestrzeń, nadając jej elegancki styl. Budowanie kontrastów kolorystycznych, na przykład pomalowanie sufitu i najwęższych ścian na ciemny kolor sprawi, że pomieszczenie wyda nam się szersze. Z kolei użycie mocnego akcentu kolorystycznego na drzwiach, np. ciemnego granatu (Niespokojny Ocean), czy zieleni (Delikatna Skała), sprawi, że staną się interesującą i skupiającą uwagę częścią wnętrza. Jeśli wolisz bardziej rozświetlone, słoneczne połączenia, wprowadź obok chłodnej szarości energetyczny róż (Malinowa Alcantra), czy ciepły odcień żółci (Słoneczny Len). Jednym z rozwiązań jest również wyróżnienie pojedynczej ściany intensywną barwą (Czarny Płomień).
Jednym z najnowszych trendów jest powracająca do łask lamperia. Do niedawna traktowana jako relikt przeszłości, dziś zyskuje drugie życie i doskonale wpisuje się we współczesny wystrój przedpokoju. Lamperia, czyli okładzina dolnej części ściany, nie tylko zdobi wnętrze, ale również chroni powierzchnię przed zabrudzeniami. W wersji ekskluzywnej można wykonać ją z drewna, kamienia, czy stiuku. Dużo prostszym i tańszym sposobem jest pomalowanie dolnej części ściany farbą, np. olejną, lateksową lub akrylową, odporną na szorowanie. Linię lamperii najczęściej wyznacza się na wysokości około 120 centymetrów od podłogi, malując dolny pas na ciemniejszy kolor. Do białej ściany świetnie pasuje odcień ciemnej szarości (Lekki Ołów) lub zgaszonego różu (Gorzka Landrynka).
Postaw na dobrą organizację przestrzeni oraz lustereczko, powiększ przecie...
Przedpokój to przestrzeń, którą można również funkcjonalnie zaaranżować, dzięki odpowiednim meblom, oświetleniu oraz dodatkom. W przedpokoju może znaleźć się szafa na okrycia wierzchnie, szafa na buty, siedzisko-ławeczka, wieszaki na kurtki, konsola bądź nieduży blat na klucze oraz dekoracje.
Pamiętajmy, aby jak najwięcej rzeczy pochować w szafach i szafkach, ponieważ nadmiar przedmiotów przytłoczy pomieszczenie i wywoła wrażenie nieładu. Najlepiej sprawdzają się m.in. pojemne szafy wnękowe i szafy z drzwiami przesuwnymi zamiast otwieranych, które zajmują sporo miejsca. Warto wstawić szafkę na buty, lub popularną w Polsce ławkę z szafką na buty, połączoną z lustrem i wieszakiem. Taki mebel spełnia zarówno funkcje schowka, jak i ławeczki przydatnej podczas zakładania i ściągania butów.
Często przedpokój może wydawać się mniejszy przez brak dostępu do naturalnego światła. Dzięki zastosowaniu ciekawych rozwiązań oświetleniowych możemy nadać charakteru wnętrzu i jednocześnie oświetlić wszystkie zaciemnione miejsca, które sprawiają, że pomieszczenie wydaje się ciasne. Najnowsze trendy w wystroju wnętrz przewidują stosowanie wielu różnych źródeł światła. W przedpokoju najlepiej sprawdza się boczne oświetlenie w postaci kinkietów, które można skierować zarówno do góry na sufit, jak i na dół, co pozwala lepiej doświetlić strefę w której zakładamy ubrania i buty.
Nic tak nie powiększy optycznie wnętrza przedpokoju, jak zamieszczenie lustra na ścianie lub zamontowanie go na frontach mebli. Świetnym rozwiązaniem jest użycie dużej ilości mniejszych luster różnych kształtów i wielkości, które spotęgują efekt głębi i nadadzą wnętrzu elegancki styl. Całość uzupełnią dodatki w postaci zdjęć, obrazów, plakatów, sznura świateł zawieszonego na ścianie.
Farba odporna na szorowanie
Przedpokój to miejsce, w którym dużo się dzieje. Zdejmowanie mokrych płaszczy, wycieranie obuwia, wnoszenie zakupów, jesienne spacery z pupilem - dlatego ściany w przedpokoju brudzą się szybciej, niż w innych pomieszczeniach. Lateksowe farby z kolekcji Clean&Color dzięki swojej podwyższonej odporności na szorowanie (7 x bardziej odporna niż standardowe farby wg PN-EN- 13300) pozwolą dłużej cieszyć się czystym kolorem. Dostępne w 70 wariantach kolorystycznych pozostawiają gładką, satynową powłokę, odporną na zabrudzenia i typowe plamy, np. keczup, majonez, kredę, musztardę, colę, olej, czekoladę, kawę, itp. Farba Clean&Color jest też bezpieczna dla dzieci i alergików.
Źródło i zdjęcia: Dekoral
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia