Strona główna | AktualnościJakie prognozy dla rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce?

Jakie prognozy dla rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce?

Jak wynika z najnowszego raportu PMR ,"Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024", prognozowana dynamika wzrostu wartości analizowanego w raporcie rynku będzie w 2019 r., podobnie jak w 2018 r., dwucyfrowa.

Pozytywne prognozy dla rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce

Według najnowszych szacunków PMR, wartość rynku materiałów termoizolacyjnych (produkcja krajowa z uwzględnieniem handlu zagranicznego, obejmująca styropian, wełnę mineralną oraz produkty piankowe) w 2018 r. wrosła dwucyfrowo i osiągnęła wartość niemal 6,6 mld zł. Wzrost wartości rynku materiałów termoizolacyjnych wspierany była silnymi wzrostami w budownictwie kubaturowym.

Najnowsze prognozy PMR wskazują na utrzymanie dwucyfrowego tempa wzrostu wartości rynku materiałów termoizolacyjnych w 2019 r., na co pozytywnie wpływać będzie sytuacja w budownictwie mieszkaniowym. Dodatkowo, dobre są także prognozy dla budownictwa biurowego oraz użyteczności publicznej.

Szacujemy, że nadchodzące lata przyniosą dalsze wzrosty liczby mieszkań oddawanych do użytkowania, jednak bez dodatkowych inwestycji realizowanych w programie Mieszkanie+ próg 200 tys. mieszkań rocznie oddawanych do użytkowania nie zostanie przekroczony.

Kolejne lata przyniosą już tendencję spadkową liczby i powierzchni mieszkań oddawanych do użytkowania. W dłuższym horyzoncie prognozy (od 2021 r.) także segment powierzchni niemieszkaniowych oddawanych do użytkowania w Polsce czekają spadki. Przełoży się to na niższą dynamikę wzrostu wartości rynku materiałów termoizolacyjnych. Czynnikiem pozytywnie wpływającym na prognozy dla rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce są natomiast rządowe programy wsparcia termomodernizacji.

Wartość (mld zł) i dynamika (%, r/r) rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce, 2015-2018



Potencjał dla termomodernizacji w budownictwie jedno- i wielomieszkaniowym

Zarówno w segmencie budownictwa jedno-, jak i wielomieszkaniowego dostrzegamy potencjał dla prac termomodernizacyjnych.

Około 40% budynków wielorodzinnych zbadanych przez GUS, wymaga termomodernizacji. Dodatkowym impulsem dla przeprowadzania prac termomodernizacyjnych budynków wielomieszkaniowym może być planowany program wsparcia remontów bloków z wielkiej płyty. Rząd planuje przeznaczyć miliardy złotych na termomodernizacje takich bloków. Około 60 tys. budynków z wielkiej płyty może zostać zmodernizowanych dzięki dopłatom do m.in. ociepleń budynków.

W segmencie budownictwa jednorodzinnego, pozytywny impuls do przeprowadzania prac termomodernizacyjnych dalej wywierał będzie działający od września 2018 r. program "Czyste Powietrze".

Niemniej jednak, pomimo szans jakie programy rządowego wsparcia niosą dla rynku materiałów termoizolacyjnych, nie należy zapominać o ryzyku płynącym z potencjalnego wstrzymania lub zawieszenia ich działania.

Autor: Szymon Jungiewicz
Construction Business Unit Director
PMR Ltd.

DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej