Już dziś zaplanuj wiosenną odmianę fasady swojego domu
Wbrew pozorom, zima to dobry czas na to, aby zacząć myśleć o ociepleniu fasady domu. Wprawdzie warunki pogodowe uniemożliwiają prowadzenie prac, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy zapoznali się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami.
Aplikacja do kolorowania fasad
Niezależnie od tego, czy czeka nas wykonanie ocieplenia od podstaw, czy tylko renowacja już istniejącej elewacji, spokojne rozplanowanie działań umożliwi ich rozpoczęcie, gdy tylko pozwoli na to pogoda. W końcu, podstawą każdej dobrze wykonanej pracy jest jej dokładne przemyślenie i wybór najlepszych rozwiązań. Ocieplenie fasady domu to inwestycja na lata, dlatego też warto wcześniej ją przeanalizować.
Wełna czy styropian?
Przy wyborze ocieplenia fasady domu, możemy skorzystać z materiałów posiadających bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Mowa tu o styropianie i wełnie mineralnej, które są wykorzystywane w nowoczesnych systemach ociepleniowych. Decyzja o tym, który z nich zastosujemy, powinna uwzględniać ich właściwości. "Niewątpliwą zaletą styropianu jest łatwość obróbki i montażu" - tłumaczy Dariusz Wróbel, Kierownik Działu Aplikacji i Szkoleń FFiL Śnieżka SA". "Styropian jest lekki i stosunkowo tani, więc jego wybór będzie ekonomicznym rozwiązaniem. Wełna mineralna bardzo dobrze sprawdzi się natomiast w budynkach szczególnie zagrożonych możliwością wystąpienia pożaru oraz, ze względu na wysokie parametry izolacji akustycznej, w miejscach o dużym natężeniu hałasu, np. w pobliżu ruchliwych ciągów komunikacyjnych" - dodaje ekspert.
Wybierając konkretny materiał warto wziąć także pod uwagę koszty wynikające z zakupu niezbędnych akcesoriów, takich jak kleje czy kołki mocujące. W przypadku styropianu będą one niższe, gdyż charakteryzuje się on blisko dziesięciokrotnie mniejszą wagą niż wełna mineralna. Systemy ociepleń oparte na tych dwóch materiałach znajdziemy np. w ofercie marki FOVEO TECH.
Modny i trwały kolor fasady budynku
O ile wybór materiału, z którego wykonana będzie izolacja jest domeną mężczyzn, o tyle kolorystyka fasady stanowi już prawdziwe królestwo kobiet. Oferta kolorów, w jakie możemy "wyposażyć" elewację domu, jest bardzo bogata. Pomocną poradę w tym zakresie podsuną nam specjalne poradniki, portale i kolorowe magazyny, na lekturę których możemy poświęcić długie zimowe wieczory. "Kolor jest integralną częścią architektury, oddziałuje na otaczającą przestrzeń i wpływa na postrzeganie budynku. Kolorystyka elewacji domu będzie towarzyszyć nam przez dłuższy czas, dlatego przy jej doborze można skorzystać z materiałów, które pomogą poznać np. funkcje poszczególnych barw i ich charakterystykę" - mówi Dariusz Wróbel.
"Przystępny, pełen ciekawych i inspirujących wizualizacji poradnik kolorów opracowała marka FOVEO TECH. Jest on dostępny online i umożliwia zapoznanie się z pełną gamą kolorystyczną tynków i farb fasadowych. Dodatkowo, świetnym rozwiązaniem ułatwiającym dobór kolorystyki elewacji domu jest skorzystanie z aplikacji do kolorowania fasad, dostępnej na stronie www.foveotech.pl, która pozwala na dodanie do programu własnego zdjęcia, a następnie pokolorowanie go odpowiednimi kolorami" - podsumowuje.
Ważne jest, aby kolor fasady był nie tylko modny, ale i trwały. Pomalowana elewacja będzie narażona na długotrwałe działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy promieniowanie słoneczne oraz na różnego rodzaju zabrudzenia. Z tego względu istotne jest, żeby wykorzystane przy inwestycji tynki i farby charakteryzowały się wysoką odpornością i zapewniały łatwe utrzymanie czystości. Najlepsze parametry użytkowe posiadają wyroby silikonowe, które są wyjątkowo trwałe i odporne na działanie wilgoci, co umożliwi długotrwałe zachowanie estetyki elewacji. Wykonanie ocieplenia pomoże nie tylko odmienić wygląd fasady budynku, ale pozwoli także uzyskać oszczędności w domowym budżecie dzięki ograniczeniu wydatków na ogrzewanie. Dobrze przeprowadzona inwestycja zapewni wewnątrz domu przyjemne ciepło i sprawi, że będziemy przygotowani na nadejście kolejnych mroźnych zim.
Źródło i zdjęcie: FFiL Śnieżka SA
CZYTAJ WIĘCEJ
Efektowne fasady
Modernizacja fasad budynków z "wielkiej płyty"
Kreatywne modelowanie fasad
Tynkowanie i malowanie wiosną - warto czy nie warto?
Odświeżamy mieszkanie na wiosnę. Inspirujące aranżacje wnętrz
Wiosna - dobry moment na docieplenie domu
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia