Strona główna | AktualnościKolejne trzy pozwy PSPS przeciwko nierzetelnym producentom styropianu

Kolejne trzy pozwy PSPS przeciwko nierzetelnym producentom styropianu

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS), realizujące Program "Gwarantowany Styropian", wystąpiło w marcu 2014 r. z trzema powództwami o zaniechanie czynów nieuczciwej konkurencji. Pozwy skierowane są przeciwko producentom, których wyroby uzyskały negatywne wyniki podczas branżowej kontroli jakości styropianu dla budownictwa realizowanej w ramach Programu. O stwierdzonych nieprawidłowościach poinformowano też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz właściwe Wojewódzkie Inspektoraty Nadzoru Budowlanego.

Powództwa wystosowano w oparciu o wyniki cyklicznej kontroli rynku w Programie "Gwarantowany Styropian". W przypadku wyrobów trzech firm stwierdzono, że w latach 2012 - 2013 wprowadziły do obrotu płyty styropianowe nieposiadające istotnych właściwości użytkowych zadeklarowanych przez producenta i niespełniające norm technicznych.

Łącznie z pierwszymi dwoma pozwami z grudnia ubiegłego roku, obecnie otwartych jest pięć spraw o zaniechanie czynów nieuczciwej konkurencji. Pierwsza z rozpraw zaplanowana jest na sierpień tego roku - informuje mecenas Aleksander Stawicki, partner w kancelarii prawnej WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, która zapewnia obsługę prawną Programu.

Zgodnie z regulaminem Programu "Gwarantowany Styropian" wszystkich producentów wyrobów, w których oznakowaniu lub deklarowanych cechach stwierdzono nieprawidłowości, obejmuje szereg sankcji, w tym - obok kroków administracyjnych i prawnych - kary finansowe. Warunkiem odroczenia lub odstąpienia od poszczególnych sankcji jest deklaracja producenta niepełnowartościowych wyrobów, że podejmie określone przez Program działania zmierzające do usunięcia odnotowanych nieprawidłowości.

W Programie "Gwarantowany Styropian", pierwszej w Polsce inicjatywie samoregulacji w branży styropianu dla budownictwa, aktualnie uczestniczy 23 producentów, reprezentujących ok. 70 procent rynku. Lista firm w Programie podlega weryfikacji po każdym kolejnym etapie kontroli jakości wyrobów dostępnych w obrocie handlowym, realizowanej przez niezależne nostryfikowane laboratorium. Uczestnicy Programu, których produkty stale uzyskują pozytywne wyniki badań w zakresie zgodnego z regulaminem Programu oznakowania oraz posiadają minimalne zalecane przez PSPS do określonej aplikacji poziomy parametrów technicznych, otrzymują prawo do stosowania Znaku Jakości "Gwarantowany Styropian".

Źródło i zdjęcie: PSPS

CZYTAJ WIĘCEJ

PSPS składa pierwsze pozwy przeciwko nierzetelnym producentom styropianu
PSPS podnosi standardy w punktach dystrybucji styropianu
Trzecia z rzędu kadencja władz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej