Strona główna | AktualnościKolorystyczne porozumienie czy dowolność barw, czyli czy kolor ma znaczenie?
Kolorystyczne porozumienie czy dowolność barw, czyli czy kolor ma znaczenie?
Kolor jest niezwykle ważnym elementem w życiu każdego z nas. Jest w stanie poprawić nastrój lub też wręcz pogorszyć samopoczucie. Wpływa na naszą podświadomość. Dbamy o odpowiedni dobór kolorystyczny naszych ubrań, pomieszczeń, dodatków. Tym bardziej więc powinniśmy w odpowiedni sposób podejść do wyboru barwy bramy garażowej, która często jest najbardziej widocznym elementem naszego domu lub tez budynku.
W mijającym 2018 roku hitem był Ultra Violet. Amerykańska firma Pantone, będąca autorytetem w swojej dziedzinie, jak co roku dokonała wyboru koloru, który przodować będzie w 2019 roku. Jest nim "PANTONE 16-1546 Living Coral". Wielu pewnie zada sobie pytanie dlaczego właśnie taka barwa? Zdaniem ekspertów, obecnie udział technologii i mediów społecznościowych w życiu każdego człowieka jest tak znaczący, że warto stawiać na nieco bardziej "prawdziwe" doznania. To właśnie w tym ma pomóc optymistyczny, a także towarzyski charakter koloru Living Coral.
Kolory wpływa na wszystko
Wybór Koloru Roku 2019 potwierdza, że barwy to nieodłączna część codzienności każdego z nas. O tym, jak duże znaczenie w naszym życiu odgrywają kolory nie trzeba nikogo przekonywać. Oprócz aspektu czysto estetycznego, to właśnie kolory są w stanie poprawić nasze samopoczucie, stworzyć odpowiednią atmosferę, a także pomóc nam wyrazić swoją ekspresję i ujawnić osobowość.
Kolor towarzyszy nam od zawsze; od ubioru, poprzez przedmioty codziennego użytku po budynki, wystroje wnętrz itp. Należy zaznaczyć, że kolor roku 2019 - Living Coral określa ogólne tendencje. W przypadku budownictwa największe przełożenie będzie miał w kontekście aranżacji wnętrz niż w przypadku bram garażowych.
O tym jak ważny rolę odgrywa odpowiednio dobrany kolor tego elementu elewacji naszego domu doskonale wie firma NITUS, która oferuje m.in. bramy segmentowe malowane w ponad 200 kolorach z palety RAL. "Chcemy podążać za nowymi trendami, dlatego sukcesywnie poszerzamy naszą ofertę o nietypowe odcienie, jak np. kolor kremowobiały, jasnosrebrny, błękit brylantowy i wiele innych. Mimo to miniony rok potwierdza, że klienci chętniej decydują się na barwy stonowane, klasyczne, tj. antracyt, złoty dąb, orzech, winchester" - mówi Paweł Orzeł, ekspert firmy NITUS, produkującej bramy garażowe i przemysłowe a także stolarkę PVC , aluminiową, przeciwpożarową, rolety zewnętrzne i moskitiery oraz komórki lokatorskie. Co więcej, przedsiębiorstwo proponuje także cztery rodzaje paneli (panel bez przetłoczeń, panel z przetłoczeniami wąskimi, panel z przetłoczeniem pojedynczym i panel z przetłoczeniem V).
"Posiadamy własną linię technologiczną do oklejania paneli bramowych. Wachlarz kolorów i wzorów umożliwia dopasowanie wizualne do architektury i kolorystyki obiektów. Jesteśmy w stanie spełnić najbardziej nietuzinkowe pomysły naszych odbiorców. Okleina dodatkowo zabezpiecza bramę z zewnątrz oraz jest odporna na działanie promieni UV" - dodaje ekspert firmy NITUS.
Kolorystyczne porozumienie?
Do niedawna w dobrym tonie było dobieranie koloru butów do torebki, i na odwrót. Obecnie trend ten jest passe. W przypadku bram było podobnie, ponieważ zwykło się mówić, że ich barwa powinna współgrać z kolorami okien. Na szczęście teraz to przekonanie traktowane jest nieco swobodniej, z większą dowolnością co do barw i odcieni. Szczególnie w przypadku kiedy elementy te (brama i okna) nie znajdują się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Ponadto, jak łatwo się domyślić, rozmiar ramy okiennej w porównaniu z powierzchnią naszej bramy znacznie się różni, więc "kolorystyczne porozumienie" nie jest w tym wypadku konieczne.
Kiedy jednak warto postawić na spójność kolorystyczną? Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie podobnych barw w przypadku bram i elewacji domu, bowiem są ze sobą ściśle powiązane. Szczególnie ważne jest ich dopasowanie kolorystyczne, kiedy dom jest niewielkich rozmiarów. Warto też pamiętać, że jeżeli nasz wjazd do garażu usytuowany został z przodu budynku, sama brama może zająć aż 25 proc. elewacji, czyli sporo. Barwę bramy można natomiast dobrać do stolarki drzwiowej, dachu domu, czy też systemu orynnowania. Co więcej, warto także zdecydować się na różne odcienie danego koloru, co z pewnością pozwoli na osiągnięcie niebanalnego, a zarazem pełnego elegancji efektu.
Źródło i zdjęcie: Nitus
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia