Strona główna | AktualnościKonstrukcje balkonowe - jak je odpowiednio zaizolować termicznie?

Konstrukcje balkonowe - jak je odpowiednio zaizolować termicznie?

Zapewne większość z nas zgodzi się, że balkon dodaje domowi uroku. Może być doskonałym miejscem relaksu oraz spotkań ze znajomymi. Aby w pełni i na długo się nim cieszyć, należy zapewnić mu właściwą ochronę przed wilgocią i mrozem.

Balkon to jedna z atrakcyjniejszych części domu. Jest jednak wiele kwestii z nim związanych, które wymagają szczególnej uwagi - są to przede wszystkim termoizolacja i właściwe wykończenie. Sprawdźmy więc, z jakimi problemami możemy mieć do czynienia i kto jest ich głównym winowajcą…

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla stanu naszych balkonów jest wszechobecna wilgoć, wdzierająca się m.in. w szczeliny, powstałe na skutek nieprawidłowego montażu materiałów czy też ich słabej jakości. To ona powoduje większość zniszczeń, począwszy od pojawienia się zacieków na elewacji czy spękań płytek i fug, poprzez rozwój pleśni, aż do korozji elementów konstrukcji. Wszystko to dzieje się na skutek ciągłego procesu zamarzania i odmarzania wody. Jeżeli dostanie się ona do szczelin konstrukcji lub okładziny ceramicznej, spowoduje odkształcenia powierzchni i w efekcie jej destrukcję. Co więc zrobić, aby balkon przetrwał długie lata i nie poddał się niepożądanym oddziaływaniom czynników zewnętrznych?


Utrata ciepła

"Ciepłe opakowanie"

Właściwie wykonane ocieplenie tej części domu ma tutaj niebagatelne znaczenie. Pozwoli uniknąć powstawania szczelin i mostków termicznych, takich jak np. mostek liniowy, który może pojawić się wzdłuż płyty balkonowej, w miejscu jej połączenia ze ścianą. "Aby konstrukcja była solidna, rekomenduje się podwójne ocieplenie, dzięki któremu zachowana zostanie ciągłość izolacyjna fasady" - mówi Radosław Marciniec z firmy ARSANIT, producenta chemii budowlanej. Warto zdecydować się na styropian o frezowanych krawędziach, który umożliwia kładzenie płyt na zakładkę, minimalizując ryzyko przedostania się wilgoci do środka izolacji. Tak dobrze "opakowany" balkon zniesie drastyczne zmiany temperatur, których różnica może wynosić nawet 100 stopni Celsjusza. Pozostaje jedynie kwestia dobrania odpowiedniej okładziny… 


Brak strat cieplnych

Odporne płytki

Na etapie prac wykończeniowych zazwyczaj decydujemy się na płytki ceramiczne. Jednak płytka płytce nierówna. Dlatego przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na takie właściwości, jak: niski stopień nasiąkliwości (E < 0,5 %) czy wysoka odporność na ścieranie i niesprzyjające warunki atmosferyczne (np. mrozy). Ważny jest również sposób układania okładziny.

"Przy montażu należy używać specjalnego, odkształcalnego kleju, pamiętając przy tym o nałożeniu go na całą powierzchnię płytki oraz dodatkowo na samą płytę balkonu. Słaba chropowatość oraz niska porowatość (nasiąkliwość) okładziny ceramicznej muszą być zrekompensowane działaniem preparatu klejącego wykazującego zwiększoną adhezję powierzchniową. Dlatego polecane są tutaj zaprawy typu "full bed" - radzi Radosław Marciniec z ARSANIT. Aby zapobiec powstaniu niechcianych szczelin, w które mogłaby wedrzeć się woda, pamiętajmy również o układaniu płytek w odległościach nie większych niż 5 mm.

Mamy więc kilka zasobów, by walczyć z działaniem czynników zewnętrznych niszczących nasz balkon. Jeżeli zastosujemy takie rozwiązania, jak podwójna izolacja i wysokiej jakości mrozoodporne płytki -  z pewnością znajdziemy się na wygranej pozycji.

Źródło i zdjęcie: Arsanit
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej