Strona główna | AktualnościKrzysztof Domarecki nagrodzony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Krzysztof Domarecki nagrodzony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Krzysztof Domarecki - prezes zarządu i założyciel Grupy Selena oraz twórca funduszu Fidiasz - został wyróżniony przez Premiera Rzeczpospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości w uznaniu za zasługi dla polskiej gospodarki. Medal przyznawany jest w ramach obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości osobom, które m.in. przyczyniły się do budowania wspólnoty obywatelskiej oraz budowania dobrobytu gospodarczego kraju.

"Cieszę się, że Pan Premier docenia wkład przedsiębiorców w umacnianie Państwa Polskiego. W krajach o długiej tradycji przedsiębiorczości zarówno władze oraz administracja, jak i sami przedsiębiorcy mają głęboko zakodowaną świadomość, że rodzima przedsiębiorczość jest czynnikiem stabilizującym państwo wewnętrznie i umacniającym je na arenie międzynarodowej. Od 2000 roku Selena rozpoczęła ekspansję na rynki zagraniczne. Dziś po 18 latach tej ekspansji jesteśmy jedną z tych firm, w których centrala znajduje się w Polsce. Dzięki temu tworzymy tu setki wysokowartościowych i wysokopłatnych miejsc pracy - typowych dla centrali korporacji. Jednocześnie wszędzie na świecie jesteśmy znani jako firma polska, a nasze wyroby sprzedajemy do ponad 70 krajów pod marką Tytan". - podkreśla Krzysztof Domarecki, prezes zarządu Seleny FM SA.

Krzysztof Domarecki - przedsiębiorca i inwestor, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, od ponad 25 lat związany jest z branżą chemii budowlanej. Jest założycielem, a obecnie prezesem zarządu Seleny FM - jednego z trzech największych producentów piany montażowej dla budownictwa na świecie, którego najbardziej rozpoznawalną marką jest Tytan. Grupa zatrudnia obecnie niemal 1800 osób, a jej zakłady produkcyjne zlokalizowane są w Polsce, Brazylii, Korei Południowej, Chinach, Rumunii, Turcji oraz w Hiszpanii i Kazachstanie. Od 2008 roku firma jest notowana na GPW. W 2018 roku przychody Seleny wyniosły ponad 1,2 miliard złotych.


Od 2009 roku Krzysztof Domarecki aktywnie inwestuje również na rynku funduszy typu Venture Capital. Jego fundusz inwestycyjny - Fidiasz FIZ zapewnia młodym firmom nie tylko finansowanie, ale również wsparcie w zakresie rozwoju kompetencji, marketingu, wprowadzania na rynek innowacyjnych produktów czy usług, a następnie - ekspansję międzynarodową. Pierwszą inwestycją Fidiasza jest FinAi - założona w 2016 r. polska spółka technologiczna z branży fintech, która opracowała i wdrożyła innowacyjną platformę kredytową uproszczającą drogę klienta do uzyskania kredytu bankowego.

Za swoje osiągnięcia biznesowe Krzysztof Domarecki został odznaczony przez Ministra Spraw Zagranicznych medalem "Bene merito". Otrzymał także wiele nagród w tym Nagrodę Prezydenta Wrocławia za "ulokowanie gospodarki Wrocławia w światowej sieci powiązań i zbudowanie rozpoznawalnej marki firmy", tytuł "Tego, który zmienia polski przemysł" miesięcznika "Nowy Przemysł" oraz tytuł "Osobowość Dolnego Śląska" w ramach Dolnośląskiego Plebiscytu Gospodarczego. W 2008 roku otrzymał także wyróżnienie w konkursie "Przedsiębiorca Roku" (kategoria "Odpowiedzialność społeczna"), organizowanym przez firmę Ernst & Young. W kręgu pozabiznesowych zainteresowań Krzysztofa Domareckiego znajdują się m. in. filozofia, historia i teoria globalizacji.

8 maja 2019 roku Krzysztof Domarecki został nagrodzony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Uroczystość odbyła się w siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, a medal w imieniu Premiera Rzeczpospolitej Polskiej - Mateusza Morawieckiego wręczany był przez Minister Jadwigę Emilewicz. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest odznaczeniem nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2021.?Przyznawany jest osobom żyjącym, które przez: pełnienie nienagannej służby publicznej - cywilnej lub wojskowej, walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych, aktywną działalność zawodową i społeczną, twórczość naukową, literacką i artystyczną - przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczpospolitej Polskiej.

Źródło i zdjęcie: Selena
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej