Lepsze nastroje firm
Wartość Wskaźnika BIG, mierzy poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, w czerwcu 2013 wyniosła 9,05 pkt.
To o ponad 3 pkt. wyższy indeks niż w marcu bieżącego roku. Mimo to, obecny poziom indeksu jest nieznacznie gorszy niż wynik prezentowany dokładnie 12 miesięcy temu. Z Raportu BIG wynika, że w większości branż nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się. Wskaźnik BIG dla przedsiębiorców wzrósł aż o 18,8 pkt. i obecnie wynosi 9,42 pkt. Równie wysoki wzrost nastąpił wśród firm z branży dostawców usług finansowych, gdzie indeks od ostatniego badania wzrósł o 9,3 pkt. – wynika z 22. edycji Raportu BIG, publikowanego przez BIG InfoMonitor. Po trudnym początku 2013 roku, nastąpiła istotna poprawa nastrojów wśród zdecydowanej większości badanych firm. Główny indeks BIG wzrósł o 3,63 pkt. i obecnie wynosi 9,05 pkt. Na obecny poziom wartości wskaźnika, wpływ mają bardziej pozytywne oceny sytuacji w prawie wszystkich badanych branżach. Wyjątkiem są przedstawiciele dostawców usług masowych, w tej grupie wskaźnik spadł o blisko 7 pkt. Główny Wskaźnik BIG mimo, że ma wartość wyższą o ponad 3 pkt. niż w marcu, jest na niższym poziomie niż w analogicznym okresie 2012 roku. Mając na uwadze cząstkowe wyniki indeksu BIG szczególne zainteresowanie należy poświęcić przedsiębiorcom, dla których wskaźnik BIG wzrósł aż o 18,8 pkt. i obecnie poziom indeksu wynosi 9,42 pkt. Biorąc pod uwagę, że właśnie tę grupę uważa się za odzwierciedlenie sytuacji w gospodarce, należy spoglądać w przyszłość z umiarkowanym optymizmem. Istotne miejsce w tym wydaniu raportu, biorąc pod uwagę sezon letni, zajmuje branża turystyczna. To dość specyficzny sektor rynku. Mimo, że od 2012 roku sytuacja w tej branży stabilizuje się i wykazuje terminowością w regulowaniu zobowiązań płatniczych, to i tak 78% respondentów uważa, że nieterminowe płatności to poważna bariera. Nie podlega wątpliwości, że duży wpływ na sytuację finansową w tej branży ma sezonowość oferowanych usług. „Jeszcze w marcu spodziewaliśmy się odbicia głównego indeksu BIG. Mając na uwadze bardzo ostrożnie formułowane oceny wśród respondentów, które nastąpiły po zawiedzionych oczekiwaniach związanych z ostatnim kwartałem minionego roku. Polepszenie nastrojów wśród przedsiębiorców musiało w końcu nastąpić wraz ze stabilizującą się sytuacją ekonomiczną firm. Przecież 62% badanych przedsiębiorców uważa, że ich partnerzy biznesowi mają wysoką zdolność do regulowania bieżących zobowiązań” – mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A.
Z najnowszego Raportu BIG wynika również, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy o 2 pkt. proc. zwiększyła się grupa respondentów, która uważa nieterminowe regulowanie należności w ich branży za zjawisko występujące rzadko. Obecnie jest ich 41%. W tym samym czasie o 1 pkt. proc. spadła liczba ankietowanych, którzy oceniają zjawisko nieterminowego regulowania zobowiązań jako częste, tego zdania jest obecnie 58% badanych firm. W czerwcu wzrosła liczba przedsiębiorstw, które otrzymują więcej niż 75% płatności w terminie – grupa ta zwiększyła się o 4 pkt. proc. i wynosi 44%. Z raportu wynika również, że już od ponad roku powiększa się grono firm, które otrzymały w terminie ponad 90% należności. Autorzy raportu sporo miejsca poświęcili opiniom firm na temat wcześniejszych przewidywań przedsiębiorców dotyczących 2013 roku. Z 22. edycji Raportu BIG wynika, że obecnie blisko trzy czwarte ankietowanych (72%) jest zdania, że spowolnienie gospodarcze ma zdecydowany i negatywny wpływ na wyniki finansowe ich firmy. Najgorzej sytuacja przedstawia się wśród respondentów z branży finansowej, gdzie 84% badanych odczuło skutki pogarszającej się koniunktury gospodarczej. Jeszcze pół roku temu (wyniki z 20. edycji Raportu BIG) zaledwie 16% badanych z tej branży spodziewało się zmiany sytuacji finansowej na gorszą. W ocenie zaledwie jednej czwartej ankietowanych, spowolnienie gospodarcze nie wpłynęło w żaden sposób na wyniki finansowe ich firm, a tylko 2% badanych uważa, że pogarszająca się sytuacja gospodarcza wpłynęła pozytywnie na ich budżet.
„Sceptyczne przewidywania przedsiębiorców sprzed sześciu miesięcy niestety sprawdziły się. Zdecydowana większość firm odczuła spowolnienie gospodarcze w swoich wynikach finansowych. Dlatego w naszej ocenie, aby uniknąć dalszych problemów związanych z zatorami płatniczymi, należy większą uwagę poświęcić sprawdzaniu wiarygodności finansowej parterów biznesowych w trakcie i przed rozpoczęciem współpracy” – podkreśla Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A. Zdaniem ekspertów BIG widać pierwsze optymistyczne sygnały dotyczące sytuacji gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że nawet firmy są bardzo ostrożne w inwestowaniu środków i rozwijaniu produkcji oraz oferowanych usług. Sytuacja gospodarcza w ciągu ostatnich lat już kilka razy wydawała się stabilizować a nawet poprawiać, jednak kolejne miesiące wykazywały się ponownym spowolnieniem.
Źródło: Tynki, nr 4 (23) 2013
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia