List do producentów styropianu
Wypowiedź Jerzego Maciejewskiego, właściciela firmy "Z.P.-B., J. Maciejewski", na temat zasad stosowania styropianów grafitowych.
Szanowni Państwo,nazywam się Jerzy Maciejewski, jestem właścicielem firmy "Z.P.-B., J. Maciejewski" zajmującej się produkcją chemii budowlanej i wykonawstwem dociepleń budynków.
Mając na uwadze poruszone w artykule prasowym p. Andrzeja Jędrzejewskiego problemy dotyczące "czarnego styropianu", chcę rozpocząć z Waszym udziałem merytoryczną dyskusję i wymianę poglądów. Chcę, aby jej celem było wypracowanie wspólnego stanowiska w postaci np. instrukcji lub wytycznych zasad stosowania styropianów kolorowych. Chcę, aby zasady te były jednoznaczne, bezpieczne zarówno dla wykonawcy jak i dostawcy zestawu, oraz wykonalne w warunkach budowy. Niestety, jak pokazała praktyka, obecne reguły nie w pełni zabezpieczają przed możliwością awarii.
Dotąd zbierałem informacje z rynku, niejednokrotnie ratowałem wykonawców dostarczając im do klejenia odpadających płyt "czarnego styropianu" kleje z własnej oferty sądząc pierwotnie, że to w klejach jest źródło problemu. Byłem dumny, słysząc zadowolony głos przestraszonego wykonawcy, że mój klej trzyma. Po wydarzeniu opisanym przez p. Jędrzejewskiego jeszcze raz skonsultowałem z wykonawcami warunki w jakich problemy występowały. Były to dni słoneczne. Przy pochmurnej pogodzie problemy nie występowały.
Następnie mogłem uczestniczyć we wszystkich badaniach i eksperymentach ze styropianem grafitowym, prowadzonych przez p. Jędrzejewskiego. Mogłem też, dzięki uprzejmości autora i wydawcy wymienionego artykułu zapoznać się z głosami od czytelników.
Wśród nich dwa zasługują na szczególną uwagę. Pierwszy jest opinią doradcy handlowego znanego mi koncernu chemicznego, drugi pochodzi od przedstawiciela nauki. Obaj lekceważą wyniki przeprowadzonych badań. Obaj próbują winą obarczyć wykonawcę, który może i nie do końca książkowo przykleił styropian, ale odpowiedzialnie zgłosił problem, który także w mojej ocenie wymaga rozważenia i wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Dziwi, że obaj korespondenci fałszywie zrozumieli jakoby wskazywaną przyczyną odpadnięcia styropianu było jego "przegrzanie" po stronie wewnętrznej (od strony ściany) i odparzenie kleju. Jest to oczywiste niezrozumienie, wynikające albo z nieuważnego czytania, albo z braku zastanowienia się nad zjawiskiem. Styropian jest przecież izolatorem, a to jego ruchy "odtermiczne" powodują naprężenia niemożliwe do przeniesienia przez świeży lub wcześnie związany klej cementowy, niezależnie od jego elastyczności. Niestety, przykre jest, że klimat obu wypowiedzi sprowadza się do sformułowania, cyt.: ".gdybyście Panowie bywali częściej na budowach.", atakującego autora artykułu.
Odnośnie osoby p. Andrzeja Jędrzejewskiego - jest inżynierem budownictwa zawodowo zajmującym się od ponad 20 lat chemią budowlaną. Pracował w firmach Alsecco, Atlas i Caparol, współtworzył wiele instrukcji, w tym dla Stowarzyszenia na rzecz Systemów Ociepleń (SSO), posiada budowlane uprawnienia projektowe i wykonawcze, zna języki obce. Od zgłoszenia reklamacji zapoznał się z wieloma publikacjami na temat styropianu w innych krajach i stwierdził, że problem wymaga głębszej i merytorycznej dyskusji.
Ja, Jerzy Maciejewski od 24 lat zajmuję się ociepleniami budynków. Przez pierwsze 6 lat wykonywałem je samodzielnie "wisząc na ścianie", mam autoryzację większości renomowanych producentów chemii budowlanej i rekomendację ITB w zakresie wykonawstwa. Uczestniczyłem w pracach komisji ITB, mających na celu poprawę bezpieczeństwa wykonywania systemów ociepleń. Jako były i obecny wykonawca licznych elewacji budynków uważam, że jeżeli podobny problem powtarza się w różnych miejscach, to należy się nim zająć, do czego Was niniejszym zapraszam.
W załączeniu przesyłam kilka zdjęć z przeprowadzonych badań i od razu wyjaśniam - tradycyjna siatka rusztowaniowa nie chroni elewacji w dostatecznym stopniu przez nadmiernym rozgrzaniem. Proponuję, przeanalizujmy wspólnie wyniki i zastanówmy się, czy grafika zaproponowana w artykule jest trafna. My, Polacy jesteśmy podobno narodem przesądnym. Jednym czarny kot przynosi szczęście, innym nie. Ci, którym w przypadku czarnego styropianu zaświeciło słońce, szczęścia nie mieli. Zróbmy wszystko, żeby dobry materiał, jakim jest "czarny styropian", bezpiecznie stosować niezależnie od wschodzącego i zachodzącego słońca.
Z poważaniem ,
Jerzy Maciejewski
Tel. kom. +48 601 277105
Link do artykułu na temat czarnego styropianu - kliknij!
Fotografie autorstwa firmy "Z.P.-B., J. Maciejewski":
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia