Mało energii, wielkie efekty - niskoenergetyczne budynki w Polsce
Energooszczędnych domów jest coraz więcej w Polsce, wciąż jednak brakuje budynków użyteczności publicznej w technologiach maksymalizujących oszczędności energetyczne. Aby powstał budynek niskoenergetyczny, już na etapie projektu trzeba zaplanować dobór solidnej izolacji i zadbać o jego szczelność. Czy warto? Z pewnością tak, o czym świadczą zaprezentowane inwestycje, których doświadczenia mogą pomóc w rozwoju energooszczędnego budownictwa budynków użyteczności publicznej.
Dom pasywny w Stawigudzie k. Olsztyna
Dwupoziomowy budynek o powierzchni 256 m² powstał w systemie budownictwa szkieletowego i prefabrykowanego - na budowę dostarczone zostały gotowe moduły. Prace trwały zaledwie kilka miesięcy - od sierpnia do listopada (stan surowy). Tak krótki czas jest charakterystyczny dla budownictwa szkieletowego, prefabrykowanego. Dom w Stawigudzie spełnia standard Multi-Comfort Saint-Gobain (www.multi-comfort.pl) oraz surowe kryteria standardu domu pasywnego (określone przez Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej). Aby sprostać wysokim wymaganiom dotyczącym minimalizacji zużycia energii, już na etapie projektu należało zadbać o odpowiednią izolację przegród zewnętrznych budynku. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U = 0,073 W/m²K. Do izolacji użyto 18 cm płyty ISOVER Super-Vent Plus = 0,031 W/mK oraz 26 cm ISOVER TF Profi = 0,036 W/mK. W przypadku dachu współczynnik U wynosi 0,059 W/m²K. Dom wyposażony został w solankowo-wodną pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym. Wykorzystane rozwiązania i materiały sprawiły, że koszty utrzymania budynku są niższe nawet o 40% od aktualnych standardów. Dom w Stawigudzie, pełniący funkcję domu pokazowego i biura firmy Brawo Domy Pasywne, zużywa rocznie 2072 kWh (energia użytkowa na potrzeby c.o. i c.w.u.), czyli jedynie 8,1 kWh/m2.
Kościół pasywny w Nowym Targu
To pierwszy w Polsce budynek sakralny wyróżniający się wysokim standardem energetycznym i prawdopodobnie pierwszy na świecie kościół w standardzie budynku pasywnego. Budynek stanowi zwartą bryłę, przykrytą dachem o dużej powierzchni i tradycyjnej formie, w którym do izolacji zastosowano 42 cm wełny szklanej marki ISOVER oraz specjalny system paroizolacji VARIO. Rozwiązanie to zapewnia odpowiedni mikroklimat (optymalną temperaturę i wilgotność), idealną szczelność oraz parametry niezmienne przez lata. Konstrukcja budynku została ukształtowana tak, aby zmaksymalizować zyski z czerpania energii słonecznej i zminimalizować straty ciepła. Całkowite zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania kościoła ustalono na poziomie 13,5 kWh/m² na rok. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom i doskonałej izolacji, wydatki parafii na ogrzewanie są znacznie niższe niż w podobnych obiektach, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego komfortu osobom przebywającym w świątyni.
Dom Ronalda McDonalda w Krakowie-Prokocimiu
Pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda to bezpłatny hotel dla rodzin dzieci przebywających w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Budynek o powierzchni ok. 1250 m², oddany do użytku w 2015 rok, mieści w sobie 20 pokoi, w tym dwa apartamenty dla rodzin niepełnosprawnych, kuchnię, jadalnię, pralnię oraz ogród. Wszystkie parametry domu spełniają wymagania Warunków Technicznych, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Uzyskano je m.in. dzięki wysokiej jakości materiałom izolacyjnym. Do izolacji dachu wykorzystano 30 cm wełny skalnej ISOVER Dachoterm, w fasadzie wentylowanej zastosowano 20 cm wełny szklanej ISOVER Panel-Płyta Plus, a w fasadzie tynkowanej 20 cm wełny skalnej ISOVER Fasoterm TF Profi. Tak powstał budynek o niemal zerowym zużyciu energii.
Pasywna szkoła i przedszkole w Parzniewie
W mazowieckiej miejscowości trwają pracę nad powstaniem budynku szkoły i przedszkola w technologii pasywnej. Musi on zatem spełniać kilka warunków: mieć zwartą bryłę, być odpowiednio usytuowany względem stron świata, aby w pełni czerpać energię słoneczną, mieć efektywny system wentylacji i perfekcyjnie zaizolowane przegrody. W tym ostatnim celu wykorzystane zostaną m.in.: system Srebrny Dach, a także ISOVER Multimax 30 i Super-Vent Plus - produkty wyróżniające się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, odpowiednio 0,030 i 0,031 W/mK. Obiekt zaprojektowany z użyciem wysokiej jakości materiałów i wykorzystujący odnawialne źródła energii będzie gwarancją znacznie niższych kosztów eksploatacji, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku budynków użyteczności publicznej. I choć przyrost nakładów inwestycyjnych w odniesieniu do referencyjnego budynku szkolnego oszacowano od 12% do 22%), to planowany zwrot powinien nastąpić w ciągu kilku lub kilkunastu lat.
Krajowa Agencja Poszanowania Energii już w 2012 roku wykazała opłacalność wznoszenia obiektów o podwyższonym standardzie energetycznym. Warto również pamiętać, że budynki niskoenergetyczne przynoszą nie tylko oszczędności finansowe, ale także inne korzyści, jak np. mniejszą ilość szkodliwych emisji, co przekłada się na zdrowie mieszkańców i lepszą ochronę środowiska.
Źródło i zdjęcie: Isover
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia