Strona główna | AktualnościMalowanie dla każdego. Jak samodzielnie udekorować ściany w domu?

Malowanie dla każdego. Jak samodzielnie udekorować ściany w domu?

Kiedy temperatura spada poniżej zera, okna skuwa mróz, a wiatr wdziera się wszystkimi szczelinami, lepiej zostać w domu. By w długie i mroczne popołudnia przebywanie w nim nie trąciło nudą, odmieńmy jego wygląd. Nic tak nie przeciwdziała monotonii, jak nowe oblicze starych kątów. Marka Malfarb podpowiada, jak samodzielnie udekorować ściany w domu.

Odpowiednie przygotowanie ścian pod malowanie zapewnia połowę sukcesu. Dlatego zanim zaczniemy planować wnętrzarskie efekty, zajmijmy się odnowieniem powierzchni. Przede wszystkim należy usunąć luźny tynk czy odpryski farby i uzupełnić ubytki. Gładką, suchą ścianę warto pomalować białą farbą podkładową dla uzyskania lepszego efektu kolorystycznego. Na tak przygotowanej i odświeżonej powierzchni każdy zamysł dekoracyjny będzie miał szanse zaistnieć w pełnej krasie. Co najważniejsze, będzie to również efekt długotrwały i solidny.


Sprytne akcesoria

Po zakończeniu pierwszego etapu prac można przejść do części przyjemniejszej, czyli dekoracji. Aby i ta przebiegła sprawnie, warto zaopatrzyć się w praktyczne akcesoria. Rewolucyjnym produktem przydatnym w trakcie krótkiego remontu jest folia antychlap marki Dekoral Gold. Łączy ona w sobie właściwości taśmy samoprzylepnej, dlatego też bez trudu umieścimy ją tam, gdzie będziemy potrzebować zabezpieczenia - na suficie, drzwiach czy oknach. Ponadto warto zwrócić uwagę na wałki z kijem teleskopowym, które oszczędzą nam malowania na drabinie. Z użyciem tych akcesoriów bez problemu wymalujemy sufit nie brudząc przy tym pozostałych ścian.


Nowe oblicze starych kątów

Kiedy mamy już pewność, że żaden skrawek tynku nie odpadnie od ścian, a folia zabezpieczająca nie spadnie nam na głowę, możemy przystąpić do malowania i dekoracji. W realizacji naszego projektu pamiętajmy, by wyobrażenia współgrały z ogólnymi zasadami dekoratorskimi. Nawet najciekawszy pomysł może w finale okazać się chybiony, jeśli zapomnimy o tym, że:
  • jaskrawe kolory przytłaczają małe i słabo oświetlone wnętrza,
  • ciemne barwy, jako kolor główny, sprawdzają się w dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach,
  • intensywne oraz ciemnie odcienie można stosować w stylizacji niewielkich wnętrz w parze z ich jaśniejszymi odpowiednikami.
Kierując się powyższymi wskazówkami możemy mieć pewność, że nawet zakochani w soczystej czerwieni lub głębokim fiolecie znajdziemy sposób na wprowadzenie ich do naszego wnętrza.


Odmiana koloru to tylko jedna z możliwości. Na ścianach możemy stworzyć wyjątkowe dekoracje z użyciem tynku mozaikowego marki Malfarb, który zapewnia trwałe i efektowne wykończenie, zapewniając jednocześnie ekstremalną łatwość usuwania ewentualnych zabrudzeń. Tradycyjne pasy i lamperie a może kolorowe kwiaty, szalone koła, trójkąty i kwadraty? Dekoracyjny i wysoce plastyczny tynk sprawdzi się w realizacji najśmielszych projektów. Warto jednak pamiętać o tym, że wzór powinien odpowiadać proporcją wielkości wnętrza. Drobne kształty są idealne dla małych pokoi, a te większe dobrze wyglądają w dużych, przestronnych wnętrzach.

Przy okazji dekoracji i zabawy wzorami możemy korzystnie wpłynąć na proporcję wnętrza. Niskie pomieszczenia odmienią pionowe pasy, optycznie je podwyższając. W wąskich korytarzach i klatkach schodowych sprawdzą się natomiast pasy poziome, które skrócą wnętrza i poszerzą je.

Źródło i zdjęcia: Malfarb

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak samodzielnie stworzyć wnętrze w stylu glamour?
Malfarb radzi: jak samodzielnie pomalować elewację?
Efektowne ściany: wzory dekoracyjne, które możesz wykonać samodzielnie
Ścienne rewolucje - przygotowanie ścian do dekorowania
Na co zwracać uwagę przygotowując nową ścianę do eksploatacji?
To powinieneś wiedzieć zanim rozpoczniesz malowanie



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej