Strona główna | AktualnościMalowanie grzejników

Malowanie grzejników

Nieubłaganie zbliża się jesienna plucha, podczas której z przyjemnością będziemy spędzać czas w ciepłym domu, pod kocem, z kubkiem gorącej herbaty. Jesień to ostatni moment na przegląd i odświeżenie instalacji grzewczej oraz kaloryferów.

Grzejniki stanowią nie tylko ważny element ogrzewania domu, ale także stanowią istotny detal wyposażenia całego wnętrza. Zniszczona i odpadająca z grzejników farba wygląda nieestetycznie, szpeci pomieszczenie, a także prowadzi do uszkodzenia powierzchni kaloryfera. Dlatego tak ważne jest zadbanie, aby były one starannie pokryte odpowiednią farbą, która zabezpieczy je przed korozją oraz pomoże idealnie wpisać się grzejnikom w wystrój pokoju.

Ciepło w białym kolorze

Najczęściej stosowane w polskich domach i mieszkaniach grzejniki w białym kolorze, z czasem tracą swój blask oraz jasną barwę. Dlatego do ich odświeżenia warto zastosować emalię, która nie tylko pokryje niedoskonałości, ale także zapewni kaloryferom atrakcyjny wygląd.


"W ofercie marki Dekoral znajduje się wodorozcieńczalna emaila akrylowa przeznaczona do ochronnego oraz dekoracyjnego malowania elementów metalowych, miedzianych i żeliwnych, a w szczególności do urządzeń grzewczych. Dzięki temu możemy pokryć nią zarówno kaloryfery nowe, jak i starszej generacji - te zabezpieczone antykorozyjnie lub do malowania renowacyjnego. Właściwości emalii sprawiają, że jest odporna na działanie temperatur nawet do 100° C" - mówi Anna Łatoszyńska, Brand Manager marki Dekoral. Emalia do kaloryferów marki Dekoral nie żółknie, utrzymując śnieżnobiały satynowy połysk przez długie lata. Wystarczą 2-3 warstwy farby, aby pokryć wszelkie uszczerbki czy odpryski.
 
Precyzyjne wykonanie

Gwarancją atrakcyjnego i długotrwałego efektu jest prawidłowe przygotowanie powierzchni grzejników. W pierwszej kolejności należy oczyścić je z zanieczyszczeń, przeszlifować, odtłuścić oraz wysuszyć. Jeśli chcemy jedynie odmalować kaloryfery, warto je przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, następnie odtłuścić przy pomocy wody z dodatkiem detergentu. W przypadku odstających fragmentów poprzedniej farby trzeba je bezwzględnie usunąć, a następnie przeszlifować. Grzejniki miedziane także należy przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym do odsłonięcia właściwej powierzchni, spawy i zadziory wygładzić szczotkami stalowymi, po czym wszystkie elementy odtłuścić.


Po tak przygotowanym podłożu, bezpośrednio na oczyszczone powierzchnie, za pomocą pędzla lub wałka, można nakładać farbę - dobrze wymieszaną, a w razie potrzeby rozcieńczoną wodą pitną w ilości max. 2% objętości. Zanim nałożymy drugą warstwę emulsji powinniśmy odczekać min. 4 godziny. Pełne właściwości powłoka malarska uzyskuje po 72 godzinach. Warto w tym czasie przeprowadzić wietrzenie pomieszczenia, aż do całkowitego zaniku zapachu farby. Grzejniki malujemy zawsze zimne w temperaturze otoczenia od +10° C do +30° C. Nie zapomnijmy po zakończeniu prac umyć starannie narzędzi pod bieżącą wodą.

Źródło i zdjęcia: Dekoral
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej