Strona główna | RealizacjeMalowanie nierównych ścian i sufitu - o czym warto wiedzieć?

Malowanie nierównych ścian i sufitu - o czym warto wiedzieć?

Częstym problemem pojawiającym się podczas malowania ścian i sufitów bywa nierówność. Z reguły na brak doskonałości powierzchni możemy natknąć się w mieszkaniach w starym budownictwie, lecz i w nowych domach zdarzają się tego typu sytuacje. W jaki sposób możemy zamaskować istniejące defekty podczas malowania?

Drobne nierówności

W przypadku malowania ścian i sufitów posiadających nierówności, istotnym czynnikiem wpływającym na końcowy sukces naszej pracy, jest dobór rodzaju farby do malowanej powierzchni. Najlepszym wyborem będzie wykorzystanie farby głębokomatowej, która odbija o wiele mniej światła, dzięki czemu maskuje nierówności.

Jeżeli naszym celem jest jedynie odświeżenie ściany przy jednoczesnym ukryciu nierówności wystarczy zastosować podczas malowania farbę strukturalną. Charakterystyką tego typu farb jest nie tylko to, że nie wymagają idealnie gładkiego podłoża malowanej powierzchni, ale także dzięki swojej specyfikacji w postaci zwiększonej lepkości idealnie pasują do ukrycia nierówności, niewielkich pęknięć czy plam.

Nierówne połączenia ścian i sufitu

W mieszkaniach znajdujących się w starym budownictwie czasem zdarza się, że połączenia sufitu i ścian są nierówne, a przy tym bardzo widoczne. Niedoskonałość jest szczególnie widoczna, gdy ciemniejsza barwa ściany dochodzi aż do samego złączenia z sufitem.


Aby zamaskować nierówność wystarczy pomalować sufit na biało. Dodatkowo, powinniśmy wyznaczyć za pomocą taśmy malarskiej prostą linię na ścianie, przylepiając ją w pewnej odległości od sufitu.  Odcinek ten, w zależności od wysokości pokoju, może mieć od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Następnie, wydzielony fragment ściany malujemy tym samym kolorem co sufit. Dzięki temu prostemu zabiegowi, uzyskamy optycznie idealnie równe połączenie sufitu i ściany.

Maskowanie większych niedoskonałości


W sytuacji, gdy nasza powierzchnia na ścianie lub suficie ma nie tylko niewielkie nierówności czy drobne rysy, ale posiada większe uszkodzenia, a w najgorszym wypadku ściana nie trzyma pionu, niezbędne będzie zastosowanie bardziej angażujących środków.

Możemy przykryć nierówności ścian wykorzystując płytę karton gips. Dzięki czemu otrzymamy równą powierzchnię. W sytuacji, gdy pomieszczenie będzie miało przeznaczenie, które wymaga solidnych ścian, warto zastosować gładź gipsową z maskowaniem nierówności. Idealnym połączeniem będzie wykorzystanie masy naprawczej ACRYL-PUTZ FX 23 FLEX, którą można pokryć gładzią szpachlową ACRYL-PUTZ ST10 START, co pozwoli uzyskać idealnie gładką i łatwą do malowania powierzchnię.


Musimy również zwrócić uwagę na dobór farby podczas malowania nierównych powierzchni. Warto tutaj zastosować farby matowe jak na przykład matowa lateksowa farba do wnętrz Śnieżka Barwy Natury, która stworzy efekt większej gładkości ściany.

Podsumowując, podczas malowania nierównych ścian i sufitów niezbędne jest ocena uszkodzeń powierzchni. Pozwoli to nam na dobór odpowiednich środków w postaci rodzaju farby i sposobów malowania. Tym samym uzyskując efekt gładkich ścian i sufitów w pełni będziemy mogli się cieszyć z efektów naszej pracy.

Źródło i zdjęcia: Śnieżka


CZYTAJ WIĘCEJ

Malowanie jest proste?



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej