Malowanie renowacyjne - recepta na odświeżony image elewacji
Chcielibyśmy, aby elewacja naszego domu jak najdłużej zachowywała swoje piękno. Niestety, bardzo dużo czynników wpływa negatywnie na jej walory estetyczne, m.in. brud, mikroorganizmy, silne nasłonecznienie. Najprostszą metodą na odświeżenie fasady jest jej przemalowanie, które możemy przeprowadzić sami, bez pomocy fachowców. Jak to zrobić? Podpowiada Tomasz Jarzyna, product manager w firmie Baumit.
W miarę upływu czasu typowa powierzchnia - wykończona cienkowarstwowym tynkiem strukturalnym - w naturalny sposób pokrywa się cząsteczkami brudu. Przyczynia się do tego zarówno jej ładunek elektryczny, jak i struktura wyprawy wierzchniej (kornik lub baranek), a także warunki, w jakich jest ona użytkowana. Zabrudzenia można zaobserwować najczęściej przy zakończeniach parapetów, obróbkach blacharskich, balkonach itp. "Sposobem na czystą elewację jest okresowe mycie powierzchni ścian - ciśnieniowo lub ręcznie - wodą z dodatkiem specjalnego środka o właściwościach czyszczących i pielęgnacyjnych, który będzie w stanie usunąć z powierzchni kurz, a w razie potrzeby również silne zabrudzenia w postaci olejów i tłuszczów" - mówi Tomasz Jarzyna, Product Manager w firmie Baumit.
Niszcz zieleń!
Brud to z pewnością uciążliwy i irytujący wróg fasad, lecz niestety nie jedyny. Problem, który jest znacznie groźniejszy od zanieczyszczeń, stanowią wszelkiego rodzaju mikroorganizmy. I choć roślinność jest ważna w naszym życiu i chętnie się nią otaczamy, w przypadku otynkowanych ścian, powtarzane jak mantra "szanuj zieleń" momentalnie traci rację bytu. Charakterystyczne zazielenienie powierzchni to znak, że została ona zaatakowana przez glony i porosty, które mogą stanowić zagrożenie dla stanu technicznego elewacji. "Jednym z polecanych sposobów na pozbycie się zielonych nalotów jest stosowanie podczas czyszczenia, środka do usuwania grzybów i alg, a następnie przemalowanie elewacji farbą wyposażoną w nowoczesne, bezpieczne biocydy, chroniące elewację przed nieproszonymi lokatorami" - podpowiada Tomasz Jarzyna.
Malowanie renowacyjne
Szeroka paleta barw, w jakiej współcześnie występują farby fasadowe, pozwala na dowolność w ich wyborze. Elewacja jest wizytówką budynku. Aby była nią przez długie lata, od farby fasadowej powinniśmy wymagać zdecydowanie więcej niż tylko atrakcyjnego koloru. Pamiętajmy, że powłoka malarska to nie tylko element systemu renowacji fasad, lecz także systemu ociepleń, a jej funkcją jest ozdoba i ochrona fasady. Powinna być zatem odporna na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, wiatr czy silne nasłonecznienie. Warto wiedzieć, że powłoki elewacyjne barwione są różnymi pigmentami, które charakteryzują się różną odpornością na działanie tych czynników. Naturalnym procesem są - zauważalne z upływem czasu - mniejsze lub większe zmiany kolorystyczne. Odcienie ciemniejsze blakną szybciej niż jaśniejsze. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować ze swoich architektonicznych planów.
"Dodatek specjalnych Cool Pigmentów aplikowany w standardzie do wybranych, wymagających tego odcieni farb elewacyjnych Baumit, powoduje że nawet ciemne czy głębokie kolory nie blakną i nie ulegają odbarwieniu, a - co najważniejsze - cały system ociepleń jest efektywnie chroniony przed skutkami nadmiernego nagrzania elewacji promieniami słonecznymi. Sprawiają one bowiem, że część energii słonecznej odpowiedzialnej za nagrzewanie ścian zewnętrznych jest odbijana, a temperatura ich powierzchni zostaje zredukowana" - wyjaśnia Tomasz Jarzyna.
"Przed przystąpieniem do przemalowywania elewacji należy odpowiednimi środkami oczyścić powierzchnię z istniejących zanieczyszczeń, a następnie pomalować farbą na bazie takiej samej jak odświeżana powłoka. Uniwersalnym rozwiązaniem jest zastosowanie farby silikonowej, którą można stosować na każdy rodzaj wyprawy" - podpowiada product manager z firmy Baumit.
Używając odpowiednich produktów możemy zabezpieczyć nasze ściany na długi czas. Nie uchronimy się jednak przed potrzebą okresowej renowacji. Na szczęście przywrócenie blasku elewacjom jest współcześnie bardzo łatwe i szybkie, a przy wyborze wysokiej jakości produktów - daje długotrwałe efekty.
Źródło i zdjęcia: Baumit
CZYTAJ WIĘCEJ
Niech żyje bal! Baumit podsumował dwie edycje konkursu Fasada Roku
Elewacja rewelacja - farby fasadowe klasy Premium od firmy Baumit
SOS dla elewacji - renowacja ocieplenia budynku
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia