Malowanie jest proste?
Malowanie ścian to standardowy element prac wykończeniowych na zewnątrz budynku. Wiele osób chętnie wykonuje je samodzielnie. Wystarczy przecież przygotować zaplecze i materiały, a następnie kilkoma sprawnymi ruchami nałożyć farbę lub tynk... W rzeczywistości, nawet drobny błąd może negatywnie wpłynąć na ostateczny wygląd elewacji. Jak uchronić ją przed defektami już na etapie realizacji?
Podłoże ma znaczenie
Nawet najlepsze materiały dekoracyjne mogą mieć problemy ze stworzeniem pożądanej, atrakcyjnej aranżacji, jeśli są aplikowane w nieodpowiednich warunkach. Dlatego, tak często powtarza się pewne uniwersalne zasady dotyczące przygotowania podłoża pod malowanie. Powinno być ono przede wszystkim suche, jednolite, oczyszczone z naleciałości, takich jak: kurz, tłuszcz, pył, bitumy, glony lub inne substancje zmniejszające przyczepność. W niektórych przypadkach niezbędne jest też wypełnienie ubytków, wygładzenie nierówności i oczywiście, zagruntowanie całej płaszczyzny. Wszystko po to, by cały proces aplikacji przebiegał wydajnie, a przede wszystkim był efektywny.
Do wyboru, do koloru
Dzisiejszy rynek materiałów dekoracyjnych to cała gama rozwiązań umożliwiających stworzenie rozmaitych, czasem również bardzo abstrakcyjnych aranżacji. Szukając inspiracji w bogatej palecie farb i tynków, nie zapominajmy jednak, że każdy produkt ma określoną specyfikację techniczną, do której zaliczyć można też przeznaczenie od konkretnego rodzaju podłoża. Należy więc zawsze zwrócić uwagę, na jakich powierzchniach będziemy prowadzić prace (np. nowe lub odnawiane, tynki cementowe, cementowo-wapienne, mury z betonu, cegieł, pustaków ceramicznych czy silikatowych).
Pogoda na malowanie
Skrajne warunki atmosferyczne, jak ulewa, wiatr czy duże, bezpośrednie nasłonecznienie, stanowią z pewnością zły moment do nakładania powłok malarskich. Z drugiej strony, również w łagodniejsze dni trzeba brać pod uwagę wpływ aury na skuteczność prac. Wystarczy bowiem niska temperatura, podwyższona wilgotność lub brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a możemy spodziewać się wydłużenia czasu schnięcia farby. Warto też pamiętać, że czynniki pogodowe wpływają również na późniejszą trwałość wykończonych ścian. "Niewskazane jest stosowanie ciemnych kolorów na dużych, nasłonecznionych powierzchniach elewacji, z uwagi na zwiększoną absorpcję promieniowania" - mówi Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych. "Materiały dekoracyjne mogą być też niewystarczającym zabezpieczeniem w miejscach narażonych na długotrwałe oddziaływanie wody czy zaleganie śniegu".
Uwaga na odcienie
W idealnym świecie jeden kolor i jedna marka używanych farb to gwarancja spójności całej realizacji. W rzeczywistości jednak, osiągnięcie jednolitego efektu zależy jeszcze od pewnych czynników wykonawczych. Przede wszystkim, powierzchnie stanowiące odrębną całość powinno się malować w sposób ciągły, nie dopuszczając do wcześniejszego wyschnięcia powłoki. Dobrze jest przy tym sprawdzić na puszkach, czy zastosowane preparaty pochodzą z tej samej partii produkcyjnej. "Pamiętajmy też, że sąsiadujące ze sobą płaszczyzny o odmiennych fakturach, mogą finalnie sprawiać wrażenie, jakby różniły się odcieniami" - dodaje Marek Zając z Bolix.
Bezpieczeństwo
Wykończenie domu powinno być zawsze atrakcyjne wizualnie, funkcjonalne i trwałe. Na osiągnięcie tego celu składają się m.in.: odpowiednio dobrane materiały i narzędzia, optymalne warunki pogodowe, umiejętności wykonawcy. Prawdziwy sukces robót aranżacyjnych przejawia się także w trosce o bezpieczeństwo ich prowadzenia. Brzmi banalnie? Warto jednak o tym regularnie przypominać. Często okazuje się bowiem, że proste niedopatrzenia stają się źródłem niepotrzebnych kłopotów, a nawet poważnych zagrożeń dla zdrowia. Dlatego, tak ważne jest odpowiednie przygotowanie zaplecza. Wymienić tu można stosowanie odzieży ochronnej, zabezpieczenie drabiny lub rusztowania, ostrożne użytkowanie środków chemicznych etc. Nie warto przy tym podejmować się czynności, w których nie czujemy się pewnie. Elewacja to wizytówka domu - dobrze jest wykorzystać wiosenną aurę na wykończenie jej, a nie siebie…
Źródło i zdjęcia: Bolix
CZYTAJ WIĘCEJ
Jak przemalować ścianę pokrytą starą farbą olejną?
Malowanie nierównych ścian i sufitu - o czym warto wiedzieć?
Malowanie ścian z płyt gipsowo-kartonowych - krok po kroku
Malowanie natryskowe ścian - poradnik krok po kroku
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Tynki w apartamentach
Pękający tynk
Termomodernizacja budynków na Ursynowie
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia